Příběh fyzikáře, který se nakonec stal profesionálním instalatérem

Když dostanete od otce byt s podmínkou, že si ho musíte samostatně zrekonstruovat, abyste v něm mohli bydlet, je to výzva, kterou by zahodil jenom blázen. Zkusíte si u toho všechny možné profese a nakonec zjistíte, že vás ta práce neskutečně baví, a stane se z vás profesionální instalatér. Tak to je přesně příběh Martina Kotmela.

Kde se instalatérství vlastně vzalo?

Předchůdci tohoto odvětví byly sekerníci, studnaři, kameníci, zvonaři a vodaři, kteří se specializovali na stavby mlýnů a vodních děl. Instalatérské řemeslo je neodmyslitelně spjato s technickým zařízením budov. Bez toho si dnes nedokážeme představit snad žádnou obytnou, veřejnou ani průmyslovou budovu. Obor pro technická zařízení budov se sice začal bouřlivě rozvíjet až v 19. století, už tehdy ale čerpal ze zkušeností a poznatků mnohem starších odvětví.

Středověké vodovody byly nejčastěji tvořeny čerpadlem poháněným vodním kolem. Kolo pohánělo vodu do vodojemu umístěného na vyvýšeném místě nebo do věžového vodojemu, odkud voda proudila dřevěnými či mramorovými trubkami do kašen. U nás byl první takový vodovod zřízen např. v Brně v roce 1415. Kanalizace byla ve středověku budována jen v nejnutnějších případech a jednalo se spíše o zděné stoky. Odpadní voda byla v té době běžně odváděna společně se srážkovou vodou otevřenými žlaby v ulicích. To si v dnešní moderní době už ani neumíme představit. První jednotlivé stoky byly např. v Praze vybudovány až kolem roku 1660. Moderní stokové sítě se v Českých zemích začaly budovat na přelomu 19. a 20. století. Postupně se zvyšovaly nároky na jednotlivé rozvody pro přívody vody, odpadní vodu z domácností, továren, ale také další rozvody, jako je topení a plyn. Tím se instalatérství postupně stávalo váženým a velice potřebným řemeslem.

Martin Kotmel začal svou profesionální dráhu jako učitel fyzicky. Po dvou a půl letech působení na gymnáziu uznal, že tudy jeho cesta nevede a svůj směr tak změnil o více jak 180 °. Hodně tomu pomohla nabídka bytu s podmínkou vlastní rekonstrukce. To mu otec odevzdal klíče od bytu s tím, že v něm může bydlet, pokud si ho sám dá kompletně do pořádku. Taková výzva se neodmítá a Martin se s chutí a nadšením pustil do práce. Zkusil si nespočet potřebných řemesel, od zedničiny, malířství až po práci s trubkami. A právě tato část rekonstrukce bytu ho zaujala nejvíce. Rozhodl se proto pověsit učitelství na hřebík a vzít ty hřebíky přímo do rukou. Postupně se vypracoval na profesionálního instalatéra a vybudoval úspěšnou firmu.

Co Martina na práci baví nejvíce?

„Jako instalatér pracuji se spoustou materiálu. V minulosti hodně se používalo železo a měď. U toho zůstávám, protože je to osvědčený materiál. Je hrozně zajímavý hledat rovnováhu mezi tím, jak zachovat původní ráz, ale přizpůsobit byt představám majitelů a moderním nárokům na vytápění a hygienu,“ říká o své práci přímo Martin.

V podstatě z náhodného koníčka nakonec vybudoval plnohodnotnou obživu. Po sedmi letech této práce má stabilní rostoucí firmu a dává práci dalším 10 lidem. Co je rozhodně známkou úspěchu. Do týmu přibral dokonce dobrého kamaráda a ani společná práce jim přátelství nezničila. Společně si nastavili způsob komunikace tak, aby jim to vyhovovalo a zároveň nezasahovala do vztahu mimo profesi. Dovedou díky tomu skvěle oddělit pracovní a nepracovní rovinu.

Krásnou ukázkou je práce na bytě ve sto let starém domě na pražském Žižkově. Na základě architektonické studie mění kompletní rozvody vody, odpadů, topení a plynu. Než se natáhne například topení, musí se práce věnovat prostorově nejnáročnější části rekonstrukce, a to jsou odpady. Je nutné dávat pozor, aby odpadní trubky byly natáhnuté plynule a celou plochou vedené ve spádu. Platí, že čím větší spád, tím lepší. Celková rekonstrukce proto není jenom o tom, nainstalovat dílčí části, ale dobře promyslet a naplánovat jednotlivé kroky, posloupnost a vzájemnou propojenost.

Práce s měděným potrubím je malá instalatérská šperkařina. Důležitá je čistota, správné spojování a těsnění jednotlivých spojů. „Trubky můžeme spojovat spousty způsoby. Můžeme je pájet, letovat, polyfúzně svářet, svařovat plamenem, ale vždycky se dostaneme k pakování závitů, což je spojování pomocí konopí nebo teflonového provázku,” popisuje proces práce s mědí. Na konci každé práce je pak velmi důležitá fáze a to tlaková zkouška instalovaného potrubí. Tuto část Martin považuje za velmi důležitou, ukáže totiž nejvíce, zda vše správně drží a těsní a nehrozí žádný problém v budoucnu.

A jak si představuje budoucnost instalatérského řemesla?

Martin miluje moderní umělecká díla a rád chodí na různé výstavy moderních umělců. Není se čemu divit, řemeslo je taky taková kreativní umělecká činnost a navíc velice důležitá. Když má volnou chvíli, tak poslouchá jazz a popíjí u toho čaj. Svůj den si nedovede představit bez klasické gramofonové desky, spojení čaje a jazzu v něm vyvolávají pocity míru a štěstí. Jednou dokonce realizoval zakázku výměnou za obraz.

Rád by také vychovával mladé samostatné řemeslníky: „Já bych si přál, aby instalatéřina přilákala víc lidí v mladším věku, bez ohledu na to, co kdy studovali a jakou dělali práci před tím. K tomu by hrozně pomohla možnost obnovit mistrovský vzdělávání. To znamená, že já bych si přijal učně a po určité době, po kterou bych se o něj staral, bych mu vystavil učňovský list a on by mohl dál pokračovat sám.”

Tagy:

Hlavní zprávy

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála
Partie

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála

Doma jsem úspěšný, nejlíp mě znají v Telči. Vy jste se v Brně nedostala ani do zastupitelstva, opřel se do šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Ta mu řekla, že kdyby byl v senátních volbách úspěšný, dostal by se zpět do horní komory parlamentu hned v prvním kole. Se 45 procenty ale Vystrčil postoupil do druhého kola, proti němu v Jihlavě stojí kandidátka na senátorku za ANO Jana Nagyová se 30 procenty.

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil
Ukrajina

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil

V důsledku ukrajinského raketového útoku v Chersonu na jihu Ukrajiny v neděli zemřeli dva lidé, jedním z nich je bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. S odvoláním na místní proruské úřady o tom informují ruské tiskové agentury. Kyjev se k této informací zatím nevyjádřil. Cherson od začátku invaze okupuje ruská armáda. Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů uvedl, že ruské síly pokračují ve snaze plně obsadit Doněckou oblast a udržet dobytá území.

Infobox
sledujeme živě
15:50

Plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák o podpoře SPD v koalici: Něco jsme podepsal a slovo budu držet

15:40

Ve Zlíně by mohla vzniknout koalice ANO s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů

15:32

ČSSD na jihu Čech ztratila za čtyři roky téměř 85 % voličů. Levice prožívá krizi, řekla bývalá hejtmanka

15:26

Ve Dvoře Králové opět s převahou vyhrálo ANO, chtělo by pokračování koalice

Kalousek se opřel do koaličních partnerů v Plzni. Dáte řetěz Babišovu lokaji, je to ostuda

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek se pustil do kritiky Pirátů. Nelíbí se mu, že strana v Plzni po komunálních volbách „obešla“ vítězné Spolu a utvořila koalici s hnutím ANO, za podpory SPD. K postupu plzeňských Pirátů se negativně vyjádřil i předseda strany Ivan Bartoš a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Přes kritiku předsedy Bartoše stojí ale plzeňský lídr Pirátů Bosák za koalicí s ANO a STAN podpořenou SPD. Večer ji bude hájit v Praze na vedení Pirátů.

Živě
ON-LINE: V hlavním městě triumfovala koalice Spolu pro Prahu. Vyhrála před ANO a Piráty

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Strach Harryho i výhrůžky Meghan rozchodem. Nová kniha o Sussexech je plná třaskavých tvrzení

Vztah prince Harryho s jeho manželkou Meghan je od prvních chvil ostře sledován. Každý krok či vyjádření páru média i veřejnost do detailu probírá, a tak není překvapivé, že o vévodovi a vévodkyni ze Sussexu vznikají i knihy. Autorka nové publikace Valentine Lowová se zaměřila na zákulisní informace ze života dvojice, která se v roce 2020 odtrhla od britské královské rodiny a odjela do USA.

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil dalšího generála. Rusové terorizují Oděsu sebevražednými drony

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Růžička opět senátorem hned v 1. kole. Okamurův hlas mu možná pomohl, vyčnívá ve výsledcích

Senátorem ve volebním obvodu Praha 6 bude Jiří Růžička (TOP 09). Hned v prvním kole získal 50,28 procenta voličů. Celkem pro něj hlasovalo 18 301 lidí, jedním z nich byl i šéf SPD Tomio Okamura. Ten volil Růžičku ryze demonstrativně jako nesouhlas se současnou vládou pětikoalice, lístek se pokusil znehodnotit natrhnutím a přeškrtnutím. To ovšem k zneplatnění nestačilo a právě jeho hlas poněkud vyčnívá z volebních výsledků.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.

Milion mobilizovaných Rusů? Kyjev dá to samé, říká expert a vysvětluje výhody Ukrajinců

Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, na základě které má do zbraně vstoupit až milion mužů. Politolog Jiří Just v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS uvedl, že se povolání týká úplně kohokoli, a ne pouze určitých skupin rezervistů, jak tvrdí oficiální informace. Další odborník Jan Šír poté dodal, že Ukrajina má šanci počet povolaných mužů dorovnat.

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Koalice přežila, referendum o Fialově vládě Babišovi nevyšlo. Sorryjako

Komunální a senátní volby prý měly být referendem o vládě Petra Fialy (ODS). Alespoň tak to s oblibou prezentovali lídři opozice. Andrej Babiš (ANO) dokonce vyzýval, aby voliči přišli vyjádřit nedůvěru pětikoaličnímu kabinetu. Voliči přišli, ale nic jako masivní protest skrze hlasovací místnosti se nekonal. Výsledek voleb spíše odpovídá běžnému efektu prvních voleb, které následují po těch sněmovních.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejsem antivaxer, ale další dávku nechci, odmítají lidé očkování. Experti však varují

Česká republika má za sebou relativně klidné léto, alespoň co se covidu týče. Neplatila žádná protikoronavirová opatření a ani počty nakažených neatakovaly alarmující hranici. I proto někteří Češi nevidí důvod využít posilující dávku vakcíny, a to napříč generacemi. I data ministerstva ukazují, že zájem není velký. Odborníci však varují, že se tito lidé vystavují značnému riziku.