Protiepidemický systém PES, podle kterého má fungovat rozvolňování vládních opatření, zamotal hlavu pořadatelům kulturních akcí. Nechápou, proč mají hromadné akce natolik odlišná pravidla než kulturní akce.
Po ministerstvu zdravotnictví proto chtějí, aby jim rozdíl mezi hromadnými a kulturními akcemi vysvětlilo. Ve třetím stupni systému PES totiž mohou probíhat alespoň hromadné akce do 50 osob, zatímco kulturní akce pouze bez diváků. Pořadatelé mají kvůli podobným nejasnostem strach o kulturní sezonu 2021.
O peníze pro kulturu po koronaviru je malý zájem. Zaorálek chce volnější pravidla
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce volnější pravidla pro finanční pomoc lidem a firmám působícím v kultuře, na které nepříznivě dopadla protikoronavirová opatření. Uvedl to pro CNN Prima NEWS. O peníze z podpůrného programu COVID-Kultura totiž doposud zažádalo jen 153 podnikatelů z kulturní oblasti, chtějí dohromady zhruba 64 milionů korun. To je daleko méně, než kolik stát pro program vyčlenil, a sice 900 milionů korun. Program proto bude pokračovat a podmínky pro čerpání peněz vláda slibuje změnit, aby na ně dosáhlo více dotčených.
Na rozdíl mezi hromadnými a kulturními akcemi se ptá ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) například jedna z osobností hudební scény, David Gaydečka, který pořádá festivaly United Islands, Metronome nebo Krásný ztráty.
„Vážený pane ministře. Rád bych se vás znovu zeptal, jaký je rozdíl mezi hromadnými a kulturními akcemi. Proč ty hromadné mají jiné restrikce než ty kulturní? Dle studie německých vědců jsou ty kulturní bezpečné. Pojďte hledat cestu, jak kulturní scénu dál nelikvidovat,“ napsal Gaydečka na Twitter.
Přál by si, aby ministr zlepšil komunikaci s kulturními činiteli. „Pokud nechcete zlikvidovat kulturní sezonu 2021, moc vás prosíme, abyste opatření s kulturní branží konzultoval,“ napsal v dalším tweetu. „Aktuálně se rozhoduje, jestli rok 2021 dopadne taky tragicky, či třeba jen středně blbě, což by určitě bylo lepší,“ dodal v komentáři.
Vážený pane @ministrBlatny. Rád bych se vás znovu zeptal, jaký je rozdíl mezi hromadnými a kulturními akcemi. Proč ty hromadné mají jiné restrikce než ty kulturní? Pokud nechcete zlikvidovat kulturní sezónu 2021, moc vás prosíme, abyste opatření s kulturní branží konzultoval. pic.twitter.com/uWNVwUxOyb
— David Gaydečka (@DavidGaydecka) November 19, 2020
Co říká PES
Hromadné akce mohou probíhat již dnes při čtvrtém stupni systému PES v počtu do šesti osob. Pokud se v brzké době přesune země do třetího stupně, budou se moci uskutečnit již v 50 osobách venku a v 10 uvnitř. U kulturních akcí však u obou stupňů mohou proběhnout pouze vystoupení bez diváků.
Rozdíl ve prospěch kulturních akcí nastává naopak u druhého a prvního stupně systému PES. Zatímco ve druhém stupni mohou probíhat hromadné venkovní akce pro 100 osob a vnitřní pro 50 osob, u kulturních již může být venku 1 000 sedících diváků a 500 uvnitř. U stojících návštěvníků je počet dvakrát menší.
U prvního stupně může být v rámci hromadných akcí 500 lidí venku a 100 uvnitř. V kultuře se již jedná o 2 000 sedících diváků venku a 1 000 uvnitř. U stojících jde zase o polovinu.
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že je nepoměr v prvním a druhém stupni dán tím, že se kulturní akce dají lépe kontrolovat než hromadné. „Zatímco na hromadné akce může kdokoliv a bez jakékoliv evidence, na kulturní a společenské akce se prodávají vstupenky, což je možné následně využít pro potřeby trasování v případě výskytu infekce. Zároveň se na kulturních a společenských akcích umožňují pouze místa k sezení, nikoliv ke stání,“ uvedl pro CNN Prima NEWS za ministerstvo zdravotnictví Kryštof Berka.