Povodně ve Španělsku zanechaly spoušť
Počet mrtvých po úterních bleskových záplavách na jihovýchodě Španělska stoupl na nejméně 211. V sobotu večer to podle agentury AFP uvedl španělský premiér Pedro Sánchez. Zároveň oznámil, že do postižené oblasti vyšle na pomoc místním obyvatelům dalších 10 tisíc vojáků a policistů. Odborníci se pozastavili nad nedostatečným varováním před hrozícím nebezpečím ze strany úřadů.
Záchranné složky nasazené v místě dosud „lokalizovaly a napočítaly 211 mrtvých“, uvedl Sánchez. Dodal, že pátrání po pohřešovaných pokračuje.
ČTĚTE DÁLE: Byl jsem u něj, než jeho hvězda vyhasla. Čech popsal smrt slovenského horolezce v Himaláji
Voda v noci z úterý na středu smetla v okolí Valencie vše, co jí stálo v cestě. Záchranáři hledali těla v uvízlých autech a v promočených budovách. Celkový počet pohřešovaných není dosud znám. Husté bahno, které pokrývá ulice a domy v nejhůře postižených obcích, pomáhají odklízet tisíce dobrovolníků. V sobotu se na záchranných pracích podílelo přibližně dva tisíce vojáků, téměř 2500 četníků civilní gardy a 1800 příslušníků státní policie.
Šok pro fotbal: Při ničivých záplavách zahynul středopolař vychovaný Valencií, bylo mu 28 let
Ve věku pouhých 28 let zemřel fotbalista a někdejší talent mládežnické akademie klubu Valencie José Castillejo. Osudným se mu staly ničivé záplavy, které zasáhly Španělsko. Zahynul přímo ve Valencii, kterou živel postihl nejvíce. Informaci potvrdil klub na sociálních sítích. Celkový počet obětí nadále roste, pokračují záchranné a pátrací akce po přeživších.
„Je to největší operace ozbrojených sil ve Španělsku v mírovém období,“ uvedl Sánchez. Jednou z priorit armády je kromě pátrání po pohřešovaných také znovuotevření silnic, aby bylo možné dopravovat pomoc. Cesty v postižených obcích blokují zničená vozidla a trosky.
Katastrofu ovlivnila i špatná připravenost
Během osmi hodin ve Valencii napršelo více vody než běžně za celý rok. Podle odborníků za extrémním počasím stojí i změna klimatu. „Klimatická změna projevy extrémního počasí zhoršuje,“ uvedla Clare Nullisová ze Světové meteorologické organizace.
„Nemůžeme vinit změnu klimatu z opravdu špatné připravenosti na povodně,“ prohlásila naopak Hannah Clokeová, profesorka hydrologie z Univerzity v britském Readingu.
Přeživší sice prý dostali varovné smsky, ale příliš pozdě. Někteří zprávy nedostali vůbec. „Dostali je na své mobilní telefony, až když byli po krk ve vodě. To naznačuje, že varovný systém velmi selhal,“ dodala Clokeová. „Je to přitom snadný způsob, jak lidem zajistit bezpečí,“ připomněla expertka.
Potíže v komunikaci a ve včasném varování před katastrofou přiznal i premiér Sánchez. „Jsem si vědom toho, že existují vážné problémy a nedostatky,“ nechal se slyšet při tiskové konferenci.
Úřady od úterní noci zaznamenaly také případy rabování a krádeží. Policie oznámila, že již zadržela několik desítek osob, z nichž některé vzala do vazby.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dítě jí pomalu umíralo v děloze, lékaři nezasáhli a žena nepřežila. Potraty rozdělují USA