reklama

BLOG: Příliš těžké odcházení

1. února 2020 v 1:18 odešla bába Alma za duhový most. Po týdenních peripetiích u veterinářů, všemožných vyšetřeních a náhlém, vážném zhoršení stavu vše dospělo do bodu, kdy jsem musela rozhodnout. Bylo jí okolo dvanácti let (v útulku odhadovali) a celé ty čtyři roky, co jsem ji měla v péči, mě školila a učila nejen být lepší kočičí opatrovnicí, ale i být lepším člověkem. A já mám neodbytný pocit, že spolu s ní odešel i kus mě.

reklama

Vyrovnat se se ztrátou někoho, kdo se neřadí mezi lidskou rasu, je pro mnoho lidí obtížnější, než by si mysleli. Já nejsem výjimka. Odchod blízkého zvířecího přítele mě potkal několikrát. Ale teprve před třemi lety mě zasáhl natolik, že mi ta bolest vyrazila dech. My všichni jsme totiž vyrůstali s větami „neplač, už ho nic nebolí“, „teď už je na lepším místě“ nebo „to přejde“. Ale já u mého prvního kotěcího přítele zjistila, že to nepřejde. Nepřejde to, pokud si nedovolíme tu ochromující bolest a smutek prožít.

Přišli jste o zvířecího přítele? Plačte. Plačte, i když máte v tu chvíli pocit, že jestli začnete, už se to nikdy nezastaví. Odsuňte povinnosti, dopřejte sobě i vašemu chlupatému či opeřenému milovanému smíření, které jinak nepřijde. Dejte si čas a i když máte oči oteklé, že skrze ně sotva vidíte, plačte dál, jestli máte potřebu. Nehleďte na kritické hlasy „seber se“ nebo „nebuď hysterická“. Ten, kdo je vysloví, se vás buď snaží neomaleně utěšit, nebo netuší, co prožíváte. A opravdu tušit to nemůže nikdo. Vztah mezi vámi a vaším zvířetem je totiž jedinečný.

„Pořád mi to nějak protýká,“ říkala jsem příteli, když se slzy ne a ne zastavit. A i když už je to dnes lepší, moc dobře vím, že potečou ještě mnohokrát. Bába Alma je totiž frajerka. A vždycky bude. Ta opelichaná kočka s kostnatým zadkem a krysím ocáskem mi převrátila život vzhůru nohama a vytrvale se snažila, aby tak zůstal. Ukázala mi, co znamená milovat zvíře takové, jaké je, i když pro mnohé není zdaleka ani „v normě“ a oni by to s ní „rozhodně nedali“. Za ty čtyři roky jsem s ní totiž prožila víc, než bych si i já se svou bujnou fantazií kdy představovala. A všechno bylo tak intenzivní, že nejen dnes, ale i za měsíc budu mít potřebu si poplakat. Steskem, že už další jedinečné zážitky nepřijdou. A láskou, se kterou na ni budu vzpomínat.

Bába Alma mě ale nejen svým drápem zasáhla mnohem hlouběji. Naučila mě vidět v té neurotické a nepředvídatelné kočce osobnost, kterou bych v hloubi duše toužila mít po svém boku napořád. A proto pro mě bylo rozhodnutí o ukončení jejího trápení nesmírně těžké i lehké zároveň. Těžké proto, že ji nevýslovně miluju a vždycky budu. A lehké proto, že jí nevýslovně miluju a vždycky budu. Protože toho, ke komu chováte tak hluboké city, které prorostou z vašeho srdce až do vaší duše, nikdy nenecháte trápit jen kvůli svému sobectví. To mnohdy jasně říká – chci být s ní/ním co nejdéle, to zvládneme! A někdy tak potlačí ten malý hlásek vzadu v hlavě, který naopak říká, že to takhle ale není správné. Že místo poklidného odchodu volíme boj s větrnými mlýny, který nám i našemu příteli ubírá síly. A o kterém všichni stejně víme, jak nakonec skončí.

Když to přijde a my víme, že je naděje, nesmíme to vzdát. Ale když to přijde a my víme, že už není naděje, nesmíme to nechat zajít za hranice země, kde je tma a všechno moc bolí. V tu chvíli totiž nejde o nás, ale o našeho přítele, který nám toho za svůj život dal mnohdy víc, než bychom si kdy mysleli. A my jsme tady pro něj i v těch posledních chvílích, které jednou přijdou, od toho, abychom mu jeho odchod usnadnili. I když nás to sebevíc bolí. A bolet dlouho bude.

Bábo Almo, seš největší kočičí frajerka, jakou jsem kdy potkala. Bylo mi ctí po tobě umývat záchod, vysávat po tobě chlupy a každý den se od tebe učit. Děkuju ti za všechno. Buď šťastná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama