Svět s úlevou kvitoval zprávu, že Čína se vyrovnala s nákazou COVID-19. Radost se dostavila i u nás, když primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý ohlásil, že tři pacienti s touto nemocí byli vyléčeni. Vzápětí po úlevě přichází v Číně zklamání, neboť se tam objevil pacient, který se vyléčil, ale opět byl se stejnou nemocí znovu hospitalizován.
Pan Wang z města Sü-čou v provincii Ťiang-su byl po měsíci pobytu v nemocnici vyléčen, ovšem po třech dnech byl pozitivně testován na koronavirus. Podle článku, který cituje názory expertů, je jedním z více než 100 hlášených čínských pacientů, kteří byli propuštěni z nemocnice jako zdraví, ale následně byli podruhé pozitivně testováni.
Stejný případ byl zaznamenán v Jižní Koreji, kde byla 73letá žena propuštěna z nemocnice a po zhruba třech týdnech se u ní začaly objevovat příznaky a znovu onemocněla.
Experti se dohadují, jak je to možné, a nabízejí různé varianty. První možností je zpochybnění diagnostiky a testovací techniky. Je otázkou, zda pacienti byli skutečně vyléčení.
Doktor Keiji Fukuda, který je šéfem hongkongské univerzity, tvrdí, že reinfekce je nepravděpodobná. „Pokud dostanete infekci, váš imunitní systém se postaví proti viru… Pokud váš imunitní systém správně funguje, je docela neobvyklé znovu získat infekci,“ říká Fukuda.
Jiný expert, Clifford Lane, výkonný ředitel z amerického Národního ústavu alergických a infekčních nemocí, také tvrdí, že problém je s nepřesnostmi v testování pacientů, kteří se plně nezotavili, spíše než s reinfekcí. Upozorňuje na další možnost: „Hladina viru klesla pod práh, který testy dokázaly detekovat, ale poté se znovu zvýšila.“
Třetí názor podává klinický mikrobiolog a patolog z New York univerzity Philip Tierno: „Jakmile máte infekci, může být spící s minimálními příznaky. Nastane ovšem její vzplanutí, když se dostane do plic.“
Konečně je tu také možnost mutování, tedy odlišný způsob, jak znovu infikovat osoby, které získaly imunitu k dřívější „verzi“ viru. Genetický kód viru má 30 tisíc „písmenek“ a za každých 15 dnů se jedno písmenko změní. Není známo, kolik změn je zapotřebí, aby se virus stal natolik odlišný pro imunitní systém, aby způsobil novou infekci.
Názor české expertky
Na problém reinfekce, možnosti znovu onemocnět nemocí způsobenou virem SARS-CoV-2, jsme se ptali české odbornice, viroložky Ruth Tachezy z Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy. Expertka uvedla, že s názory zahraničních odborníků souhlasí a upozornila na několik úskalí. „Nepravděpodobnost reinfekce je již dána tím, že analýzy cirkulujicich virů v populaci ukazují malé změny v místech vazby obranných protilátek,“ říká v úvodu svých úvah Ruth Tachezy. Stejně jako zahraniční vědci i ona tvrdí: „Pravděpodobná je možnost detekčního limitu testu, kdy virus je ještě přítomný, ale je ho již málo a závisí na štěstí, jestli se nabere správně vzorek a jestli je daný test dostatečně citlivý.“ Dodává: „To, jak bude test citlivý, může ovlivňovat i správnost jeho provedení.“
Pravě v tom může být případná chyba i v provedení testu. Proto také expertka varuje: „Testování klinických vzorků by neměl dělat každý bez zavedeného systému kontrol, správné laboratorní praxe a správné interpretace, která má zásadní význam pro další postup u pacienta. Tato pravidla by měla být zachována i u nás.“