Běloruská sprinterka Kryscina Cimanouská, která se i přes příkaz shora odmítla z olympijských her vrátit do své domoviny, přijala polské humanitární vízum. Z Tokia odletí do Varšavy ve středu. Mezitím podle běloruské opozice matka atletky od úřadů měla slyšet, že se dcera stala zahraniční agentkou.
Cimanouská měla v pondělí na atletickém oválu závodit v běhu na 200 metrů, běloruský tým ji ale ze závodu odhlásil. Jako vysvětlení Bělorusové uvedli, že Cimanouská nebude startovat kvůli emočnímu a psychickému rozpoložení. Sama sprinterka ale řekla, že to je lež a že dostala příkaz shora, aby byla přemístěna. Příčinou tohoto rozporu byl fakt, že běloruští trenéři Cimanouskou bez jejího vědomí přihlásili do štafety na 4x400 metrů, přičemž na tuto disciplínu vůbec netrénovala. A proto štáb na Instagramu zkritizovala.
Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni
Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.
Pro běžkyni tak skončily hry velmi nešťastným způsobem. Česká republika i Polsko nabídly Cimanouské pomoc, využila nabídku „sousedů“. Na ambasádě v dějišti her požádala o humanitární vízum a ve středu odletí do Varšavy. Původně podle zdrojů blízkých nadaci měla chtít atletka požádat o azyl v Německu nebo Rakousku. Manžel Cimanouské Aresnij uprchl na Ukrajinu a se svojí ženou se má shledat v Polsku.
Mezitím běloruský opoziční politik Pavel Latuško řekl, že úřady v jeho zemi sdělily matce Cimanouské, že dcera byla naverbována jako agentka západních států. Sama údajná sprinterská „špionka“ pak Latuškovi sdělila, že běloruský režim na matku tlačil, aby dceru donutila k návratu domů.
Cimanouská chce i nadále pokračovat ve své kariéře. „Máme vyjádření ze strany polských úřadů a sportovní agentury, že je to možné,“ uvedl člen Nadace na podporu stíhaných běloruských sportovců Anatolij Kotau. Podle něj ale atletka bude muset v prvních hodinách po příletu vyřešit například to, kde bude žít či kde stráví prvních několik dní.
Mezinárodní olympijský výbor zahájil formální vyšetřování případu. Od běloruského olympijského výboru si vyžádal vysvětlení, které měl dostat do úterý. Zástupci MOV s Cimanouskou několikrát mluvili a čtyřiadvacetiletá atletka je ujistila, že je v bezpečí a je o ni postaráno.