Sledovací systém očima Martina Holka
Když se řekne radar, každý si ho umí představit. Co se ale skrývá pod pojmem pasivní sledovací systém, to už ví málokdo. Přitom jde o vysoce pokročilou technologii určování pozice jakéhokoli zařízení, které vysílá. A tento systém pochází z Česka. Pardubická firma ho vyváží do 66 zemí světa. Téměř vše ohledně vývoje podléhá utajení, my jsme ale dostali svolení nahlédnout trochu pod pokličku.
‚‚Jedná se o výrobek Věra NG a jsme jediný dodavatel tohoto výrobku na světě. Co se týká systému Věra - zůstaneme v té vojenské oblasti, bavíme se o armádě ČR, která je uživatelem podobného systému, bavíme se o uživatelích v rámci NATO, to určitě říci mohu - máme desítky uživatelů mimo NATO, ale o těchto hovořit nemohu, protože mi to zakazuje smlouva,“ uvedl Viktor Sotona, generální ředitel firmy Era.
‚‚Je to systém, který se používá ke sledování cílů a určování jejich polohy v prostoru v reálném čase a současně si ten systém vytváří databázi, na základě které jsme schopni určit, jestli se jedná o toto letadlo, tuto loď, nebo o tento pozemní prostředek,“ tvrdí Vojtěch Stejskal, odborník pro strategický rozvoj.
Základním pilířem jsou sloupové vysílače, které vyjedou z opancéřovaného kontejneru do výšky téměř 30 metrů a systém začne snímat cokoli, co vysílá signál. Neuniknou mu ani letadla s maskováním. Naopak systém ukrytý zůstává. Základním mottem je totiž vidět, ale nebýt viděn.
‚‚Co se týká civilních výrobků, které se liší v tom, že jsou pouze monofrekvenční, tak máme uživatele v 66 zemích světa,“ dodává Sotona. Používají se na velkých světových letištích – v Dubaji, Pekingu, Tokiu, na různých místech USA a Kanady, ale také třeba na Jamajce a Hondurasu. A samozřejmě i u nás.
Vývoj všech zařízení je vysoce utajovaný, a tak je proniknutí až do výrobních a testovacích prostor velkou vzácností. Některé místnosti vypadají opravdu záhadně.
Možná vás zajímá, na jakou vzdálenost zařízení může fungovat. Průměrný uváděný dosah je zhruba do 500 kilometrů. Stalo se ale, že systém zaměřil vysílač přes moře vzdálený 1200 kilometrů, což je zhruba vzdušnou čarou z Prahy do norského Osla.
Martin Holek