Díra v ozonu, která se každoročně vytváří na jižním pólu, je v současnosti větší než Antarktida, uvedli vědci z programu Copernicus pro monitorování atmosféry. Minimálně za poslední desetiletí jde o nevídaný jev, upozorňuje stanice CNN.
Ozonová díra je označení pro oblast stratosféry s oslabenou vrstvou ozonu. V oblasti Antarktidy se každoročně mezi srpnem a říjnem vyčerpává. Letos je ale větší než 75 procent ozonových děr z předchozích let ve stejné fázi od roku 1979. Už nyní je větší než ledový kontinent, nad kterým se rýsuje.
„Nejdříve se letošní ozonová díra vyvíjela podle očekávání. Nakonec ale značně vzrostla a je podstatně větší než obvykle,“ uvedl ve svém prohlášení ředitel programu Copernicus Vincent-Henri Peuch.
Ochrana před ultrafialovým zářením
Ozonová vrstva je část stratosféry ve výšce 25 až 35 kilometrů nad zemským povrchem, v níž se nachází značně zvýšený poměr ozonu vůči běžnému dvouatomovému kyslíku. Hraje mimořádně významnou roli pro pozemský život, protože chrání planetu před ultrafialovým zářením.
Vrstvu objevili roku 1913 francouzští fyzikové Charles Fabry a Henri Buisson. Její vlastnosti pak podrobně prozkoumal britský meteorolog Gordon Dobson, který také vyvinul jednoduchý spektrofotometr. Tím lze měřit stratosférický ozon z povrchu Země.
Dobson mezi roky 1928 a 1958 založil celosvětovou síť stanic monitorujících ozon. Síť funguje dodnes. Mírou množství ozonu ve sloupci nad povrchem je takzvaná dobsonova jednotka.