reklama

Bouček po vyléčení z covidu daroval krevní plazmu. Podívejte se, jak proces probíhá

Moderátor Libor Bouček se rozhodl po vyléčení z covidu darovat krevní plazmu. Ta podle odborníků pomáhá při léčbě nakažených touto nemocí. Ministerstvo zdravotnictví proto hledá lidi, kteří nemoc prodělali, a vyzývá je, aby přišli plazmu darovat. Přednostně jsou vhodní muži a ženy, kteří v minulosti nedostali transfuzi. U žen je navíc pro odběr lepší, pokud ještě nebyly těhotné. Jak proces probíhá, jsme sledovali přímo s Boučkem.

reklama

Moderátor Libor Bouček dorazil k Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FN KV), kde plazmu daroval, kolem sedmé ráno. „Pustil jsem ty, kteří dorazili dřív než já. Teď čekám na vyšetření, které určí, zda vůbec vhodný dárce jsem. V teoretické rovině ano. Nejsem žena, která by prodělala těhotenství. Nejsem ani muž, který by prodělal nějaké vážné zdravotní problémy,“ informoval.

Doplnil, že se rozhodl krevní plazmu darovat poté, co zjistil, že by tím mohl sám přispět k alespoň malému zlepšení situace. „Když mám tu možnost, chci zjistit, zda můžu plazmu věnovat. I když se musím přiznat, že jestli mám z něčeho v životě obavu až panický děs, tak je to lékařské prostředí,“ svěřil se. Strach má prý zřejmě kvůli tomu, že medicíně moc nerozumí.

Kompletní přehled míst, kde můžete darovat krevní plazmu, najdete na webu nadačního fondu Kapka naděje.

Ředitel FN KV Petr Arenberger pak v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS popsal, jak samotný odběr probíhá. „Dělá se na speciálním přístroji. Nesebereme vám ani tolik krve, jako kdybyste ji normálně dával, ale odebíráme opravdu jenom tu nečervenou, jenom tu nažloutlou tekutinu,“ vysvětlil Arenberger. Právě ta je potřebná pro další léčbu.

Proces trvá dvě hodiny, odběr 40 minut

Ještě předtím ale musel moderátor absolvovat vstupní vyšetření. Celý proces trvá zhruba dvě hodiny, z toho přibližně 40 minut samotný odběr. „Přišli jsme nahoru, kde se (Libor Bouček) zaregistroval. Nechal dvě tělesné tekutiny – moč a krev. Provedli jsme vyšetření, natočilo se EKG. Bylo to standardní interní vyšetření, což znamená takové to proklepání, poslechnutí a podobně, odebrání anamnézy. Všechno bylo v pořádku a rozhodlo se, že na separátor může jít. Mezitím přišel výsledek krevního vyšetření, kde bylo taky vše v pořádku,“ uvedl Arenberger.

Bouček v tu chvíli nemohl mluvit, protože už mu v pozadí lékaři plazmu odebírali. „Odběr probíhá, na rozdíl od běžného odběru krve, tak dlouho právě proto, abychom mu neukradli, co není úplně nezbytně nutné, to znamená krvinky,“ uvedl ředitel nemocnice v přímém vstupu.

Důležité je přihlásit se zhruba 14 dní po prodělání onemocnění

Arenberger je rád, že média o potřebné krevní plazmě informují. „Je to určitě užitečné a významně to může pomoci zlepšit průběh onemocnění u jiných pacientů nebo je dokonce zachránit,“ uvedl ředitel FN KV s tím, že dárci by se měli hlásit zhruba 14 dní poté, co onemocnění prodělají. Darovat mohou plazmu dvakrát až třikrát, poté množství protilátek v jejich těle klesá.

Ujistil také, že protilátky dárci chybět nebudou. „Ty protilátky ubývají postupně. U některého onemocnění rychleji, u některého přetrvávají celý život. A organismus si je vlastně vyrábí, protože ví, proti čemu je použije. Čili v tomto případě neubývá vaše ochrana, protože vy si ji zase dovyrobíte zpátky. Vaše tělo ví, jak na to – na rozdíl od někoho, kdo se teprve poprvé s tou nemocí setkal. Ztráta imunity nehrozí,“ dodal Arenberger na závěr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama