Pandemie koronaviru se nedotkla pouze základních a středních škol, ale také těch vysokých. České univerzity sice vesměs začínají až s koncem září či začátkem října, ale již nyní musí řešit své fungování. Na přetřes přichází mimo jiné otázka promocí. Některé univerzity se totiž rozhodly tradiční ceremoniál pro absolventy kvůli koronaviru nepořádat.
Jednou z univerzit, která letos promoce svým absolventům kvůli koronaviru neuspořádá, je Mendelova univerzita v Brně. Tiskový mluvčí univerzity Filip Vrána uvedl, že studenti nyní pouze přijdou na studijní oddělení, kde si vyzvednou diplom. „Žádná promoce zatím v plánu není. Snažíme se vyvarovat šíření nákazy, což ale stoprocentně nepůjde,“ doplnil Vrána.
Studentské výměnné pobyty jsou v ohrožení. Výuka by mohla ale probíhat distančně
Pobyty českých studentů na vysokých školách a univerzitách v zahraničí jsou v ohrožení. Program Erasmus+, kterého využívaly tisíce mladých lidí, proběhne v příštím školním roce zřejmě jen v omezené formě. Podle vedoucího odboru zahraničních vztahů rektorátu Univerzity Karlovy Vratislava Kozáka už některé země výměnné pobyty o semestr odložily. Jedná se zejména o státy ze severu Evropy.
Stejně tak se rozhodla i Metropolitní univerzita Praha (MUP). „Je to samozřejmě kvůli pandemii, protože se obáváme, že pokud bychom udělali promoce standardním způsobem, muselo by na nich být mnohem méně lidí, takže by bylo mnohem více obřadů. Máme zkušenost, že na promoce chodí hodně starších lidí, kteří jsou náchylnější k důsledkům nemoci. Zároveň nechceme, aby se do karantény dostali naši zaměstnanci, protože by to paralyzovalo celou školu,“ sdělil CNN Prima NEWS prorektor MUP Jan Bureš. Studenti této školy si mohou pouze vyzvednout diplom na studijním oddělení. Až se pandemická situace zlepší, mohou se nynější absolventi účastnit budoucích promocí.
Ceremoniál bez příbuzných, zato on-line
Pro unikátní cestu se rozhodla Vysoká škola obchodní (VŠO). Promoce sice nepořádá, ale svým absolventům dala na výběr z několika alternativ. Kromě vyzvednutí diplomu v knihovně a pozdějšího konání promoce nabízí studentům i variantu, při níž jim akademičtí pracovníci předají diplomy v jedné ze školních poslucháren, ale bez účasti rodinných příslušníků.
„Ke změně organizace promocí nás vedla zhoršující se epidemiologická situace v ČR a zejména v Praze. Chápeme, že chcete mít v této slavnostní chvíli své rodinné příslušníky nablízku, ale v reprezentativní budově Rudolfina nejsme schopni zajistit dodržení všech hygienických podmínek, čímž bychom vystavovali nepřiměřenému riziku vás, rodinné příslušníky i akademiky VŠO,“ uvedla univerzita na svém facebookovém profilu.
Jak s promocemi naloží, stále netuší Česká zemědělská univerzita (ČZU). Všech šest tamních fakult aktuálně řeší, zda vůbec ceremoniály, které běžně probíhají v říjnu, realizovat. „Pokud by se skutečně uskutečnily, bylo by to možná bez účasti veřejnosti, slavnostní akt by se přenášel on-line. Provádíme průzkum mezi absolventy, zda by se jim tato forma líbila, protože dokončení vysokoškolského studia je pro ně a jejich příbuzenstvo samozřejmě jistou satisfakcí a promoce je slavnostní okamžik, o který by neradi přišli,“ řekla redakci CNN Prima NEWS tisková mluvčí ČZU Karla Mračková.
S promocemi zatím počítá Univerzita Karlova
Uspořádat promoce svým studentům původně plánovala i Vysoká škola finanční a správní (VŠFS). Podle informací na webových stránkách promoce kvůli pandemii rušit nechtěla a absolventi, kteří studovali v Praze, měli tento ceremoniál absolvovat v průběhu příštího týdne. To se však může ještě změnit. „O promocích právě dnes (v úterý – pozn. red.) intenzivně jedná vrcholové vedení univerzity. Během středy by měl být znám výsledek,“ řekla ředitelka sekretariátu rektorky Magdalena Straková.
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pro CNN Prima NEWS uvedl, že jeho škola s promocemi, které běžně pořádá v Karolinu, počítá. „V Karolinu je velký prostor a lidé přijdou s rouškami. Aula je pro 350 lidí, takže určitě nepřesáhneme současné omezení na 500 lidí. Splňujeme tedy všechna platná pravidla,“ řekl redakci Zima s tím, že univerzita se bude podle aktuální situace zařizovat ohledně počtu lidí, kteří se promoce účastní.
Vysoké školy mohou k pandemii přistupovat dle svého uvážení. Na rozdíl od základních a středních škol se jich totiž netýkají nařízení ministerstva školství. Univerzity si tak mohou samy rozhodnout nejen o konání promocí, ale také o formě výuky.