Relax, odpočinek a regenerace. To vše by měl splňovat řádný a kvalitní spánek. Mnoho lidí však sužuje dlouhodobá únava či pocit vyčerpání, a to i přesto, že spali ideálních osm hodin. Proč hůře spíte? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila seznam věcí, které děláte špatně nebo váš spánek negativně ovlivňují.
Zkontrolujte, na čem spíte
Cítíte se po probuzení rozlámaní, unavení a nevíte, kde hledat příčinu? Zaměřte se na matraci i polštář. Nevhodná matrace silně ovlivňuje kvalitu spánku. Lidé se mohou v průběhu noci budit či převalovat. Základem je pořídit si matraci na míru, s vhodnou tvrdostí a ideálně z moderních materiálů. Pomoci může i pořízení kvalitní přistýlky.
Stejně tak může kvalitní spánek narušit proležený nebo nevhodně vybraný polštář. Právě ten může být také původcem bolesti hlavy či blokace krční páteře. Při výběru polštáře myslete na to, v jaké pozici nejčastěji spíte. Dále se zaměřte na tuhost, tvar a materiál, z nichž je polštář vyroben.
Konec modrému světlu
S moderní dobou na scénu přišly také moderní technologie a vymoženosti. Některé však mohou velmi silně ovlivňovat kvalitu vašeho spánku. Nejméně hodinu před ulehnutím do postele se vyvarujte používání telefonů, tabletů, notebooku či televize. Modré světlo, které obrazovky vyzařují, je právě původcem mnoha problémů. Patří mezi jednu z nejčastějších příčin spánkových poruch i problémům s usínáním.
Na vině však nejsou pouze moderní technologie. Negativně může spánek ovlivňovat také osvětlení v ložnici, zejména bílé LED žárovky. Příliš osvětlená místnost může mít za následek potlačení ospalosti, lehčí spánek a omezenou produkci hormonu melatoninu. Stejně tak může vaše usínání a kvalitu spánku ovlivnit stolní lampička či pouliční lampa. Odborníci proto radí, abyste všechny původce modrého světla z ložnice ideálně odstranili – nebo je před spaním nepoužívali.
Jídelníček hlídejte již od odpoledne
Chodit do postele s přecpaným žaludkem není rozhodně na místě, ale zaměřte se i na svůj jídelníček od pozdního odpoledne. Pokrmy a nápoje, které budete konzumovat, mohou negativně ovlivnit i váš spánek. Řeč je zejména o kávě a nápojích, které obsahují kofein. Ten byste si měli odepřít nejméně šest hodin před ulehnutím do postele.
Kofeinem však varování nekončí. Obdobně může váš spánek ovlivnit i alkohol. Pokud jej konzumujete pravidelně ve větší míře, může to z dlouhodobého hlediska silně ovlivnit kvalitu vašeho odpočinku v posteli. Důvodem je zejména cukr, který je v alkoholu obsažený a v těle se chová podobně jako kofein.
Ačkoliv po několika skleničkách vína, piva či tvrdšího alkoholu rychleji usnete, váš spánek nebude vůbec hluboký – což je potřeba pro regeneraci organismu. Naopak, další den se můžete cítit ještě unavenější, než když jste šli spát. Pokud si však chcete alkohol večer dopřát, učiňte tak nejpozději tři hodiny před ulehnutím do postele.
Myslete na návyky
Příliš dlouhé ponocování, následné brzké vstávání a nepravidelný spánkový režim mohou silně přispět k problémům se spánkem. Špatné návyky mohou také ovlivnit duševní zdraví. Za zlatou radu odborníci považují to, aby si lidé nastavili pravidelný režim, kdy budou usínat a vstávat ve stejnou dobu, a to i o víkendu.
Pozor na hlasitost
Se spánkovým režimem úzce souvisí také budík. Pokud usínáte pozdě v noci a ráno musíte brzy vstávat, vězte, že vám celý den může tento pomocník silně znepříjemnit. Vibrace a hlasitost alarmu vás totiž mohou probudit ve chvíli, kdy se budete nacházet v hlubokém spánku. V té chvíli se přeruší i důležitá regenerace.
Nepomůže ani to, když se člověk znovu pokusí usnout. Proces regenerace se totiž neobnoví a spánek nebude kvalitní. Pomoci může, když si na budíku nastavíte nejtišší tón. Pokud půjdete spát včas a budete mít dostatek spánku, obvykle se probudíte sami, a to ještě před zvoněním.
Bonus: A co partner?
Za nekvalitním spánkem může však stát i ten, s kým postel sdílíte. Ať už se jedná o partnera, nebo čtyřnohého mazlíčka. Během noci se na vás vaše polovička může tlačit, přikrývat vás, chrápat či jinak znepříjemňovat spaní. Problém představují i rozdílné návyky při usínání – sledování televize, poslech hudby či audioknihy, četba.