reklama

Pospíšil: Vláda se za dva roky nenaučila napsat covidová opatření, je to katastrofa

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se ani po téměř dvou letech trvání pandemie koronaviru nenaučila vytvářet proticovidová opatření tak, aby uspěla před soudem. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle právníka Tomáše Nielsena, který patří mezi kritiky opatření, jsou vládní nařízení dávno za hranou.

reklama

„Zatím ministerstvo zdravotnictví vědomě vydává protizákonná opatření bez ohledu na názor soudů. Nerespektuje mantinely, které byly nastaveny,“ pronesl Nielsen. „Existující opatření jsou dávno za hranou. Proto je napadáme u Nejvyššího správního soudu.“

Nielsen si postěžoval také na to, že některá opatření podle něho nedávají smysl. „My dnes víme, že i očkovaní šíří virus. Přesto je zvýhodňujeme,“ pokračoval právník, který pomáhá svým klientům obcházet protikoronavirová opatření. Sám říká, že není proti dodržování zákonů, ale vadí mu, když vláda svými vydanými opatřeními porušuje „základy demokracie“.

Právník mimo jiné také řekl, že nová vláda musí oproti té současné znatelně změnit komunikaci a měla by si položit otázku, zda jsou restrikce potřeba. „Plošné testování bezpříznakových lidí jsou chiméry, které nic neřeší. Vláda by měla vytvořit tým odborníků z různých názorových skupin,“ nastínil Nielsen.

Pospíšil připomněl, že sám onemocnění COVID-19 prodělal, byl dokonce hospitalizován a ležel na JIP. Přesto je podle něho správné obracet se na soud kvůli špatné legislativní stránce opatření. „Soudy nesmí vycházet z politické poptávky,“ zmínil bývalý ministr spravedlnosti.

Katastrofální jednání

Jako hlavního viníka vidí kabinet dosluhujícího premiéra Andreje Babiše (ANO). „Problém je, že vláda po dvou letech neumí udělat opatření, která by uspěla u soudu. Jsem zděšen, že poslední opatření nebyla ani projednána legislativní radou vlády,“ řekl Pospíšil ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něho je takové jednání „katastrofa“.

„Nevadí mi, že musíme nosit respirátory na pracovišti, ale vadí mi, že to pracovník na ministerstvu zdravotnictví neumí správně napsat, nebo říct, že to napsat nejde. Nikde v Evropské unii nespadlo tolik opatření pod stůl,“ dodal Pospíšil.

Problém vidí také v resortu zdravotnictví. „Na ministerstvu zdravotnictví nejsou odborné týmy, nefunguje legislativní rada vlády. Proto některá opatření končí v koši,“ dodal europoslanec.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama