reklama

Problémy při vydávání covid pasů. Systém kolabuje a přijal očkovací údaje z 19. století

Ani start digitálních covidpasů, které začaly v Evropské unii fungovat ve čtvrtek, se neobešel bez problémů. Zahraniční státy sice hlásí ze strany svých občanů velký zájem, jenže kvůli enormnímu náporu on-line systémy často nefungovaly. Bezpečnostní experti navíc varují před digitálním podpisem, kterého už internetoví hackeři zneužívají. Aplikace dokonce přijala i vymyšlený očkovací certifikát z roku 1890.

reklama

Covid pasy zaručují až na výjimky cestování bez dodatečných omezení. Osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci začaly uznávat všechny unijní země, ale i Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Systém elektronických průkazů byl ale vyvinut tak rychle, že se v něm objevují trhliny. Další problémy pak nastávají ve chvíli, kdy je o vydání pasu větší zájem, než se čekalo.

„Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že web, který certifikáty vydává, ve čtvrtek kvůli silnému náporu lidí nefungoval. Technici ale problém během několika hodin odstranili,“ popisuje web Times of Malta. Lidé, kteří po osvědčení toužili, ale nemohli ho získat, museli psát na ministerstvo e-maily. Na odpověď od resortu ale čekali i do druhého dne.

Se stejnými problémy se potýkali i ve Španělsku. „Měl jsem už zamluvenou letenku do Paříže. Jsem naočkovaný oběma dávkami, jenže certifikát mi ve čtvrtek nešel stáhnout. Odletěl jsem tak mohl jen po absolvování negativního testu na letišti. Vím, že v cestě stál technický problém, ale nechápu, proč jsem na test musel,“ cituje cestujícího Alejandra Abarca španělský web El País.

Očkování z roku 1890 prošlo bez problémů

V Německu se odborníci z bezpečnostní firmy GData Cyber​​Defence rozhodli aplikaci otestovat a objevili řadu slabých míst. Největším rizikem je možnost padělání certifikátů.

Výzkumníci vytvořili falešné očkovací údaje německého mikrobiologa a nositele Nobelovy ceny Roberta Kocha, který se narodil v roce 1843 a zemřel v květnu 1910. Datum jeho očkování vakcínou proti covidu stanovili na rok 1890. A světe, div se, aplikace vyhodnotila očkovací certifikát jako platný.

Systém tak podle analytiků neprověřuje, kdy se u daného člověka očkování opravdu uskutečnilo. „Touha představit rychlé řešení před začátkem prázdnin byl zjevně důležitější než bezpečné řešení. Můžeme si dělat fantasy certifikáty a aplikace, která nás má chránit, je uzná,“ vysvětlují stanici Deutsche Welle bezpečnostní experti firmy GData Thomas Siebert a Tim Berghoff.

Nejslabší bodem celého systému je prý digitální podpis, který má ověřovat pravost certifikátů a údajů. A tak se v experimentu s falešnými údaji stalo, že místo dvoutýdenní platnosti mohl Koch využívat covid pas přes 130 let.

Podpis lékaře z cizí země nelze ověřit

Podle Berghoffa stačí podvodníkům pouze falešný očkovací certifikát, pravost podpis lékaře z jiného města nebo dokonce země lze v praxi prý jen těžko ověřit.

Hackeři navíc už mnohokrát pronikli do systémů zdravotnických zařízení, přivlastnit si jejich údaje a vytvořili libovolné záznamy nebo potvrzení. To hrozí i v případě očkování a covid pasů. Značným problémem podle Berghoffa je, že certifikáty nelze později zrušit, protože už prošly elektronickým ověřovacím procesem.

Padělatelům hrozí dva roky vězení

V Německu je od začátku června falšování dokumentů souvisejících s očkováním proti covidu trestné. Člověku, který se přestupku dopustí, hrozí až dva roky vězení. I přes všechny technické problémy a hackerské schopnosti některých lidí je pro odborníky největším problémem zmiňovaný příliš rychlý vývoj aplikace.

„Není špatné, že Evropa chtěl umožnit lidem snadnější cestování o letních prázdninách. Jenže v tomto případě je řešení bohužel na úkor lidské bezpečnosti,“ podotýká Berghoff.

Tagy:
Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně
USA

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

Olympiáda se do Japonska vrací počtvrté. Na prvních hrách zazářila Věra Čáslavská

Tokio, Sapporo, Nagano a letos opět Tokio. V zemi vycházejícího slunce již počtvrté vzplane olympijský plamen. První olympiáda v Japonsku se odehrála v roce 1964 a pro ostrovní císařství představovala zásadní historický milník. Japonci úspěšným uspořádáním letních her ukázali, že i na hlavu poražený národ dokáže znovu vstát z popela. Pro českou gymnastku Věru Čáslavskou znamenalo Tokio také start její zlaté olympijské kariéry.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

reklama

Domácí zpravodajství

Další komplikace při návštěvách akcí a hospod: Čestné prohlášení o samotestu už nestačí

Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

reklama