Režim na některých hranicích se uvolňuje
Evropské státy se začínají připravovat na letní turistickou sezónu. Evropská komise v půlce května vydala pokyny a doporučení pro členské státy ohledně uvolňování cestovních omezení. Zatímco některé členské státy uvažují nad podporou domácího turismu, jiné se už nemohou dočkat zahraničních návštěvníků.
Jako první se otevřelo Chorvatsko. O víkendu se už u hraničních přechodů začaly tvořit dlouhé fronty. První zahraniční návštěvníci přijíždí především ze sousedního Slovinska. To jako první evropský stát vyhlásilo na svém území konec epidemie.
Další vlna uvolňování: Otevřou se restaurace, hotely i zoo. Do škol se vrátí část žáků
Česko se o další kousek vrací k režimu, na který bylo zvyklé před pandemií nového typu koronaviru. V pondělí 25. května se otevřou vnitřní prostory restaurací a kaváren, zdravotnická a sociální zařízení umožní návštěvy pacientů a odehrávat se budou moci i skupinové akce s účastí nejvýše 300 osob. Do škol se mohou vrátit žáci prvního stupně.
Jeden z návštěvníků ze Slovinska uvádí: „Jedeme do Chorvatska jen na víkend, nebyli jsme tu od listopadu. Vlastníme zde nemovitost, takže jen posečeme trávník a dáme vše do pořádku tak, abychom sem v létě mohli jezdit častěji.“ Z nejhoršího se podle premiéra Conteho dostala také Itálie. V zemi se začínají otevírat památky, muzea, galerie, ale i bary a pláže. Hranice pro zahraniční turisty země plánuje otevřít 3. června.
O měsíc později přivítá zahraniční turisty i Španělsko. Premiér Pedro Sánchez uvedl, že by se hranice mohly otevřít počátkem července. Jeho vláda představila čtyřfázový plán, podle kterého budou jednotlivé regiony své opatření postupně uvolňovat. Kabinet ale obyvatele vyzývá k opatrnosti.
Některé evropské země se však obávají, že ani s otevřením hranic letošní finanční ztráty nedoženou. Ředitelství belgického zábavního parku Mini-Europe proto přišlo s kampaní na podporu domácího turismu. Minulý rok ale 80 procent návštěvníků pocházelo ze zahraničí.
Sousední země
- Německo - od 16. května zrušilo nebo alespoň uvolnilo kontroly na svých hranicích. Hraniční přechody s ČR a Polskem Německo kvůli pandemii nestřežilo, protože byly zavřeny z jejich strany. Česká vláda plánuje nahradit plošné hraniční kontroly namátkovými od 26. května. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí řekl, že hranice s Německem by se podle něj mohly otevřít k 15. červnu. Podle ministra je nutné zajistit, že poté nebudou do ČR cestovat lidé z rizikovějších zemí jako Belgie či Francie. Na středeční videokonferenci se pak ministři zahraničí Německa a jeho sousedů shodli, že při otevírání hranic je třeba koordinovaný postup.
- Polsko - země 13. května prodloužila uzavření hranic o další měsíc, tedy do 12. června. Vstup na polské území je aktuálně zakázán všem cizincům, tedy i občanům ČR, existují však různé výjimky. „U Polska to podle mého názoru bude také nejpozději v polovině června, ale tam ta jednání jsou teprve na začátku,“ řekl v pondělí Petříček.
- Rakousko - otevřelo všechny hraniční přechody s ČR, Slovenskem a Maďarskem o půlnoci 16. května. Kontroly kvůli COVID-19 jsou jen namátkové. Kontroly zůstanou přinejmenším do konce května na hranicích mezi Rakouskem a Slovinskem, rakouská hranice s Itálií zůstane prozatím uzavřená. Podle úterního vyjádření ministra Petříčka by se hranice s Rakouskem mohly do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti testů na COVID-19. Finální termín otevření českých hranic by měl být znám ve druhé polovině příštího týdne.
- Slovensko - plánuje o případném uvolnění režimu na hranicích s ČR a Rakouskem rozhodnout do poloviny června, řekl v úterý slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Podle ministra Petříčka Česká republika nabídla Slovensku podobný model jako Rakousku, bude se o tom ale dále jednat. Z politických jednání posledních dnů vyplynulo, že od 15. června by se mohly i pro turisty otevřít české hranice se Slovenskem.
Vybrané evropské země
- Chorvatsko - chorvatský ministr vnitra Davor Božinović 16. května potvrdil, že rezervace ubytování v Chorvatsku opravňuje cizince ke vstupu do země a chorvatské hranice jsou tak prakticky pro turisty otevřené.
- Itálie - vláda 16. května oznámila, že ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru 3. června. Nebude povinná dvoutýdenní karanténa.
- Kypr - agentura AP s odvoláním na kyperské ministerstvo dopravy v pátek informovala, že země od června povolí komerční lety z některých zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy. Od 20. června tak budou moci do řecké části tohoto středomořského ostrova i turisté z ČR, budou ale muset mít maximálně tři dny staré potvrzení o tom, že nejsou nakaženi koronavirem.
- Řecko - řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve středu oznámil, že Řecko zahájí letošní turistickou sezónu 15. června a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací v zemi. Podle deníku Kathimerini budou zdravotníci provádět testy na koronavirus na letištích. Řecko jedná i s ČR o variantě cestování bez povinného testu na COVID-19. V pondělí to uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek po jednání s řeckým ministrem turismu Harrym Theoharisem.
- Slovinsko - slovinská vláda 15. května oznámila konec epidemie COVID-19 a otevření hranic se všemi sousedy, v neděli večer ale určitá omezení vrátila.
- Španělsko - premiér Pedro Sánchez dnes podle agentury Reuters oznámil, že jedna z nejvíce zasažených zemí otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených COVID-19 i zemřelých postupně ruší opatření, která zavedlo v polovině března.
- Turecko - Ankara plánuje zahájit turistickou sezónu už koncem tohoto měsíce a pro zahraniční turisty se chce otevřít v polovině června. Podle šéfa asociace cestovních kanceláří (TÜRSAB), jehož v pátek citoval server Ahval, ale začnou zahraniční návštěvníci přijíždět ve větší míře až v září. Vláda jedná s asi 70 zeměmi o obnovení letů, které by do Turecka přepravily opět co nejdříve turisty.