
Zájem o koupi staršího domu roste
Zájem o koupi starších domů roste. Pro někoho jde často o jedinou možnost, jak se dostat k vlastnímu bydlení. Svoji roli však může hrát i nová vládní dotace – stát bude totiž od září na rekonstrukci starých domů rozdávat štědré příspěvky. Experti ale radí nákup starého domu pečlivě zvážit. Konečná investice by se totiž mohla významně prodražit.
Lukrativní oblast Krkonoš a pozemek přes tisíc metrů čtverečních. Cena nemovitosti je jen něco přes 3,5 milionu korun. „Je to objekt určený k celkové rekonstrukci. Ať už se bavíme o rozvodech vody či tepla. A je potřeba nová střecha, protože ta současná je z eternitu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS realitní makléřka Terezie Dittrichová.
ČTĚTE TAKÉ: Problém s obnovou památek. Ministerstvo kultury rozdělovalo peníze bez cílů, tvrdí NKÚ
Cena je tedy na první pohled lákavá. Nicméně může se dramaticky změnit. Zájem o staré domy přitom podle některých roste. „Z těch čísel se zdá, že v posledních měsících nakupovalo starší domy nadprůměrné množství lidí. Jednoduše je to pro ně často jediná cesta, jak se dostat k vlastnímu bydlení,“ vysvětlil František Brož, mluvčí společnosti Bezrealitky.cz.
Experti radí nákup dobře promyslet a především důkladně propočítat. Z dostupných dat vyplývá, že ve více než 70 procentech při koupi starého domu mají kupci nečekaně vysoké dodatečné náklady. A ve 20 procentech dokonce kupec zjistí, že dům nemůže užívat, jak si původně plánoval.
„Je třeba si ověřit, co je v katastru přesně napsáno. Zda ten, kdo nemovitost prodává, není v exekuci,“ popsal inspektor nemovitostí Tomáš Petr. Podle něj je třeba dbát také na další rizika. „Jsou tu stavebně technická rizika, u kterých je dobré si přizvat specialistu. A také rizika spojená s lokalitou, tedy zda je tam riziko povodní nebo nějaký zdroj hluku či znečištění,“ jmenoval Petrů. Rovněž je třeba si ověřit, zda dům není památkové chráněn. A existují i další rizika. „U starších domů často vidíme, že jsou neplatné elektrorevize. Nebo známe otravy oxidem uhelnatým v koupelnách,“ popsal zakladatel společnosti Bytecheck Pavel Štáf.
Na staré domy bude možné od září čerpat dotace. Na program s názvem Oprav dům po babičce stát vyčlenil 50 miliard korun. Podle ministerstva je v Česku skoro pětina domů prázdných a potřebuje opravit. „Renovace musí být na nízkoenergetický standard, nemohou dělat dílčí úpravy a musí tam deset let bydlet,“ vysvětloval dotační podmínky ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). O dotace bude možné žádat od prvního září.