reklama

Proč mi dáváte takovéto otázky? Uštěpačného Vrbu čeká ve Spartě i mediální výzva

Pavel Vrba se v týdnu stal trenérem pražské Sparty. V posledních letech byl známý tím, že v rozhovorech pro média často nedokázal zachovat klid a nadhled.
Zdroj: Profimedia

Fotbalová Sparta Praha má za posledních pět let už jedenáctého trenéra. Je jím Pavel Vrba. Na jednu stranu veleúspěšný kouč, který vytáhl kdysi nevýraznou Viktorii Plzeň na výsluní, získal s ní tři tituly a dvakrát ji vedl v základní skupině ikonické Ligy mistrů. Na podobný sukces Letenští čekají už poměrně dlouho. Na stranu druhou také velmi náladový trenér, který měl v posledních letech po výsledkových nezdarech či neoslnivých výkonech problém odpovídat na otázky novinářů. A právě v tomto ohledu na něj ve Spartě zřejmě čeká doposud nepoznaný mediální tlak.

reklama

Sparta z pohledu historie platí za nejúspěšnější klub České republiky. Tlak na úspěchy je obří. A s neúspěchy poslední roky ještě sílí. Vedení se neustále snaží najít ideálního trenéra, který by na Letnou přivedl zlaté časy, ale například na ligový titul čekají Pražané už od roku 2014.

Proto je „úmrtnost“ koučů ve Spartě velká. Naposledy musel v týdnu vyklidit kancelář Václav Kotal a nastěhoval se do ní Pavel Vrba. Strůjce mimořádné éry Viktorie Plzeň, ve svém CV má také působení u české reprezentace, slovenské Žiliny, ruského celku Anži Machačkala nebo bulharského Ludogorce Razgrad.

K tématu

Především v rámci prvního angažmá (2008–2013) u plzeňského týmu platil Vrba za trenéra, který je sympatický jak tím, jaký herní styl týmu naordinoval, tak způsobem, kterým se prezentoval mimo lavičku při rozhovorech.

Právě druhá část ale doznala značných změn. Vrbův vztah s médii utrpěl šrámy během doby, kdy vedl národní tým. Od té chvíle jako by zahořkl a trochu si vylíval zlost po nepovedených výkonech svých svěřenců na novinářích.

Při druhé štaci ve Viktorii (2017–2019) často nasazoval ironický úsměv, a to i při otázkách, které nebyly zásadně konfrontační. Mnoho nevinných dotazů bral jako útok na svou osobu, nedokázal je přejít v klidu a odpovídal arogantně, uštěpačně. Na tiskových konferencích docházelo nezřídka ke kuriózním situacím, které například často nabízí i trenérský fenomén José Mourinho, jenž rovněž umí pořádně potrápit zástupce médií. A tak trochu si sám pošlapává poctivě vybudované renomé.

Zde jsou některá památnější vystoupení Vrby před novináři.

Ještě jedna otázka na Limberského a jdu pryč

Jedna z věcí, která Vrbův přístup k médiím lehce pošramotila, se odehrála už v roce 2015, kdy působil u české reprezentace. V září tehdy havaroval reprezentant David Limberský v opilosti se svým luxusním vozem a chyběl kvůli tomu v nominaci na nejbližší dvě kvalifikační utkání na mistrovství Evropy.

Novináře logicky zajímal Vrbův pohled na aféru jeho oblíbence, kterého dlouhé roky vedl v Plzni. Trenér však nebyl příliš sdílný. „Ještě jedna otázka na Limberského a jdu pryč. Buď je tiskovka o kvalifikaci či nominaci, nebo je o Limberském. Pokud je to o Limberském, jdu pryč.“

„Např.?“

Ve vyřazovací fázi Evropské ligy v ročníku 2017–2018 narazila Plzeň na Sporting Lisabon. Západočeši porazili portugalský velkoklub 2:1, ale kvůli výsledku z prvního zápasu nepostoupili.

U mikrofonu České televize dostal Vrba po sérii předchozích dotazů tuto otázku: „V prodloužení jste dostali gól zase ze standardní situace. Přičítáte to trochu únavě kluků?“

„Nevím, jak zase ze standardní situace,“ odvětil trenér. „Už jste pár gólů ze standardní situace v sezoně dostali,“ nadhodil reportér.

„Např.?“ tázal se suše Vrba. „Můžeme si vzpomenout na nějaké utkání z podzimu,“ slyšel od reportéra. Následoval trenérův hlasitý smích.

Pavel Vrba ještě coby trenér Viktorie Plzeň, ve které dohromady strávil takřka osm velmi úspěšných let
Pavel Vrba ještě coby trenér Viktorie Plzeň, ve které dohromady strávil takřka osm velmi úspěšných let
Zdroj: Profimedia

Je to moje vina, že jsme hráli špatně

Předloni v létě prohrála Plzeň překvapivě na domácím hřišti se Slováckem. Vrba souhlasil s tím, že hra jeho týmu především v prvním poločase měla do ideálu daleko.

Reportérka O2 TV Sport se zeptala, zda to nemohlo být částečně způsobené tím, že trenér udělal před zápasem dost změn v základní sestavě. „Určitě, je to moje chyba, že jsem udělal tolik změn. A je to moje vina, že jsme hráli tak špatně v prvním poločase,“ utrousil ironicky Vrba.

Proč mi dáváte takové otázky?

V dubnu 2019 udolala Plzeň po neideálním výkonu v domácím utkání Baník Ostrava 2:1. V pozápasovém rozhovoru, opět pro O2 TV Sport, reportér na úvod řekl: „Pane Vrbo, dnes to nebyl úplně oslnivý výkon, ale máte tři body. Je to z toho zápasu to nejdůležitější?“

V tu chvíli už měl Vrba na obličeji typický ironický úšklebek, pak se podíval do strany a poté prohlásil: „Ano, je to to nejdůležitější.“

Jak si povede Pavel Vrba při angažmá v pražské Spartě?
Jak si povede Pavel Vrba při angažmá v pražské Spartě?
Zdroj: Profimedia

Později se reportér zeptal: „Oceňujete bojovnost? Že dokážete zlomit zápasy, které se třeba úplně nevyvíjí ve váš prospěch?“ Vrba odpověděl: „Proč se nebavíme o tom, že to byl fotbal nahoru dolů a že i Baník hrál aktivně, že to bylo hodně zajímavé utkání? Proč mi dáváte takové otázky?“

Pane Křetínský, zavolejte za pět minut

Skoro jako válečný stav se dal v posledních letech nazvat Vrbův vztah s deníkem Sport. Na základě některých článků zkušený kouč zmiňoval, ať si redaktoři těchto novin napíší, co chtějí, že na tom, co sám řekne, vlastně nezáleží.

Zejména novinářům ze Sportu málokdy hodlal odpovědět tak, jak by si představovali. Především dnešní optikou je už legendární scénka z tiskové konference po utkání Plzně v Liberci na jaře 2019. Redaktor celostátního deníku se zeptal, zda může Vrba potvrdit, že bude Viktorii trénovat i v další sezoně. „Počkejte,“ spustil tázaný. A začal v kapse saka šmátrat po mobilním telefonu. Pak přiložil přístroj k pravému uchu a zahrál, že má telefonát od Daniela Křetínského, majitele Sparty Praha.

„Pane Křetínský, počkejte, já mám teďka tiskovku. Nechte to, za pět minut mi zavolejte, jo?“

Křetínský nakonec Vrbovi skutečně zavolal. Jen takřka o dva roky později.

Před Vrbovým prvním zápasem u Sparty v Olomouci se nabízí mnoho otázek. Jedna z nich – samozřejmě ne ta nejdůležitější – se může týkat toho, jak 57letý trenér zvládne mediální část své práce u Letenských. Přece jen i přes období bez mistrovských titulů je dění ve Spartě snad nejpropíranějším tématem tuzemského fotbalu. A těžkým dotazům reportérů a redaktorů musí čelit trenéři pražského klubu velmi často.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po pěti letech zpět ztracené zlato
Právník: Soud rozhodl, že ministr zdravotnictví se nemůže stát římským diktátorem
Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny
Další články
reklama
reklama