Výdaje za školní pomůcky
Nemáme na zmrzlinu, nenechávej svítit v pokoji a letos si dovolenou nemůžeme dovolit. To jsou věty, které teď zřejmě častěji říkají rodiče svým dětem. Podle dětských psychologů je velmi obtížné dětem vysvětlit, že má rodina finanční problémy. Přesto je prý ale dobré, říkat jim pravdu.
Podle odborníků je potřeba s dětmi mluvit narovinu a vysvětlit jim, že se neuskromňují jen ony, ale celá rodina. Navíc je potřeba dětem přiznat, že nemáme úplně na všechno a vést je tak k určité šetrnosti a úspoře.
Školní obědy většinou o desetinu zdraží. Šetřit se bude na biopotravinách a lepším mase
Školní obědy od září v některých jídelnách podraží zhruba o deset procent. Kvůli rostoucím cenám potravin a energií jejich ceny někde vzrostly už v předešlých měsících. Nyní se pohybují většinou mezi třiceti a čtyřiceti korunami. Vyplývá to z informací na webech školních jídelen. Šetřit není pro jídelny snadné, protože musí splňovat požadavky pro výživu podle předpisů. Omezit mohou biopotraviny či dražší druhy masa.
„Možná už začínat od takových drobností, kdy děti upozorníme na to, že když nechají v pokoji rozsvíceno, nedostanou třeba zmrzlinu,“ řekl s nadsázkou dětský psycholog Václav Mertin.
Podle ředitelky Domu tří přání Miroslavy Flemrové, jsou peníze častým tématem v rodinách a důvodem sporů samotných rodičů. „V situacích, kdy rodiče nejsou jednotní v názorech na financování rodiny a jejich pohledy se výrazně liší, vznikají okolo toho velmi zatěžující konflikty, které mají vliv na všechny děti, zejména na ty malé,“ uvedla Flemrová s tím, že pokud vzniká mezi rodiči spor, je dobré ho řešit mimo dosah dětí.
Malé děti nemohou finanční situaci rodiny ovlivnit, ale u dospívajících dětí odborníci doporučují, aby je rodiče více vedli k určité zodpovědnosti. „Když už chtějí něco nadstandardního, tak je dobré je vést k tomu, aby si na to našetřily. U starších dětí bych doporučila, aby šly na brigádu a peníze si vydělaly a bylo to součástí jejich ekonomického života,“ doplnila Flemrová. „Velké řešení nemám, ale možná je dobré děti připravit na to, že takhle to budou mít celý život,“ doplnil psycholog Petr Klíma.