Proč Rusko zabírá právě Donbas? Putin si tamní občany naklonil už dávno před invazí

Když ruská vojska v pondělí překročila ukrajinskou hranici, málokdo pochyboval o tom, kam mají armádní vozy namířeno. Cílem ruské invaze bylo, alespoň prozatím, obsadit dvě samozvané proruské republiky v oblasti nazývané Donbas. Putin si pro takový krok zjevně připravoval půdu už od roku 2014.

V roce 2014 šokovalo Rusko anexí Krymu celý svět. Jenže tak trochu stranou mediální pozornosti došlo ve stejném čase k regionálnímu občanskému převratu na východě Ukrajiny, který vytvořil podhoubí pro ruskou pondělní invazi.

Proruští separatisté v Doněcké uhelné pánvi, pro níž se vžilo označení Donbas, v roce 2014 obsadili vládní budovy a po mikroskopické občanské válce vyhlásili dva samozvané státy – Luhanskou lidovou republiku a Doněckou lidovou republiku. Už tehdy se spekulovalo o tom, že Rusko rebely podpořilo nejen finančně, ale i zbraněmi. A znovu zde byl stejně jako v případě Krymu historický precedens. Za dob Sovětského svazu byl totiž Donbas důležitou průmyslovou tepnou impéria.

Tak vznikla linie dotyku. Válečná fronta mezi ukrajinskými vojáky a proruskými rebely. Od roku 2014 v Donbasu trvá válka, třebaže její intenzita není (respektive nebyla) ve srovnání s jinými konflikty nijak značná. Za dlouhé roky při bojích přišlo o život přes 14 tisíc lidí.

Jak si Putin naklonil separatisty

Nejenže Rusko separatistům na východě Ukrajiny dlouhodobě „fandí“, Moskva podporuje rebely věcně i názorově. Podle americké CNN Kreml dosadil na klíčové posty své vlastní důstojníky. Mimoto Rusko poskytuje separatistům v samozvaných republikách poradní i zpravodajský servis.

Vladimir Putin navíc poskytl za poslední roky obyvatelům Donbasu stovky tisíc ruských pasů. Tím podle Západu záměrně přispěl k ruské naturalizaci ukrajinského obyvatelstva, díky čemuž mohl Putin ještě hlasitěji hlásat, že na Donbasu přece žijí Rusové a je potřeba je chránit.

Do toho všeho začal ruský prezident obviňovat Ukrajinu, že utlačuje obyvatele na Donbasu a že dokonce páchá na lidech genocidu. Což samo o sobě nedává přílišný smysl, jelikož Donbas ovládají separatisté a vliv Kyjeva v oblasti vyprchává.

Výše popsané argumenty využil Putin pro to, aby v pondělí v jediný den uznal autonomii Doněcké a Luhanské lidové republiky a podnikl invazi do oblasti. Do Donbasu přijely ruské tanky a armádní vozidla a celý svět napjatě čeká, co bude dál.

Oblast Donbasu totiž historicky představuje mnohem větší území, než jaká ovládají separatisté. Hrozí tak, že se Putin bude chtít zmocnit celého Donbasu. Pokud padne linie dotyku, bude mít Rusko otevřenou cestu do zbytku Ukrajiny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev
Počasí

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev

Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.

ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda soustředí své síly u Severodoněcku. Prezident Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze. Ten také oznámil, že nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů. Ruský voják souzený za zastřelení civilisty dostal u soudu v Kyjevě doživotí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:23

Člen ruské mise při OSN odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na Ukrajině

14:01

YouTube odstranil kvůli válce na Ukrajině tisíce kanálů

13:42

Ruský poradce při OSN kvůli válce na Ukrajině rezignoval na svůj

13:29

Obránci Azovstalu podle šéfa separatistické republiky stanou před soudem

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Ovečkina je teď v Moskvě všude plno. Chystá se Putinův stoupenec na vstup do politiky?

Patří mezi nejlepší hokejisty světa, od začátku války na Ukrajině se ale kvůli své náklonnosti k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi stal terčem kritiky. Alexandr Ovečkin se po sezoně vrátil domů z amerického Washingtonu, kde nastupuje za místní klub NHL Capitals. Od té doby navštěvuje sportovní utkání, podporuje své favority a neustále se fotí s fanoušky. Spekuluje se, že může jít o začátek jeho politické kariéry.

V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Aktualizováno

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.