Boj o vodu je něco, co odborníci v blízké budoucnosti vidí zcela reálně
Etiopie začala plnit gigantickou přehradu, kterou už devět let staví nedaleko súdánských hranic na jednom z hlavních přítoků řeky Nil. Sousedním státům, zejména Egyptu, ale hrozí, že kvůli tomu přijdou o vodu.
Problém začal eskalovat zejména v posledních týdnech, jelikož byly zveřejněny letecké snímky, jak se přehrada začíná plnit. Etiopie se ale na začátku července zavázala, že vodní nádrž prozatím používat nebude. Největší komplikace by způsobila Egyptu.
Bizarní stavba: Silniční most v Egyptě vzniká přímo pod okny bytů. Obyvatelé se bouří
Bizarní konstrukce dálničního mostu v egyptském městě Gíza pobouřila mnoho tamních obyvatel. Stavba se totiž téměř dotýká balkónů obytných domů, ve kterých žijí stovky lidí. Jeden z domovníků objektu dokonce s ironií v hlase pronesl, že bude moci zvát projíždějící řidiče k sobě na čaj.
Etiopie využila situace
„Až 90 procent lidí tam žije v údolí Nilu. Podle jedné analýzy může, když se přehrada naplní do pěti let, Egypt přijít o více než třetinu vody, tím pádem i o polovinu zemědělské plochy,“ uvedla v pořadu Nový den členka zahraniční redakce CNN Prima NEWS Darja Stomatová.
Návrh na stavbu přehrady vznikl v roce 2010 během takzvaného arabského jara. „Etiopie využila situace, protože v Egyptě řešili domácí nepokoje a protesty, takže na zahraniční věci neměli čas,“ vysvětlila Stomatová. Připomněla, že z Nilu Egypt čerpá prakticky všechnu pitnou vodu.
Velká přehrada etiopského znovuzrození, jak zní oficiální název stavby, pojme 74 miliard kubických metrů vody a její rozloha činí 1 700 kilometrů čtverečních. Pro porovnání – je téměř čtyřikrát větší než celá Praha. Za stavbu zaplatí Etiopie podle ekonomických odhadů v přepočtu přes 110 miliard korun.