Prestižní medicínský časopis Lancet publikoval studii, jejíž autoři kritizují snahu vlád nabízet plošně třetí dávku očkování. Pro třetí, tzv. posilující, dávku vakcíny podle vědců v současnosti není důvod a celé téma tak zbytečně podrývá důvěru v očkování. Experti navíc dodávají, že ani klesající počet protilátek nemusí znamenat, že účinek vakcíny vyprchal.
S myšlenkou třetích dávek očkování se přišlo ve chvíli, kdy se objevila mutace delta, která v některých případech dokáže potrápit i vakcinovaného člověka. Vědecká studie, na které se podíleli členové Světové zdravotnické organizace (WHO) i amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, ale došla k závěru, že pro plošné očkování třetí dávkou není důvod.
Většina lidí má po třetí dávce vedlejší účinky, nezemřel nikdo. Co ukazují data z Izraele?
Izraelská zdravotní pojišťovna Makabi zveřejnila první data o třetí dávce vakcíny od společnosti Pfizer, kterou už dostaly téměř tři miliony obyvatel země. Ze zprávy vyplývá, že většina lidí pocítila vedlejší účinky po očkování, ale nikdo z nich nebyl ohrožen na životě. Průzkumu, který probíhal mezi 3. a 6. zářím, se zúčastnilo 9 222 očkovaných starších 18 let, informoval web The Jerusalem Post.
„Ačkoli jsou někdy vakcíny v případě varianty delta méně efektivní v potlačování příznaků, studie dlouhodobě ukazují, že očkování zaručuje silnou ochranu před vážným průběhem nemoci,“ shrnul slova výzkumníků časopis Forbes.
Z dostupných dat proto podle vědců vyplývá, že třetí dávka očkování je zbytečná. Myšlenka, že by se člověk musel očkovat každý rok, pak podle expertů podrývá důvěru ve skutečné kvality vakcíny. Zatím totiž doopravdy nikdo neví, jak dlouho účinky dávky trvají. Pouhé klesání protilátek v těle ještě nemusí automaticky znamenat, že se efektivita očkování vytrácí, píše Lancet.
Výzkumníci také upozorňují, že neopodstatněné volání vlád po třetí dávce může lidi znejistit a způsobit u nich nedůvěru také v ostatní vakcíny.
Ve studii se píše i o možnosti „vážných vedlejších účinků“, které mohou posilující dávky vyvolat v případě, že jsou podávané příliš často a v příliš krátkých intervalech. Například se tím zvyšuje riziko výskytu zánětu srdeční svaloviny, uzavírají vědci.