reklama

Přibývá Čechů, kteří hrají hazardní hry. Ministerstvo chystá speciální registr

Během srpna by měl začít fungovat registr vyloučených hráčů z hazardních her. Televizi CNN Prima NEWS to potvrdilo ministerstvo financí. Čechů, kteří hrají hazardní hry, totiž stále přibývá a loni prohráli více než 36 miliard korun.

reklama

„Dostal jsem se do stadia, kdy jsem hodně prohrával a myslel si, že to dostanu zpátky. Jenomže peníze nikdy nedokážete vyhrát. Začal jsem je shánět všude možně, někdy i takovým pololegálním způsobem, a to už je konec. Měl jsem obrovské deprese,“ říká Petr, pacient vyléčený ze závislosti na hazardu, který si přál zůstat v anonymitě. Sázel na koňské dostihy nebo sportovní utkání.

K tématu

Ředitel Gambling Ambulance Sananim Marcel Ambrož uvádí, že typickým příznakem závislosti je zvyšování sázek. „A pokud se k tomu přidá fakt, že daný člověk sází v práci, obětuje tomu rodinný život a na nic jiného nemyslí, můžeme hovořit o závislosti,“ vysvětlil Ambrož.

Polovina hráčů měla myšlenky na sebevraždu

Podle dat z výroční zprávy o hazardu se hraní za posledních dvanáct měsíců věnovala až polovina dospělých. A zhruba 145 tisíc lidí starších patnácti let může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na nich. Patologických hráčů je pak asi padesát procent z tohoto počtu.

Až polovina hráčů měla někdy v životě myšlenky na sebevraždu, včetně vyléčeného pacienta ze závislosti na hazardních hrách, pana Petra. „Byl jsem loser, v neřešitelné situaci. Nebyl jsem schopen se na nic soustředit. Měl jsem problémy v práci, všude. To je strašná situace a nevěděl jsem, jak z toho,“ popisuje své stavy.

K tématu

I když se hráči přesouvají do on-line prostoru, kde je herna nebo sázková kancelář k dispozici dvacet čtyři hodin denně, podle ředitele Institutu pro regulaci hazardních her Jana Řeholy se stále nejvíce sází na klasické výherní automaty. „Potom následují kurzové sázky a loterie,“ uvádí.

Ministerstvo financí proto připravilo rejstřík lidí, kteří nebudou moci hrát hazardní hry. „Rejstřík umožní jak dobrovolné vyloučení z účasti na hazardních hrách na žádost konkrétní osoby, tak i vyloučení osob, které by se na základě jiných, právních skutečností, hazardních her účastnit neměly. Jedná se zejména o zamezení v hraní příjemcům dávek v hmotné nouzi, dlužníkům v úpadku, osobám, vůči kterým je pravomocně zjištěn úpadek nebo osobám, kterým tak přikázal soud,“ vysvětluje mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách by měl být spuštěn během srpna.

Další hlavní zprávy

Ekologie

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Prezident USA Joe Biden ve středu jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy.

Byznys

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Velké obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Už příští rok by měly tvořit 55 procent jejich zboží. V roce 2028 by pak mělo být na pultech až 73 procent domácích potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci. Zákon ale budí řadu nesouhlasných reakcí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy některé potraviny výrazně podraží. Kvóty navíc nejde reálně splnit.

Vystoupí ABBA na italském festivalu? Šlo by o návrat skoro po 40 letech
Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
reklama
reklama
Greta si nenechala ujít poslední Trumpův den ve funkci. Měj se staříku, vzkázala mu

Donald Trump

Domácí zpravodajství

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová
Zabarikádoval se v bytě a držel rukojmí. Chtěl mluvit s reportérem CNN Prima NEWS
Respirátory místo roušek? Nemáme je pro všechny, varuje Prymula před Babišovým nápadem
KOMENTÁŘ: Česko na talíři. Když národní socialisté diktují, čím smíme plnit žaludky
Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí
Další články
reklama
reklama