Tenisté často slyší, že mají pohádkový život, během kterého zamíří každý týden do jiného kouta světa a pohledem nadšeného cestovatele jim může leckdo závidět. Realita je ale běžně trochu jiná. Z dané destinace vidí hráči prakticky pouze letiště, kurt a hotel, v době covidové je tento režim umocněný na druhou. Jenže najdou se i výjimky, kterým je v současnosti jedno, jak to při zápase dopadne – hlavně, že si mohou užít automatického výdělku z prvního kola a pořádně zrelaxovat. Třeba Francouz Benoit Paire.
Začátek sezony 2021 rozhodně nepatří do části kariéry, kterou by se měl 31letý tenista chlubit ve svém životopise. Z osmi zápasů vyhrál jediný. Jen v březnu vypadl po prvním utkání v Buenos Aires, v chilském Santiagu a naposledy si s Pairem pohrál ve dvou setech hned na úvod turnaje v mexickém Acapulku Stefanos Tsitsipas.
Že by byl z hrůzostrašné formy Francouz rozčarovaný? Vůbec ho to netrápí, provází ho totiž nedostatek motivace. „Prohrál jsem v prvním kole. A to je pro mě lepší.“ Tato zarážející slova vypustil minulý týden v rozhovoru pro deník L'Équipe. „Rychle se dostanu z bubliny a můžu si užít pár dnů před začátkem turnaje Miami,“ zmínil dále tenista. Vzhledem k pandemii, která vězní hráče a hráčky na hotelech více než kdy jindy, může být současný stereotypní tenisový život psychicky velmi náročný. Ale přístup Pairea je trochu radikální.
Každopádně má dobře spočítáno, že na brzkém vypadnutí z turnaje finančně tolik netratí a zároveň si díky němu vydělá větší svobodu. „Přijedu, vyinkasuji nějaké peníze a jedu na další turnaj. Dělám svou práci. Proč se dřít jako blázen? Kvůli pár dolarům navíc? Za titul z turnaje ATP 250 bych vyinkasoval 30 000 dolarů (zhruba 660 000 korun). Takto mám hned 10 000 (220 000 korun) jen za to, že se zúčastním a prohraji v prvním kole,“ uvedl k poslední účasti na akci v Acapulku, která se řadí do vyšší kategorie ATP 500.
Současné postavení – 33. místo v žebříčku – mu zajišťuje účast na prestižních turnajích, aniž by musel absolvovat kvalifikaci. V ní často o proniknutí do hlavní soutěže bojují hráči, kteří během tenisové kariéry, na rozdíl od Paira, při finančně náročném životě plném cestování, hotelů a placení trenérů rozhodně nemohou peníze rozhazovat. A částka, kterou za odevzdaný výkon obdrží Francouz, by pro ně byla hezkým kapitálem, z něhož se dá nějakou dobu těžit.
Zápasy během pandemie jsou směšné a nudné
V rankingu se Paire drží navzdory předváděné hře dost vysoko i díky tomu, že v současné chvíli se asociace ATP řídí speciálním systémem, který oproti nepandemickým časům nekalkuluje s výsledky za posledních 52 týdnů. Vzhledem ke koronaviru, jenž loni způsobil čtyřměsíční tenisovou pauzu, je žebříček hráčů sestavován podle 18 nejlepších výsledků za období od roku 2019.
Právě zápasy ve specifické době, kdy tribuny zejí prázdnotou, rodáka z Avignonu nechávají chladným. I to je důvod jeho současného postoje. „Túra se stala smutnou, nudnou a směšnou. Někteří podotknou, že si neuvědomuji, jaké mám štěstí. Fakt mě ale nebaví hrát tenis na uzavřených stadionech bez atmosféry,“ napsal nedávno na sociální sítě muž, který vyhrál ve své kariéře tři tituly, všechny na antuce.
Teď je před Pairem vystoupení na prestižním podniku Miami Open spadajícím do kategorie Masters. Mimochodem, prize money za účast v prvním kole činí oněch 10 000 dolarů. Získání trofeje šampionovi přinese samozřejmě mnohem lákavější sumu – 300 000 dolarů (6,6 milionu korun). „Hodně jsem přemýšlel a mým cílem bude si zápasy především užít. A jestli vyhraju, nebo prohraju? To už je mi opravdu jedno,“ řekl dále v interview pro L'Équipe hráč, který si během let na okruhu ATP vydělal v nezdaněné podobě 8,5 milionu amerických dolarů.