Americký prezident Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat penzionovaného plukovníka americké armády Douglase Macgregora, který je známý řadou kontroverzních prohlášení na adresu Berlína či Severoatlantické aliance. Německá vláda se k možnému velvyslanci oficiálně nevyjádřila, v zákulisí se ale hovoří o tom, že nominace Macgregora je nepříjemná.
S výhradami naopak otevřeně vystoupil Americký židovský výbor (AJC), jedna z nejstarších amerických židovských organizací, který v zájmu udržení dobrých vztahů s Německem vyzval k přehodnocení volby velvyslance.
Zda se Macgregor velvyslancem v Německu stane, není i přes Trumpovo přání jisté, protože konečné slovo má americký Senát, který nominaci schvaluje a kde někdejší plukovník silnou pozici nemá. Komplikací je také nedostatek času, protože schvalovací proces může trvat až do začátku příštího roku. V listopadu jsou ale v USA prezidentské volby a pokud v nich republikán Trump křeslo neobhájí, je pravděpodobné, že Macgregora Senát neschválí.
Pokud by ale Macgregor přece jen do Berlína odjel, znamenalo by to, že diplomatický post povede další osobnost plně oddaná Trumpovi. Do 1. června letošního roku byl velvyslancem v Německu Richard Grenell, který se hned po nástupu do funkce uvedl kontroverzními výroky a plány na podporu konzervativních sil v Evropě. Berlín kvůli tomu požádal americkou stranu, aby velvyslancova slova vysvětlila. S Grenellem navíc řada německých politiků omezila kontakty kvůli jeho vazbám na krajní pravici.
Macgregor, který stejně jako Grenell často vystupoval jako komentátor v Trumpově oblíbené zpravodajské stanici Fox News, zastává pro Berlín mnoho politicky nepříjemných názorů. Například německý kulturní koncept pro vyrovnání se s nacistickou minulostí označil za „mentálně chorý“, neboť podle něj musí generace za generací pykat za hříchy spáchané během několikaleté epizody, zatímco se ignoruje dalších 1 500 let německé historie.
Macgregor: Německý koncept je mentálně chorý
Ostře mluvil v roce 2016 také o německé přistěhovalecké politice, kdy prohlásil, že Berlín se chová nanejvýš podivně, neboť dává více peněz na nechtěné muslimské vetřelce než na vlastní bezpečnostní síly. Přistěhovalci pak podle něj tohoto postupu využívají. „Aby se usadili v zemi jiných lidí s cílem přeměnit Evropu v islámský stát,“ řekl tehdy Macgregor.
Douglas Macgregor, kandidát na amerického velvyslance v Berlíně. Zdroj: BMG-2048/CC BY-SA
Známý je i Macgregorův kritický postoj k faktu, že Německo na obranu nevydává dvě procenta výkonu ekonomiky, což je odsouhlaseným, ale prozatím plošně nedodržovaným minimem v NATO. „Německo se díky nám necítí vázáno samo sebe bránit,“ řekl v roce 2018. O rok později dodal, že pokud se Německo chce prosadit jako velmoc, kterou již je, je nutné přehodnotit vzájemné vojenské postoje. „Uvědomte si, že nebudeme poskytovat první pomoc,“ uvedl s důrazem na to, že obrana musí být v první řadě v rukou samotného Německa.
Pokud se MacGregor do Berlína v roli velvyslance vydá, bude jeho úkolem uskutečnit i Trumpem ohlášený záměr stáhnout ze země bezmála 12 000 amerických vojáků. Nyní je v Německu rozmístěno kolem 35 000 vojáků USA. A snížení americké vojenské přítomnosti ve spolkové republice Macgregor podporuje.
Macgregor: NATO je zkrátka zombie
Zahraničněpolitický analytik Ulrich Speck, který působí v Německém Marshallově fondu, jehož smyslem je podporovat vztahy mezi Evropou a Severní Amerikou, vnímá Macgregorovy názory jako problematické. „Byl by to první americký velvyslanec, který považuje NATO za zastaralé,“ řekl Speck.
Loni v březnu Macgregor v analytickém článku napsal, že NATO neumírá, neboť se změnilo v zombie. „NATO je zkrátka zombie, která je pravidelně oživována různými metodami, obvykle magií voodoo,“ uvedl s tím, že alianci je třeba nechat odejít.
Představitelé vlivného AJC, oceňující spojenectví s Německem, považují Macgregorovy názory tzv. za hranou. „Jsme velmi znepokojeni zprávami z posledních dnů o mnoha buřičských komentářích plukovníka Macgregora k německé vládě, k německému vyrovnání s nacistickou minulostí, ke spojenectví NATO, k imigrační politice a dalším tématům,“ napsal šéf AJC David Harris v dopise adresovaném americkému ministru zahraničí Mikeu Pompeovi.
Harris: Stáhněte Macgregorovu nominaci
Harris vyzval jménem AJC Pompea, aby Macgregoru nominaci stáhl. Výzvu dostal šéf americké diplomacie v době, kdy se vydal na cestu po střední Evropě. V úterý přiletěl Pompeo do Česka.
Harris také dodal, že pokud si Trump přeje ovlivnit německou politiku, například v otázkách výdajů na armádu, energetických zdrojů či obchodní nevyváženosti, doporučuje mu AJC vybrat zkušeného diplomata, který Americe bude sloužit se ctí a úctou.