reklama

Schillerová: Babiš podá návrh na snížení daně z příjmu. Sazby budou 15 a 23 procent

Do úterka bude představen pozměňovací návrh na snížení daně z příjmu zaměstnanců na 15 procent. Pro lidi s vyššími příjmy bude navrženo 23 procent. V neděli to CNN Prima NEWS řekla ministryně financí Alena Schillerová. Návrh podá předseda vlády Andrej Babiš z pozice poslance.

reklama

O změně daňových sazeb se jedná v souvislosti s plánovaným zrušením superhrubé mzdy. Sněmovna má v úterý v druhém kole projednat vládní daňový balík na rok 2021.

„Řekl mi (Babiš), že to prostě lidem slíbil a že ten návrh podá. Že ho podá na 15 a 23 %, protože teď lidé potřebují pomoct. Je to sedm procent úspora z hrubé mzdy,“ řekla Schillerová.

Podle Babiše je potřeba snížit daň z příjmů pro všechny zaměstnance na příští dva roky. „Tím pádem ani zaměstnavatelé nemusí navyšovat mzdy, protože tím dochází k navýšení mezd všech zaměstnanců o 7 % hrubého a 5 % čistého,“ uvedl premiér.

Koalice ANO a ČSSD slíbila zrušení superhrubé mzdy ve vládním programovém prohlášení, v němž se zavázala ke snížení daně z příjmu na 19 %. Na zavedení patnáctiprocentní daně se koaliční strany dohodly koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 % pro lidi s příjmem zhruba nad 139 000 korun měsíčně. Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 %.

Daňově nejčistší řešení

Schillerová podle ČTK v úterý uvedla, že daňově nejčistší by bylo snížit daň z příjmu na 15 % a zavést sazbu 23 % pro lidi s vysokým příjmem. Pokud by ale vláda podle ministryně nesehnala v takovém případě podporu pro návrh státního rozpočtu na příští rok, tak může ustoupit na sazby 19 a 23 %.

Zavedení patnáctiprocentní sazby daně pouze na dva roky v minulosti doporučil prezident Miloš Zeman. Snížení by totiž podle odhadů ochudilo rozpočtové příjmy o 70 miliard až 90 miliard korun ročně. Babiš mluvil o výpadku 73 miliard korun.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému zavedena takzvaná solidární přirážka, ta má zůstat fakticky zachována.

Pokud Prymula rezignuje, bude to jen dobře

Co se týče kompenzací, podle Schillerové by díky schválenému schodku 500 miliard korun a zkušenostem s programy, které probíhaly na jaře, mohlo dojít k obnově projektů. „Teď jsme pomoc zaměřili na postižené segmenty. Do ekonomiky k 30. září šlo přes 200 miliard korun. Počítáme, že tato částka se bude dále navyšovat o další pomoci,“ řekla ministryně. Mezi ně Schillerová zařadila například bonus 500 korun pro živnostníky, Antivirus A nebo zvýšený počet testování na koronavirus. „Já budu velmi ráda, když se nám zejména ze zdravotnického, ale i ekonomického hlediska podaří krizi co nejrychleji zvládnout a vrátit se pokud možno do nějakého normálu,“ řekla pro v nedělním rozhovoru Schillerová.

Padla také otázka ohledně případné rezignace ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který slíbil, že se vzdá funkce v případě, že za něj bude náhrada. „Pokud to přehodnotil, je to jenom dobře,“ řekla ministryně. Schillerová souhlasí s Babišem v tom, že Prymula je vynikající odborník a všeobecně si získal odbornou prestiž. „Podle mého názoru by bylo velmi dobře, kdyby zůstal v radě vlády pro zdraví nebo v nějakém expertním týmu pana premiéra a dál svými znalostmi, které jsou i na mezinárodní úrovni, pomáhal vyřešit tuto krizi,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Předchozí prodělání covidu na omikron nefunguje. Sníží se i účinnost vakcín, varuje expert

Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali některou z předcházejících variant koronaviru, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. Řekl to molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR).

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama