reklama

Etiopie staví přehradu čtyřikrát větší, než je Praha. Hrozí boj o vodu s Egyptem

Etiopie začala plnit gigantickou přehradu, kterou už devět let staví nedaleko súdánských hranic na jednom z hlavních přítoků řeky Nil. Sousedním státům, zejména Egyptu, ale hrozí, že kvůli tomu přijdou o vodu.

reklama

Problém začal eskalovat zejména v posledních týdnech, jelikož byly zveřejněny letecké snímky, jak se přehrada začíná plnit. Etiopie se ale na začátku července zavázala, že vodní nádrž prozatím používat nebude. Největší komplikace by způsobila Egyptu.

K tématu

Etiopie využila situace

„Až 90 procent lidí tam žije v údolí Nilu. Podle jedné analýzy může, když se přehrada naplní do pěti let, Egypt přijít o více než třetinu vody, tím pádem i o polovinu zemědělské plochy,“ uvedla v pořadu Nový den členka zahraniční redakce CNN Prima NEWS Darja Stomatová.

Návrh na stavbu přehrady vznikl v roce 2010 během takzvaného arabského jara. „Etiopie využila situace, protože v Egyptě řešili domácí nepokoje a protesty, takže na zahraniční věci neměli čas,“ vysvětlila Stomatová. Připomněla, že z Nilu Egypt čerpá prakticky všechnu pitnou vodu.

Velká přehrada etiopského znovuzrození, jak zní oficiální název stavby, pojme 74 miliard kubických metrů vody a její rozloha činí 1 700 kilometrů čtverečních. Pro porovnání –⁠ je téměř čtyřikrát větší než celá Praha. Za stavbu zaplatí Etiopie podle ekonomických odhadů v přepočtu přes 110 miliard korun.

Tagy: voda Afrika Egypt Etiopie Súdán přehrada Darja Stomatová

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Každý den přináší nové zprávy v kauze cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy. Dnes se ukázalo, že jedním z tajných zdrojů novináře Janka Kroupy je pardubický hejtman Martin Netolický. Podle něj chtěl vicepremiér od Ruska získat vakcíny Sputnik V v době, kdy měl informace o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Podivností je ale více. Vyšlo totiž najevo, že brigádníci pracující ve skladu dostali narychlo zprávu, aby den před výbuchem nechodili do práce.

Za pivo i jídlo si připlatíme. Po pandemii restaurace zvednou ceny, varuje Stárek
„Věříte Hamáčkovi?“ tázala se Babiše Pekarová. Premiér neodpověděl
Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Další články
reklama
reklama