Mladší sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jednatřicetiletá Kim Jo-čongová, se dostává ještě více do popředí tamní politické scény. Podle nejnovějších informací americké televize CNN a severokorejských úředníků by měla nejmladší dcera bývalého vůdce Kim Čong-ila převzít vedení organizačního a poradenského oddělení (OGD) vládnoucí Korejské strany práce (WPK).
Kim Jo-čongová je už několik let důvěryhodným pomocníkem svého staršího bratra. Dříve působila například jako jedna z nejlepších propagandistů Severní Koreje. Teď by měla stanout v čele OGD, výkonného oddělení strany WPK, které řídí prakticky celé politické dění v Severní Koreji. Rozhodnutí tohoto orgánu se dotýkají všech aspektů života, od civilního, vojenského až po vládní.
Kim Čong-un je v kómatu, tvrdí diplomat. Experti před spekulacemi varují
Jihokorejský diplomat Čang Song-min se v pátek nechal slyšet, že severokorejský vůdce Kim Čong-un je v kómatu. Spekulace o jeho zdravotním stavu podpořil fakt, že nedávno posílil pravomoci své sestry Kim Jo-čong, aktuálně druhé nejmocnější osoby v KLDR. Experti na Severní Koreu však před těmito domněnkami varují.
Tři miliony sledovaných
Organizační a poradenské oddělení má také pravomoci vybírat a odvolávat vysoce postavené funkcionáře na základě tajného sledování, které dlouhodobě provádí, zaznamenává a vyhodnocuje. To vše z něj dělá jedno z nejobávanějších a nejvlivnějších oddělení vládnoucí strany. OGD je také zodpovědné za sledování odhadovaných tří milionů členů WPK, aby se ujistilo, že jsou dostatečně loajální ke Kim Čong-unovi a respektují učení severokorejského režimu.
Jihokorejský ministr obrany Jeong Kyeong-doo v reakci na novou funkci sestry Kim Čong-una uvedl: „Nyní má také důležitou roli při utváření politiky vůči Jižní Koreji a USA.“
Podpoření pravomocí mladší sestry doplňuje rostoucí spekulace o zhoršujícím se zdravotním stavu samotného Kim Čong-una. Ten se podle jihokorejského diplomata Čang Song-mina nacházel v pátek dokonce v kómatu. Diplomat, který se Severní Koreou dlouhodobě a intenzivně zabývá, také tvrdí, že současný vůdce by převedl některé pravomoci na jinou osobu jen v případě, že by mu hrozila vážná nemoc nebo státní převrat.
Rodinný severokorejský podnik
Jiní experti ale spíše odhadují, že poslední rozhodnutí mají snížit zátěž, které vůdce čelí, a zprostit jej viny z případných politických nezdarů. Část diktátorových kompetencí byla převedena nejen na jeho sestru, ale i na jeho další blízké spolupracovníky, uvedla jihokorejská zpravodajská služba.
Jižní Korea poprvé přiznala, že bojuje s druhou vlnou nákazy
Zdravotnické úřady v Jižní Koreji v pondělí poprvé přiznaly, že okolí Soulu zasáhla druhá vlna epidemie způsobené koronavirem. Jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) dosud uvádělo, že veškeré nové případy nákazy souvisejí s první vlnou, která nikdy neskončila, napsala agentura Reuters.
„Severokorejský režim je rodinný podnik a zdá se, že Kim Čong-un své sestře naprosto důvěřuje,“ řekl Leif-Eric Easley, docent mezinárodního studia na Ewha University v jihokorejském Soulu. „Ukázala dovednosti v modernizaci značky režimu a určitě se zasloužila o šíření státní propagandy. Její nejdůležitější funkcí je pravděpodobně důvěrnice jejího bratra,“ dodal Easley.
Do čela země by zatím nešla
Podle Leonida Petrova, historika a specialisty na Severní Koreu, by Kim Jo-čongová nikdy nepřijala vedoucí pozici v zemi, dokud by byl její bratr schopen funkci alespoň trochu vykonávat. „Je jeho nejdůvěryhodnějším spojencem, ale určitě nenahradí jeho primární rozhodovací právo v zemi,“ vysvětlil Petrov pro britský deník The Guardian.
Severní Korea je neprůhlednou zemí bez svobodného tisku, takže tam mohou nastat velmi důležité personální změny i bez toho, aby o nich veřejnost věděla. Oficiální prohlášení Jižní Koreje týkající se nového pracovního místa Kim Jo-čongové přichází v době, kdy se dotyčná nezúčastnila několika důležitých vládních jednání. Její zmizení může mít ale prý také spojení s prací, kterou vykonávala začátkem léta. Tehdy dohlížela na rozpuštění speciální kanceláře, která zajišťovala komunikaci mezi Severní a Jižní Koreou na oficiální mezistátní úrovni.