reklama

Přibývá Čechů, kteří hrají hazardní hry. Ministerstvo chystá speciální registr

Během srpna by měl začít fungovat registr vyloučených hráčů z hazardních her. Televizi CNN Prima NEWS to potvrdilo ministerstvo financí. Čechů, kteří hrají hazardní hry, totiž stále přibývá a loni prohráli více než 36 miliard korun.

reklama

„Dostal jsem se do stadia, kdy jsem hodně prohrával a myslel si, že to dostanu zpátky. Jenomže peníze nikdy nedokážete vyhrát. Začal jsem je shánět všude možně, někdy i takovým pololegálním způsobem, a to už je konec. Měl jsem obrovské deprese,“ říká Petr, pacient vyléčený ze závislosti na hazardu, který si přál zůstat v anonymitě. Sázel na koňské dostihy nebo sportovní utkání.

K tématu

Ředitel Gambling Ambulance Sananim Marcel Ambrož uvádí, že typickým příznakem závislosti je zvyšování sázek. „A pokud se k tomu přidá fakt, že daný člověk sází v práci, obětuje tomu rodinný život a na nic jiného nemyslí, můžeme hovořit o závislosti,“ vysvětlil Ambrož.

Polovina hráčů měla myšlenky na sebevraždu

Podle dat z výroční zprávy o hazardu se hraní za posledních dvanáct měsíců věnovala až polovina dospělých. A zhruba 145 tisíc lidí starších patnácti let může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na nich. Patologických hráčů je pak asi padesát procent z tohoto počtu.

Až polovina hráčů měla někdy v životě myšlenky na sebevraždu, včetně vyléčeného pacienta ze závislosti na hazardních hrách, pana Petra. „Byl jsem loser, v neřešitelné situaci. Nebyl jsem schopen se na nic soustředit. Měl jsem problémy v práci, všude. To je strašná situace a nevěděl jsem, jak z toho,“ popisuje své stavy.

K tématu

I když se hráči přesouvají do on-line prostoru, kde je herna nebo sázková kancelář k dispozici dvacet čtyři hodin denně, podle ředitele Institutu pro regulaci hazardních her Jana Řeholy se stále nejvíce sází na klasické výherní automaty. „Potom následují kurzové sázky a loterie,“ uvádí.

Ministerstvo financí proto připravilo rejstřík lidí, kteří nebudou moci hrát hazardní hry. „Rejstřík umožní jak dobrovolné vyloučení z účasti na hazardních hrách na žádost konkrétní osoby, tak i vyloučení osob, které by se na základě jiných, právních skutečností, hazardních her účastnit neměly. Jedná se zejména o zamezení v hraní příjemcům dávek v hmotné nouzi, dlužníkům v úpadku, osobám, vůči kterým je pravomocně zjištěn úpadek nebo osobám, kterým tak přikázal soud,“ vysvětluje mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách by měl být spuštěn během srpna.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama