reklama

Proč je důležité kastrovat?

Ilustrační foto
Foto:

„Svou kočku kastrovat nedám, je to proti přírodě." „Necháme ji připustit, alespoň jednou za život by měla fenečka mít štěňata." Jsou vám tyhle věty povědomé? Řada odborníků se shoduje, že tyto mýty, které kolem kastrací panují, zvířatům mohou pouze uškodit. Právě pověry jsou totiž nejčastějšími příčinami přeplněných útulků či azylů a přejetých koček u silnice.

reklama

Podle statistik Eurostatu v Česku lidé chovají skoro 2 milióny koček. Na ulici jich skončí přes 28 tisíc. A teď si představte, že většinou nejsou oočkované ani vykastrované.

V posledních letech se také mezi majiteli koček šíří informace, že antikoncepce je lepší a šetrnější, než kastrace. Opak je ale pravdou.

Pokud uvažujete o antikoncepci pro kočky, pak byste měli vědět, jakým rizikům tím svého mazlíčka vystavíte. Příběh Estry, které majitel antikoncepci podával a svědectví veterinářů o tom, co to může způsobit, si můžete přečíst ZDE.

Podle většiny veterinářů je nejspolehlivější psí a kočičí "antikoncepcí" právě kastrace.

Věděli jste, že když necháte psa/fenu, kocoura/kočku vykastrovat zamezíte tak:

  • značně touze značkovat
  • toulat se
  • agresi
  • snížíte riziko rakoviny
  • přemnožování

Kastráti  navíc nejsou před ostatními kočkami znevýhodněni. Jejich postavení ve smečce se nemění.

Nekastrovaná kočka může mít koťata i 2x ročně. A její koťata mohou mít další koťata, už okolo šestého měsíce svého života. To znamená, že druhým rokem bude mít za sebou vaše kočka 20 koťat a její potomci dalších 50. Za osm let to tak máme přes 2 000 000 koček.

U koček a kocourů, kteří mají možnost toulat se po venku je riziko daleko větší. Neustálé mrouskání navíc kočky velice vysiluje. Pomoci tak můžete i vy sami, stačí kastrovat! Pokud ve vaší obci víte o přemnožených, bezprizorních kočkách, určitě je potřeba jednat. Některá města mají své kastrační programy. Na této mapě najdete obce, které kastrační program mají a i další informace. Není ale od věci se informovat přimo u obce na kastraci volně žijících koček. Nebo můžete nabídnout řešení společně s neziskovými organizacemi, které se kastrací koček zabývají. Jako například Feliti kastruje.

Během září a října navíc můžete díky nim svou kočku nechat vykastrovat za zvýhodněnou cenu. Feliti připravuje další termíny akčních kastrací, o kterých vás budou informovat na svém facebooku.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama