reklama

PŘEHLEDNĚ: Zamykání ambasád i záchrana Afghánců. Jak státy řeší postup Tálibánu?

Radikální hnutí Tálibán v noci obsadilo afghánský Dželálábád a tamní vládě už zbyl z velkých měst jen Kábul. Řada států světa se proto snaží z Afghánistánu zachránit své diplomaty. Země zavírají ambasády, evakuují tamní pracovníky i afghánské překladatele, kteří Západu dlouhé roky pomáhali při válce proti radikálům.

reklama

Česko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek v sobotu na tiskové konferenci oznámil, že Česko přesouvá své dva diplomaty z Kábulu na mezinárodní letiště. Bezpečnostní rada státu se posléze večer dohodla na tom, že Česko pomůže evakuovat také afghánské tlumočníky a jejich rodiny, kterým podle Kulhánka jinak hrozí smrt.

USA

To na americké ambasádě v Kábulu pracují stovky lidí, Spojené státy proto pojaly záchranu diplomatů jako obří repatriační akci. Joe Biden vypravuje do Afghánistánu pět tisíc vojáků, kteří mají pomoci s hladkým průběhem evakuace zaměstnanců ambasád i afghánských spolupracovníků. Šéf Bílého domu rovněž pohrozil Tálibánu, že pokud bude chtít Američanům ublížit, stihne ho trest.

Evakuace většiny amerických diplomatů začala v neděli ráno, ještě předtím pracovníci ambasády skartovali všechny citlivé dokumenty. V omezeném režimu bude velvyslanectví nadále fungovat.

Velká Británie

Také Spojené království vojensky podporuje odchod svých lidí z Afghánistánu. Směr Kábul vláda premiéra Borise Johnsona vyslala 600 vojáků. Hlava Downing Street také schválila pro případ jakéhokoli problému nasazení vojenských letounů. Ani z britské ambasády neodejdou všichni, základní konzulární funkce by tak měla pobočka nadále obstarávat.

Britský ministr obrany Ben Wallace se navíc mezi prvními vyjádřil na téma, jak budou země reagovat na případné vítězství Tálibánu. Šéf resortu nevyloučil, že v případě vzestupu radikálních hnutí a opětovného vzkříšení Al-Káidy v Afghánistánu, se do regionu opět vrátí britští vojáci.

Německo

Německo uzavřelo ambasádu v Afghánistánu a posílá do země letadla, aby evakuovala zaměstnance velvyslanectví a afghánské spolupracovníky. Země o tom rozhodla v neděli po poledni.

Skandinávské země

Dánsko a Norsko v sobotu oznámily, že ambasádu v Kábulu zavřou úplně. Finská ambasáda bude zatím fungovat, Helsinky navíc přijmou 130 Afghánců. Na evakuaci svých zaměstnanců v Kábulu pracuje též Švédsko, které zatím neoznámilo úplně zavření velvyslanectví.

Kanada

Druhá největší země světa médiím sdělila, že svou ambasádu v Afghánistánu zavře úplně a pracovníky evakuuje. Vláda navíc svolila s přijetím dvaceti tisíc Afghánců, kterým ze strany Tálibánu hrozí smrt.

Francie

Paříž vypravila repatriační lety pro své občany i příslušníky ambasády. Podobně jako Nizozemsko, Švýcarsko a Německo také dočasně pozastavilo deportace afghánských žadatelů o azyl.

Austrálie

V kontextu překotného dění v Afghánistánu se nejvíce prozíravě zachovala Austrálie. Tamní vláda totiž informovala o chystaném uzavření ambasády už v květnu letošního roku, kdy začal Tálibán znovu projevovat agresi.

Rusko

Rusko chce kvůli situaci v Afghánistánu svolat mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Ruským tiskovým agenturám to v neděli po prvotním odmítání stažení pracovníků řekl zvláštní zmocněnec prezidenta Vladimira Putina pro Afghánistán Zamir Kabulov.

Tagy:

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama