reklama

Lockdown v Rakousku jen pro neočkované? Je to frontální útok na svobodu, zlobí se kritici

Lockdown výhradně pro neočkované. Takový scénář hrozí při výrazném zhoršení situace v sousedním Rakousku. Tamní zákonodárci prý vycházejí ze statistik evropských zemí, ze kterých vyplývá, že neočkovaní lidé tvoří převážnou část pacientů s covidem na jednotkách intenzivní péče.

reklama

„Zavedení lockdownu pro očkované lidi je vyloučeno,“ prohlásil kancléř Alexander Schallenberg. Rakušané, kteří vakcinaci odmítají, tak mají smůlu. Politik prohlásil, že udělá „vše pro to, aby se zdravotní systém nedostal na hranici svých možností kvůli lenochům a váhavcům“.

„Jsme na pokraji pandemie nenaočkovaných lidí. A to přesto, že máme dostatek vakcín,“ pokračoval. V Rakousku se budou omezení zavádět podle počtu obsazených lůžek na jednotkách intenzivní péče. Když čísla přesáhnou třetinu z celkového počtu, budou muset neočkovaní do přísné karantény.

V reakci na Schallenbergův plán se ozývá i ostrá kritika. „Začal frontální útok na základní svobody, na svobodu celé populace a obzvlášť na skupinu neočkovaných. Tady se útočí na osobní svobodu, na právo na práci,“ reagoval předseda Svobodné strany Rakouska Herbert Kickl. Podle vlády má systém motivovat k vyššímu zájmu o očkování. Statistika rakouského ministerstva zdravotnictví totiž říká, že 90 procent pacientů s příznaky není očkováno.

Opačný efekt

Efekt by ale podle kritiků mohl od očkování ještě více odradit. „Některá místní média krok kritizují třeba i proto, že by podle nich mohl ještě posílit zatvrzelost a odpor odmítačů,“ sdělil Marek Martinovský, spolupracovník CNN Prima NEWS v Rakousku.

To, že neočkovaní lidé tvoří většinu covidových pacientů i na jednotkách intenzivní péče, potvrzují statistiky i z dalších evropských zemí. Zatímco v Nizozemsku jsou na těchto jednotkách nenaočkovaní čtyři z pěti, v Německu je to téměř 90 procent ze všech pacientů.

V Evropě je ale i země, která takové statistiky už prakticky nepotřebuje. Portugalsku se podařilo kompletně naočkovat celých 98 procent obyvatel starších 12 let a na celém světě v tomto ohledu nemá konkurenci. Zatímco jinde se situace opět vyhrocuje, Portugalci si naplno užívají návrat k normálnímu životu. V zemi leží na jednotkách intenzivní péče s covidem 61 lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama