Podvodníkovi, který nabízel prací prášek proti covidu, hrozí pokuta
Podomnímu prodejci, který měl na Liberecku nabízet prací prášek údajně účinkující proti koronaviru, hrozí pokuta. Policisté ho už vyslechli a věc vyhodnotili jako přestupek. Lidem v Heřmanicích, kde obcházel domy na konci ledna, se to ale nelíbí.
„Podle mě je to typický podvod. Slibuje něco, co není pravda, aby lidi přesvědčil. Zneužívá toho, že je dnes každý vystrašený,“ sdělil místostarosta Heřmanic Martin Hubený (Sbor dobrovolných hasičů Heřmanice).
Podomnímu prodejci, který na Liberecku nabízel prací prášek údajně účinkující proti koronaviru, hrozí pokuta. Zdroj: repro CNN Prima NEWS
Prodejce pracích prášků Vladimíra Homolku se podařilo kontaktovat štábu CNN Prima NEWS pouze po telefonu. Popřel, že by lidem cokoliv o covidu říkal. „Je to úplný nesmysl, to bych si nikdy nelajsnul,“ tvrdil Homolka.
Štáb CNN Prima NEWS přitom minulý týden hovořil hned s několika obyvateli obce, kteří popsali návštěvu podomního prodejce do detailu shodně. „Že je z ministerstva zdravotnictví a chce nám nabídnout prášek na praní, který je proti covidu a jsou na to dotace od Babiše,“ popsala Jaromíra Zadáková. „To jsou jeho slova a to si pamatuji na milion procent. Chápu, že to teď nechce přiznat, to by byl sám proti sobě,“ dodal Hubený.
Prací prášek, který prodejce lidem nabízel, je úplně obyčejný prací prostředek, tedy alespoň podle údajů na etiketě.
Záleží na složení pracího prášku?
Podle Josefa Šedlbauera, vedoucího Katedry chemie na Technické univerzitě v Liberci, stačí prádlo vyprat na 70 stupňů, pokud chce mít člověk jistotu, že zahubil viry, které na oblečení mohou ulpět. Na složení pracího prášku pak nezáleží.
Vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Liberci Dušana Kafková dodala, že při nižších teplotách praní lze použít speciální prací prášky s biocidním účinkem. Poznat se dají podle údajů na etiketě. „Tam by mělo být uvedeno, že jde o dezinfekční přípravek, včetně přesného složení, spektra účinnosti či údajů o testování. Prací prášky, které mají deklarovaný dezinfekční účinek, patří mezi tzv. biocidy a měly by být notifikovány v příslušném registru, který je veřejně přístupný,“ vysvětlila Kafková.
Šedlbauer ale varoval před zbytečnou opatrností. „Hlavně je potřeba říct, že přenos koronaviru přes oblečení je až ta poslední možnost, která může nastat. Tou hlavní prevencí nadále zůstává mytí rukou a důkladná ochrana nosu a úst,“ uvedl expert, který se podílel na vývoji nanovlákenných filtrů do roušek.