Liberecká technická univerzita zatím marně bojuje s přemnoženými bakteriemi legionelly na studentských kolejích. Zákaz sprchování teplou vodou tam trvá už od konce listopadu, v pondělí mimořádné opatření prodloužili nejméně do 23. prosince.
Výsledky testů prokázaly, že zvýšená aplikace chemie do vodovodního potrubí nezabrala. „Poslední vzorky jsme odebírali 13. prosince, deset dní trvá kultivace a vyhodnocení,“ uvedl mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konec problémů s chrápáním? Pomůže čip, slibují experti. Nová metoda by ulevila milionům lidí
Legionella způsobuje mimo jiné také závažné onemocnění legionelózu. Ta zpočátku vypadá jako běžná viróza, pro citlivé jedince ale může být velmi nebezpečná.
„Tělo se brání horečkou a průjmem a nastupují dýchací potíže. Legionelóza může být až smrtelná, největší riziko je statisticky u mužů nad padesát let,“ upozornila Jarmila Petříčková z krajské hygienické stanice v Liberci. „Je proto důležité, aby lidé s těmito příznaky lékaře informovali, že se v prostředí, kde je legionella potvrzená, pohybovali. Pak je možné provést testy a zahájit odpovídající léčbu,“ dodala.
Infekce se do těla dostává vdechnutím aerosolu, který vzniká, když se voda rozstřikuje, tedy typicky při sprchování. Právě proto hygienici zakázali studentům teplou sprchu, pro další účely teplou vodu používat mohou.
Problém se na kolejích objevil na čtyřech budovách z celkových šesti, na kterých bydlí více než 1600 studentů. „Zajistili jsme jim možnost sprchování na bloku F, kde ten problém není,“ uvedl mluvčí univerzity.
Sami studenti nesou zákaz nelibě. „Není to vůbec nic příjemného, chodit se v téhle zimě sprchovat do jiné budovy. Navíc musíme často čekat, než se sprcha uvolní,“ uvedla jedna ze studentek. Správa kolejí studentům na dobu, kdy se nemohou sprchovat, poskytne slevu z kolejného ve výši 30 procent.
Bakterie legionelly přebývá běžně ve vodovodních trubkách. Dobře se jí daří ve slepých ramenech rozvodů, kde je nižší odběr a teplota vody není tak vysoká, jako v hlavních větvích vodovodů, kde voda nestále cirkuluje.
Studentské koleje, ale i hotely nebo ubytovny, kde je spotřeba vody nepravidelná třeba kvůli prázdninám, jsou pro legionellu ideálním prostředím. Na kolejích v Liberci se legionella přemnožila už potřetí za posledních deset let.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zákaz energy drinků má zabránit masové oblibě, říká Havel. Jak to bude s prodejními automaty?