O čem mluvil Obama s Trumpem?
Na pohřbu amerického exprezidenta Jimmyho Cartera diváky při přímém přenosu nejvíce zaujala debata Donalda Trumpa s Barackem Obamou. Oba politici se totiž v minulosti tvrdě kritizovali. CNN jejich diskuzi označila za významný moment v americké politice.
Vypadalo to, jako by byli dva staří přátelé. Jako by snad zapomněli, že jsou v pohřební síni, kde může být smích vnímán jako projev určité neúcty. Veselá a uvolněná debata Donalda Trumpa a Baracka Obamy na čtvrtečním pohřbu Jimmyho Cartera upoutala celý svět.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump chce Grónsko kvůli zlatu i ruským hrozbám. USA už část půdy od Dánska koupily
Podle CNN šlo o převratnou událost v dějinách americké politiky a všechny teď zajímá, o čem se ti dva bavili. V minulosti to totiž vypadalo, že jsou Trump a Obama nepřátelé na život a na smrt.
„Koneckonců Trump se dostal k moci díky rasistické a lživé konspiraci o Obamově původu a dodnes na mítincích zpochybňuje národnost a víru 44. prezidenta tím, že poukazuje na jeho prostřední jméno Husajn,“ komentovala CNN.
„Obama zase vidí v Trumpovi protiklad všeho, za čím stojí Amerika. Ještě před několika měsíci na Národním sjezdu Demokratické strany Trumpa pranýřoval jako 78letého miliardáře, který nepřestal fňukat nad svými problémy od chvíle, kdy před devíti lety sjel po zlatých eskalátorech,“ dodala analýza.
Snad Trump a Obama na chvíli v pohřební síni zapomněli na staré sváry. Nebo se zkrátka rozhodli je hodit za hlavu.
„Obama je laskavý člověk a lidé, kteří s Trumpem strávili nějaký čas, říkají, že navzdory jeho veřejné zlobě je v soukromí zábavný a vtipný. Takže si možná jen tak zažertovali. Ale jejich historie a otevřené veřejné pohrdání učinily z jejich interakce jeden z nejneobyčejnějších momentů v kruté politické době,“ píše CNN.
Podání rukou, které ukončilo spor?
Bylo zřejmé, že nezvykle rozpustilá debata Trumpa a Obamy, které strnule přihlížela i Melania Trumpová, upoutala i ostatní návštěvníky pohřbu. Na rozloučení s Carterem totiž dorazila celá řada politiků, která v minulosti byla s Trumpem na nože.
Tak třeba někdejší Trumpův ústřední politický oponent – prezident Joe Biden. Dále viceprezidentka Kamala Harrisová, kterou Trump porazil v listopadových volbách. Anebo také Hillary Clintonová, kterou Trump překvapivě obral o křeslo v Bílém domě v roce 2016. Na pohřeb dorazil i George W. Bush.
Na pietním setkání zřejmě došlo ještě k jednomu symbolickému smíření. List Washington Post upozornil, že si Trump na pohřbu podal ruku s Mikem Pencem, který sloužil jako jeho viceprezident během prvního mandátu.
Na sklonku funkčního období se ale oba rozkmotřili, to když došlo v lednu roku 2021 k útoku na Kapitol. Trump žádal Pence, aby napadl výsledky voleb z roku 2020, viceprezident to ale odmítl udělat. Pence se naopak snažil Trumpa přesvědčit, aby útok na Kapitol zastavil. Po této události se Trump s Pencem rozešli a už nadále nespolupracují.
Novým viceprezidentem Trumpa je ostatně senátor J. D. Vance. Přesto Trump s Pencem alespoň částečně zakopali válečnou sekeru, když si na pohřbu Cartera podali ruce. Penceova manželka ale na události z roku 2021 zjevně nezapomněla. Karen se totiž při příchodu Trumpa odmítla postavit a nepodala mu ruku.
PODÍVEJTE SE: USA se rozloučily s exprezidentem Carterem. Na pohřeb přišli jeho nástupci, Biden pronesl řeč