reklama

Proč je důležité kastrovat?

Ilustrační foto

„Svou kočku kastrovat nedám, je to proti přírodě." „Necháme ji připustit, alespoň jednou za život by měla fenečka mít štěňata." Jsou vám tyhle věty povědomé? Řada odborníků se shoduje, že tyto mýty, které kolem kastrací panují, zvířatům mohou pouze uškodit. Právě pověry jsou totiž nejčastějšími příčinami přeplněných útulků či azylů a přejetých koček u silnice.

reklama

Podle statistik Eurostatu v Česku lidé chovají skoro 2 milióny koček. Na ulici jich skončí přes 28 tisíc. A teď si představte, že většinou nejsou oočkované ani vykastrované.

V posledních letech se také mezi majiteli koček šíří informace, že antikoncepce je lepší a šetrnější, než kastrace. Opak je ale pravdou.

Pokud uvažujete o antikoncepci pro kočky, pak byste měli vědět, jakým rizikům tím svého mazlíčka vystavíte. Příběh Estry, které majitel antikoncepci podával a svědectví veterinářů o tom, co to může způsobit, si můžete přečíst ZDE.

Podle většiny veterinářů je nejspolehlivější psí a kočičí "antikoncepcí" právě kastrace.

Věděli jste, že když necháte psa/fenu, kocoura/kočku vykastrovat zamezíte tak:

  • značně touze značkovat
  • toulat se
  • agresi
  • snížíte riziko rakoviny
  • přemnožování

Kastráti  navíc nejsou před ostatními kočkami znevýhodněni. Jejich postavení ve smečce se nemění.

Nekastrovaná kočka může mít koťata i 2x ročně. A její koťata mohou mít další koťata, už okolo šestého měsíce svého života. To znamená, že druhým rokem bude mít za sebou vaše kočka 20 koťat a její potomci dalších 50. Za osm let to tak máme přes 2 000 000 koček.

Prima Mazlíček
Prima Mazlíček

U koček a kocourů, kteří mají možnost toulat se po venku je riziko daleko větší. Neustálé mrouskání navíc kočky velice vysiluje. Pomoci tak můžete i vy sami, stačí kastrovat! Pokud ve vaší obci víte o přemnožených, bezprizorních kočkách, určitě je potřeba jednat. Některá města mají své kastrační programy. Na této mapě najdete obce, které kastrační program mají a i další informace. Není ale od věci se informovat přimo u obce na kastraci volně žijících koček. Nebo můžete nabídnout řešení společně s neziskovými organizacemi, které se kastrací koček zabývají. Jako například Feliti kastruje.

Během září a října navíc můžete díky nim svou kočku nechat vykastrovat za zvýhodněnou cenu. Feliti připravuje další termíny akčních kastrací, o kterých vás budou informovat na svém facebooku.

Prima Mazlíček
Prima Mazlíček
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Firma Pfizer krátí kvůli nadměrné poptávce dodávky vakcíny do Evropy. Co to znamená pro plány krajů v Česku? Mají kapacity, vlastní kampaně i registry, ale namísto vakcín prázdné mrazáky. Co bude dál? Na to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama