reklama

Přibývá Čechů, kteří hrají hazardní hry. Ministerstvo chystá speciální registr

Během srpna by měl začít fungovat registr vyloučených hráčů z hazardních her. Televizi CNN Prima NEWS to potvrdilo ministerstvo financí. Čechů, kteří hrají hazardní hry, totiž stále přibývá a loni prohráli více než 36 miliard korun.

reklama

„Dostal jsem se do stadia, kdy jsem hodně prohrával a myslel si, že to dostanu zpátky. Jenomže peníze nikdy nedokážete vyhrát. Začal jsem je shánět všude možně, někdy i takovým pololegálním způsobem, a to už je konec. Měl jsem obrovské deprese,“ říká Petr, pacient vyléčený ze závislosti na hazardu, který si přál zůstat v anonymitě. Sázel na koňské dostihy nebo sportovní utkání.

Ředitel Gambling Ambulance Sananim Marcel Ambrož uvádí, že typickým příznakem závislosti je zvyšování sázek. „A pokud se k tomu přidá fakt, že daný člověk sází v práci, obětuje tomu rodinný život a na nic jiného nemyslí, můžeme hovořit o závislosti,“ vysvětlil Ambrož.

Polovina hráčů měla myšlenky na sebevraždu

Podle dat z výroční zprávy o hazardu se hraní za posledních dvanáct měsíců věnovala až polovina dospělých. A zhruba 145 tisíc lidí starších patnácti let může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na nich. Patologických hráčů je pak asi padesát procent z tohoto počtu.

Až polovina hráčů měla někdy v životě myšlenky na sebevraždu, včetně vyléčeného pacienta ze závislosti na hazardních hrách, pana Petra. „Byl jsem loser, v neřešitelné situaci. Nebyl jsem schopen se na nic soustředit. Měl jsem problémy v práci, všude. To je strašná situace a nevěděl jsem, jak z toho,“ popisuje své stavy.

I když se hráči přesouvají do on-line prostoru, kde je herna nebo sázková kancelář k dispozici dvacet čtyři hodin denně, podle ředitele Institutu pro regulaci hazardních her Jana Řeholy se stále nejvíce sází na klasické výherní automaty. „Potom následují kurzové sázky a loterie,“ uvádí.

Ministerstvo financí proto připravilo rejstřík lidí, kteří nebudou moci hrát hazardní hry. „Rejstřík umožní jak dobrovolné vyloučení z účasti na hazardních hrách na žádost konkrétní osoby, tak i vyloučení osob, které by se na základě jiných, právních skutečností, hazardních her účastnit neměly. Jedná se zejména o zamezení v hraní příjemcům dávek v hmotné nouzi, dlužníkům v úpadku, osobám, vůči kterým je pravomocně zjištěn úpadek nebo osobám, kterým tak přikázal soud,“ vysvětluje mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách by měl být spuštěn během srpna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama