Česká republika přišla o 70 tisíc dávek vakcíny proti covidu kvůli aroganci premiéra Andreje Babiše (ANO), prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti a nynější prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Varoval, že kvůli přístupu premiéra už s Českou republikou nechce skoro nikdo jednat.
Premiér řekl, že v EU funguje solidarita jen naoko, ale jednání jsou ve prospěch velkých států a jsou na sílu. Jako někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti víte, jak jednání v Bruselu probíhají. Má premiér pravdu?
Premiér opět jenom lže. Snaží se vinu za vlastní neschopnost házet na všechny ostatní. Důkaz je jednoznačný. Země, které měly nejméně vakcín a potřebovaly nejvíc pomoc, dostávají navíc stovky tisíc dávek. Solidarita funguje, velké země se vzdaly dávek navíc. Problém je v tom, že Andrej Babiš zřejmě dodnes nechápe, jak funguje jednání v EU. Jako ministr financí se naučil, že v daňových otázkách má každá země právo veta a nepochopil, že v jiných oblastech to neplatí. Se svými lidmi zvolil naprosto špatnou taktiku vyjednávání. Výsledkem je, že Česko přijde o 70 tisíc vakcín, které jsme mohli získat, kdybychom kývli na kompromis portugalského předsednictví.
Rozdělování vakcín v EU
- Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby se tři miliony z deseti milionů zarezervovaly pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a ČR. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU.
- To se však nelíbilo Praze, Vídni a Lublani, které se proto do plánovaného mechanismu na pomoc odmítly zapojit. Česko se tak nedostalo mezi skupinu, které dostanou dávky navíc nad poměrnou část, jež připadne všem členským státům. Zdroj: ČTK
Co měl tedy premiér udělat jinak?
Měl by především přestat být arogantní a všechny jen obviňovat z toho, jak jsou zlí. Přicházíme o partnery a stáváme se zemí, se kterou nikdo nechce jednat. Měl pochopit, že nebude podpora pro to, s čím přišel rakouský kancléř Kurz. Babišovi lidé, kteří se věnují evropské agendě, jsou mimo. Nemají kontakty v ostatních zemích a neumějí si zmapovat situaci. Kdyby to uměli, museli by premiéra předem varovat, jak jednání dopadne. Bylo dopředu jasné, že přístup rakouského kancléře nemá šanci. V tu chvíli měl premiér hledat kompromis a dohodnout se s portugalským předsednictvím.
Není to právě politikaření, které Babiš kritizuje?
Problém je v tom, že Česko kývne na nějakou dohodu a potom ji chce měnit. Souhlasili jsme s objednáváním vakcín podle počtu obyvatel. Bylo to rozhodnutí jen a jen České republiky nevyužít část objednávek. A teď premiér křičí, že systém je nespravedlivý. Přitom jediný, kdo udělal chybu, byl premiér, protože neobjednal dostatek vakcín. Není to politikaření. Naopak je vidět, že velké země se dokázaly vzdát tří milionů dávek vakcín ve prospěch zemí, které jsou na tom nejhůř a objednaly dávky AstraZeneca, která má zpoždění. Akorát nebyly ochotny napravovat chyby Andreje Babiše, který ukazuje na všechny ostatní, místo toho, aby uznal, že udělal chybu.
Česko přestalo být bráno jako důvěryhodných partner.
Premiér se často chlubí tím, že má kontakty s mnoha evropskými státníky, ať už se zmiňovaným Sebastianem Kurzem či francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. To mu nepomohlo?
To, co premiér umí velmi dobře, je udělat si s ostatními státníky hezké fotky. Ale neumí jít do detailu složitých vyjednávání, není efektivní vyjednavač. Jeho lidé velmi často doplácí na premiérovu arogantnost, kdy Česko přestalo být bráno jako důvěryhodných partner. V několika případech jsme v menšině, s Českem už nikdo nepočítá. Země se raději dohodnou s jinými státy.
Jakou roli ve vyjednávání hraje blízký vztah Babiše s rakouským kancléřem Kurzem? Chtěl se ho Babiš zastat?
Tady se bohužel ukázalo, že premiér nechápe, co se děje na evropské úrovni a jak funguje celý systém rozdělování vakcín. Zvolil jen to, co on umí – osobní pocit a osobní vztah k někomu. Mám pocit, že Sebastian Kurz ho v tom i trochu zneužil. Ostatní země pochopily, že je rozumnější podpořit navržený kompromis. Nakonec zůstalo samo Rakousko, Slovinsko a Česko.
Premiér říká, že jen chtěl, aby se vakcíny rozdělovaly podle počtu obyvatel.
Celý systém evropského nákupu vakcín je postaven na tom, že každá země má právo nakoupit počet vakcín podle počtu obyvatel. Ale Česká republika včetně Rakouska nevyužily všechny možnosti objednávek, vsadily na jiné dodavatele. Neobjednali jsme maximum. Proto země jako Česko a Rakousko chtěly napravit svoji chybu z konce roku a vakcíny dodatečně doobjednat na úkor jiných zemí. Aby Česko mohlo svoji chybu napravit, tak by jiné země musely upustit část svých objednávek a umožnit Česku a Rakousku objednat víc, než kolik jim náleží podle počtu obyvatel.