K VĚCI, Lukáš Kaucký - 23.6. v 12:30
Ročně do Bulharska vycestuje zhruba 200 tisíc Čechů. Po lobbování ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) země vzájemně zrušily všechna omezení, a tak turistům pro vycestování stačí pouze občanský průkaz nebo pas. V Bulharsku podle velvyslance Lukáše Kauckého (ČSSD) navíc lidé příliš neřeší ani povinné roušky. „Turisti se nemusí bát, že by dostali za jejich nenošení pokutu. Vše se řeší spíše domluvou,“ uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Kulhánkem vyjednané podmínky po návštěvě Bulharska velvyslanec Kaucký kvituje. „Lobbing byl nadmíru úspěšný. Po jeho cestě Bulhaři zrušili omezení při vstupu do země a teď po týdnu Česko zrušilo i omezení při návratu domů,“ uvedl.
Turisté si proto mohou oddychnout od testování, k vycestování jim stačí jen občanský průkaz nebo cestovní pas. „Zájem o Bulharsko byl značný i před pandemií, šlo o zhruba 200 tisíc Čechů každý rok. Tento rok proto Bulhaři spoléhají na to, že se jim podaří na pozitivní čísla navázat,“ dodal Kaucký.
Češi vyrážejí na dovolenou. Kde si užijete nejvíc sluníčka a teplého moře?
Jestli už máte dovolenou vybranou a v nejbližších dnech budete balit kufry, určitě vás bude zajímat, jaké počasí je v nejoblíbenějších turistických destinacích. Jaké počasí lidi čeká v Chorvatsku, Řecku, Egyptě a dalších zemích předpovídá meteorolog Miroslav Hakl.
Hlavním lákadlem má být vstřícnost Bulharů k turistům, což dokazují již zrušená omezení. „Opatření v zemi jsou podobná těm v Praze, kde jsem byl minulý týden na dva dny. Tedy jsou naprosto minimální. I když ještě existují na papíře, v reálu je málokdo dodržuje,“ řekl Kaucký. Podle něj již Bulhaři mají za to, že je pandemie na ústupu, a snaží se, aby jejich země byla pro zahraniční turisty co nejatraktivnější.
„V tuto chvíli jsou v Bulharsku platná nařízení, jako je nošení roušek uvnitř budov. Lidé to ale moc nedodržují,“ řekl. Podle Kauckého jsou Bulhaři k nařízením benevolentnější: „Pokud tato nařízení vymáhají, tak formou domluvy. Turisté se proto nemusí bát, že by byli penalizováni za to, že něco nedodržují. Pokud nebudou mít roušku, budou upozorněni.“
Lidé, kteří pracují v cestovním ruchu – ať už hoteliéři, delegáti, nebo třeba obsluha v restauracích, jsou navíc často plně očkováni. „Turisté se proto nemusí obávat, že by se dostali do styku s osobami, které by je mohly nakazit,“ pokračoval v pozitivech Bulharska velvyslanec. Proočkovanost zaměstnanců v cestovním ruchu si hlídají i zaměstnavatelé.
Ceny jsou stejné, mnohdy i nižší
Pokud by se náhodou člověk nakazil nemocí COVID-19 v Bulharsku, záleží na tom, zda do země přicestoval s cestovní kanceláří, nebo individuálně. „Člověk od cestovní kanceláře dostane informace od delegáta, pokud jede osoba individuálně, z konzulárního oddělení v Sofii nebo Burgasu jí rádi poradíme, na koho se obrátit,“ ujišťoval Kaucký.
Země mimo pozitivní podmínky po koronavirové pandemii láká na příznivé ceny. Pobyt v Bulharsku se totiž cenově pohybuje s cestovní kanceláří od šesti tisíc korun. „Hádat, kolik Čechů do Bulharska letos dorazí, je jako věštit z křišťálové koule. Omezení žádná nejsou, a Bulharsko tak v rámci Evropské unie zvyšuje svou atraktivitu. Ceny jsou mnohdy stejné nebo i nižší, což se projevuje na cenách zájezdů,“ potvrdil velvyslanec.
Bulharská pláž Albena Zdroj: Profimedia.cz
Podle průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v rámci EU Bulhaři prezentují jako země s nejnižší cenovou hladinou ubytování, potravin nebo jídla v restauracích. „Při porovnání s jinými zeměmi vycházejí nejlépe. Pro Čechy je zde velmi příznivé cenové prostředí,“ pokračoval Kaucký s tím, že ceny jsou oproti těm ve větších českých městech mnohdy o 10 až 20procent nižší. Služby jako vstupy do zoologických zahrad nebo aquaparků jsou nižší dokonce až o 40 procent.