reklama

Příběh z pera Ivy Volkové: Hugo je veliký bojovník, tak věřím, že to spolu zvládneme

Iva Volková, zakladatelka azylu Rafael o.p.s. pro opuštěné a týrané psy, se s námi podělila o další příběh. Tentokrát o psovi Hugovi. Iva vám popíše Hugovu dvouměsíční cestu, kterou v její přítomnosti prošel.

reklama

V půlce května letošního roku jsem přebrala do péče dalšího nalezeného starouška v zoufalém stavu. Byl nalezen poblíž Zlatých Hor. Ihned ho přijela vyšetřit naše paní doktorka Veronika Křížová, která mu dala jméno Hugo. Hugo byl silně podvyživený, zesláblý a trpěl zánětem v očích, měl entropium spodního víčka, to znamená otočení spodního víčka dovnitř oka. Tím je drážděna rohovka. Způsobuje to neustálou bolest a zánět. Navzdory samčímu pohlaví má vývod nad šourkem, kterým čůrá. Divné je, že při charakteru takové operace se zároveň odstraňují i varlata, které ale stále má, i když čůrá jako fena. V oblasti krku měl velikou lysinu, kterou jsem lokálně ošetřovala přípravky proti plísni. Stáří jsme odhadovali na 14–15 let i podle příznaků stařeckého chování a oslabených reflexů. Při vyšetření byl neuvěřitelně trpělivý a hodný, i když vyšetření očí pro něho bylo bolestivé. Hned první večer se s vděčností zavrtal do svého pelíšku ve vytápěném karanténním pokojíčku a hned po večeři usnul. Byl velmi vyčerpaný a slabý, přes den hodně odpočíval. Udržovala jsem ho v přítmí, aby mu světlo nedráždilo oči. Musela jsem ho rozkrmovat několikrát denně po menších dávkách.

Koncem května podstoupil operaci korekci víček z důvodu patologické rotace víček směrem do oka. Denně jsem oči čistila a vykapávala. Hugo byl velmi trpělivý, i když se mu to moc nelíbilo, tak držel.

Ale ještě, než se mu vyndaly stehy, Hugo prodělal mozkovou příhodu, nebyl na tom moc dobře. Naše paní doktorka ihned přijela a zahájila léčbu. Chůze mu nešla, po pár krocích upadl, musela jsem ho nosit. Když se konečně zbavil bolestí očí, tak ho postihly takovéto trable, pomyslela jsem si.

Stále byl hodně slabý, občas se mu zamotaly nohy, ale začal dobře baštit, hodně spal a nabíral sílu. Po prvotním zlepšení, které nám vlilo optimismus do žil, následovalo další zhoršení. Stále polehával, celé dny spal a přestal jíst. Paní doktorka přijela a nasadila mu infuzní terapii s kompletní výživou.

Tři dny musel být na kapačkách, vůbec nechtěl jíst, krmila jsem ho z ruky, vždy snědl jenom trošku a hned to vyzvrátil. Už to po kapačkách vypadalo na zlepšení a začal sám jíst. Když už jsem se radovala, že je mu lépe, tak začal čůrat krev, dostal zánět močového měchýře. Paní doktorka mu nasadila antibiotika a za pár dní to bylo dobré.

Jeho zdravotní stav byl stále jako na houpačce. Byl hodně slabý, celé dny spal a odpočíval, ale už šel kousek rovně, sice ho to pořád táhlo k jedné straně, ale motal se už minimálně, jenom zadní nohy se mu stále podlamovaly. Stále jsem ho krmila několikrát denně, po menších dávkách. Uvařila jsem mu hovězí maso a na tom si moc pochutnával.

A znovu došlo ke zhoršení zdravotního stavu. I přes veškerou léčbu zase venku padal na bok a nemohl se zvednout. Už jsem měla obavu, že přišla jeho poslední hodinka. A tak jsem ho zvedla a donesla do jeho pokojíčku. Opět nechtěl jíst. Nyní je jeho stav stabilizovaný, doběhla alopatická léčba a přešli jsme na paliativní léčbu seniorů, bez vedlejších účinků - fytoterapie, Bachovy esence a homeopatika. Už jsem začala s masážemi a rehabilitací, zadní noha se mu vytáčí a při chůzi se mu hlava kymácí z důvodu ochablých svalů. Ale masáže se mu moc líbí. Hugo je tady v Rafaelu spokojený, rád si vyjde na zahradu na procházku a když je unavený, tak si jde lehnout do svého pokojíčku.Tak snad si to všechno vybral a už se bude jenom zlepšovat. Klid, teplo, dobrá bašta a moje láskyplné ruce, které ho hladí, jistě vykonají své.

Hugo je veliký bojovník, už nám to několikrát ukázal, tak věřím, že to spolu zvládneme a dožije u mě v lásce a klidu svůj nelehký život.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko se připojí k politickému bojkotu olympiády, potvrdil Fiala. Kvůli lidským právům
ZOH 2022

Česko se připojí k politickému bojkotu olympiády, potvrdil Fiala. Kvůli lidským právům

Premiér Petr Fiala (ODS) při pátečním jednání s předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřím Kejvalem potvrdil, že na zimní olympijské hry v Pekingu nepojede nikdo z členů vlády. Fiala po schůzce sdělil, že českým sportovcům popřál hodně úspěchů. Olympijské hry se budou konat od 4. do 20. února, některé západní země v čele s USA oznámily jejich diplomatický bojkot kvůli porušování lidských práv v Číně.

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky

Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. V pátek večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan

Poradní komise doporučila vicepremiérovi Vítu Rakušanovi (STAN) jako budoucího policejního prezidenta současného náměstka policejního prezidia Martina Vondráška. Ministr vnitra to potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS. Vondrášek byl jediný kandidát, který se do nabídkového řízení přihlásil. Podle některých kritiků by však jeho jmenování mohlo způsobit politizaci policie.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá

Zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) od začátku koronavirové pandemie pečovali o více než 2 000 covidových pacientů. Za tu dobu podstatně změnili strategii, aby boj proti nemoci zefektivnili. Personál například kvůli hrozbě přenosu nebezpečných bakterií přestal nosit ochranné obleky. Téměř stovku nemocných v nejvážnějším stavu na mimotělním oběhu (ECMO) si pražští zdravotníci dovezli z jiných nemocnic. Nyní ostatním zařízením radí, jak o ně co nejlépe pečovat.

Instagram Schillerové stál ministerstvo financí skoro dva miliony. Měla dvorního fotografa

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO čelí ostré kritice na sociálních sítích. Podle zjištění webu Seznam Zprávy totiž ministerstvo financí, které v té době řídila, vyplatilo mezi roky 2020 až 2021 skoro dva miliony korun jejímu dvornímu fotografovi a kameramanovi. Ti se více než rok starali o její Facebook a Instagram. Na obou aplikacích je Schillerová velmi aktivní.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

reklama