reklama

Etiopie staví přehradu čtyřikrát větší, než je Praha. Hrozí boj o vodu s Egyptem

Etiopie začala plnit gigantickou přehradu, kterou už devět let staví nedaleko súdánských hranic na jednom z hlavních přítoků řeky Nil. Sousedním státům, zejména Egyptu, ale hrozí, že kvůli tomu přijdou o vodu.

reklama

Problém začal eskalovat zejména v posledních týdnech, jelikož byly zveřejněny letecké snímky, jak se přehrada začíná plnit. Etiopie se ale na začátku července zavázala, že vodní nádrž prozatím používat nebude. Největší komplikace by způsobila Egyptu.

K tématu

Etiopie využila situace

„Až 90 procent lidí tam žije v údolí Nilu. Podle jedné analýzy může, když se přehrada naplní do pěti let, Egypt přijít o více než třetinu vody, tím pádem i o polovinu zemědělské plochy,“ uvedla v pořadu Nový den členka zahraniční redakce CNN Prima NEWS Darja Stomatová.

Návrh na stavbu přehrady vznikl v roce 2010 během takzvaného arabského jara. „Etiopie využila situace, protože v Egyptě řešili domácí nepokoje a protesty, takže na zahraniční věci neměli čas,“ vysvětlila Stomatová. Připomněla, že z Nilu Egypt čerpá prakticky všechnu pitnou vodu.

Velká přehrada etiopského znovuzrození, jak zní oficiální název stavby, pojme 74 miliard kubických metrů vody a její rozloha činí 1 700 kilometrů čtverečních. Pro porovnání –⁠ je téměř čtyřikrát větší než celá Praha. Za stavbu zaplatí Etiopie podle ekonomických odhadů v přepočtu přes 110 miliard korun.

Tagy: voda Afrika Egypt Etiopie Súdán přehrada Darja Stomatová

Další hlavní zprávy

Domácí

ON-LINE: Demonstranti se přesunuli na Klárov. Policie řešila několik konfliktů

Živě ON-LINE: Demonstranti se přesunuli na Klárov. Policie řešila několik konfliktů

  • Aktualizováno

Na pražském náměstí Republiky se sešlo přibližně 200 odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru. Více lidí policisté na místo nepustili a náměstí uzavřeli. Demonstrace probíhala povětšinou v poklidu. Policisté řešili jen několik incidentů a zadrželi jednoho člověka. Akce oficiálně skončila kolem 13:30 zazpíváním státní hymny. Poté se demonstranti přesunuli na Klárov, kde došlo k dalším konfliktům. Zasáhnout musela policie.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hůlka zrušil sváteční procházku na Hrad. Zda vrátí Zemanovi vyznamenání, ale nezmínil
Další články
reklama
reklama