reklama

Problémy při vydávání covid pasů. Systém kolabuje a přijal očkovací údaje z 19. století

Ani start digitálních covidpasů, které začaly v Evropské unii fungovat ve čtvrtek, se neobešel bez problémů. Zahraniční státy sice hlásí ze strany svých občanů velký zájem, jenže kvůli enormnímu náporu on-line systémy často nefungovaly. Bezpečnostní experti navíc varují před digitálním podpisem, kterého už internetoví hackeři zneužívají. Aplikace dokonce přijala i vymyšlený očkovací certifikát z roku 1890.

reklama

Covid pasy zaručují až na výjimky cestování bez dodatečných omezení. Osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci začaly uznávat všechny unijní země, ale i Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Systém elektronických průkazů byl ale vyvinut tak rychle, že se v něm objevují trhliny. Další problémy pak nastávají ve chvíli, kdy je o vydání pasu větší zájem, než se čekalo.

„Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že web, který certifikáty vydává, ve čtvrtek kvůli silnému náporu lidí nefungoval. Technici ale problém během několika hodin odstranili,“ popisuje web Times of Malta. Lidé, kteří po osvědčení toužili, ale nemohli ho získat, museli psát na ministerstvo e-maily. Na odpověď od resortu ale čekali i do druhého dne.

Se stejnými problémy se potýkali i ve Španělsku. „Měl jsem už zamluvenou letenku do Paříže. Jsem naočkovaný oběma dávkami, jenže certifikát mi ve čtvrtek nešel stáhnout. Odletěl jsem tak mohl jen po absolvování negativního testu na letišti. Vím, že v cestě stál technický problém, ale nechápu, proč jsem na test musel,“ cituje cestujícího Alejandra Abarca španělský web El País.

Očkování z roku 1890 prošlo bez problémů

V Německu se odborníci z bezpečnostní firmy GData Cyber​​Defence rozhodli aplikaci otestovat a objevili řadu slabých míst. Největším rizikem je možnost padělání certifikátů.

Výzkumníci vytvořili falešné očkovací údaje německého mikrobiologa a nositele Nobelovy ceny Roberta Kocha, který se narodil v roce 1843 a zemřel v květnu 1910. Datum jeho očkování vakcínou proti covidu stanovili na rok 1890. A světe, div se, aplikace vyhodnotila očkovací certifikát jako platný.

Systém tak podle analytiků neprověřuje, kdy se u daného člověka očkování opravdu uskutečnilo. „Touha představit rychlé řešení před začátkem prázdnin byl zjevně důležitější než bezpečné řešení. Můžeme si dělat fantasy certifikáty a aplikace, která nás má chránit, je uzná,“ vysvětlují stanici Deutsche Welle bezpečnostní experti firmy GData Thomas Siebert a Tim Berghoff.

Nejslabší bodem celého systému je prý digitální podpis, který má ověřovat pravost certifikátů a údajů. A tak se v experimentu s falešnými údaji stalo, že místo dvoutýdenní platnosti mohl Koch využívat covid pas přes 130 let.

Podpis lékaře z cizí země nelze ověřit

Podle Berghoffa stačí podvodníkům pouze falešný očkovací certifikát, pravost podpis lékaře z jiného města nebo dokonce země lze v praxi prý jen těžko ověřit.

Hackeři navíc už mnohokrát pronikli do systémů zdravotnických zařízení, přivlastnit si jejich údaje a vytvořili libovolné záznamy nebo potvrzení. To hrozí i v případě očkování a covid pasů. Značným problémem podle Berghoffa je, že certifikáty nelze později zrušit, protože už prošly elektronickým ověřovacím procesem.

Padělatelům hrozí dva roky vězení

V Německu je od začátku června falšování dokumentů souvisejících s očkováním proti covidu trestné. Člověku, který se přestupku dopustí, hrozí až dva roky vězení. I přes všechny technické problémy a hackerské schopnosti některých lidí je pro odborníky největším problémem zmiňovaný příliš rychlý vývoj aplikace.

„Není špatné, že Evropa chtěl umožnit lidem snadnější cestování o letních prázdninách. Jenže v tomto případě je řešení bohužel na úkor lidské bezpečnosti,“ podotýká Berghoff.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka
360°

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj
USA

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. S odvoláním na policii o tom v pátek informoval web Variety. Podle vyšetřovatelů střílel ze zbraně, která sloužila jako rekvizita. Hollywoodská odborová organizace v oběžníku adresovaném jejím členům uvedla, že zbraň obsahovala jeden ostrý náboj, píše agentura Reuters. Baldwin na Twitteru vyjádřil hluboký smutek a napsal, že plně spolupracuje s policií.

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabitou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama