Výhody covid pasů (zdroj: CNN Prima NEWS)
Obyvatelé zemí Evropské unie již mohou využívat covidové certifikáty, které jim až na výjimky zaručí cestování bez dodatečných omezení. Osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci začaly uznávat všechny unijní země, ale i Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Kvůli šíření delta varianty koronaviru ale zároveň není vyloučeno, že některé státy budou vyžadovat dodatečný test či karanténu.
Státy EU a Evropský parlament na jaře urychleně schválily zavedení pasů, které mají lidem od tohoto měsíce usnadnit cesty na letní dovolené a podpořit turistický ruch strádající kvůli pandemickým omezením. Unijní země v jeho rámci povinně uznávají plné očkování vakcínami schválenými v EU, tedy těch od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.
Certifikát mohou dostat i lidé s PCR testem starým nejvýše 72 hodin. Na jednotlivých zemích pak záleží, zda akceptují i antigenní testy. Právo na covidový pas mají i lidé, kteří nemoc prokazatelně prodělali v posledním půlroce.
Většina zemí včetně Česka se do systému zapojila už v rámci zkušebního provozu v průběhu června. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové úřady ke čtvrtečnímu dni vytvořily přes 200 milionů certifikátů. „Evropský digitální covidový certifikát je symbolem bezpečné Evropy, která se otevírá opatrně a na prvním místě je v ní ochrana zdraví obyvatel,“ prohlásila šéfka unijní exekutivy.
Její zmínka souvisí zejména s šířením nakažlivější virové varianty delta, kvůli níž v některých zemích po dosavadním poklesu opět začaly stoupat počty nakažených. Europoslanci sice na jaře při vyjednávání s členskými zeměmi usilovali o to, aby s covidovými pasy nebyly spojeny žádné dodatečné podmínky, země se však v obavách z nové vlny pandemie nouzové možnosti nevzdaly.
Dodatečný test nebo karanténa kvůli deltě
Zvýšené rozšíření mutací je důvodem, proč někteří nepovažují covidové pasy za stoprocentní záruku svobodného cestování, přestože jejich zavedení vesměs vítají.
„Původní idea covid pasů je dost vzdálená tomu, co skutečně je. Na druhou stranu jsme od toho neočekávali to, co europoslanci. Mysleli jsme, že to bude aplikace, která zaeviduje vztah ke covidu. V tu chvíli by tomu celníci měli rozumět – a to je nejdůležitější. Víc bych si od toho ani nesliboval. Obnova schengenského prostoru byla naivní,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
I majitelé certifikátů proto musejí počítat s tím, že pokud budou cestovat z regionu s rizikovým vývojem, mohou po nich úřady jiného státu chtít, aby například absolvovali karanténu či si nechali udělat dodatečný test. Tyto podmínky již uplatňuje Německo vůči turistům z Portugalska, kde se mutace delta šíří už od poloviny června.
In time for summer!
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 1, 2021
The #EUCOVIDCertificate is now up and running. Get yours today to ease your travel across the EU.
Europe is re-opening! pic.twitter.com/DZOCNTVDbK
Pokud bude chtít nějaký stát zavést výjimečná opatření, musí o tom dotčené země informovat nejméně dva dny předem. Podrobné informace o cestovních podmínkách do jednotlivých zemí aktualizuje komise na webu.
Státy EU by měly pro účely certifikátu zajistit svým obyvatelům bezplatné či cenově dostupné testy. Komise na náklady s tím spojené vyhradila ze společných unijních fondů 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun). Certifikát zatím nelze použít pro cesty do Irska, které s odvoláním na nedávný kybernetický útok na servery zdravotnických úřadů spuštění systému odložilo.