Na velvyslanectví Běloruska v Praze míří výzva příslušníků 17 národnostních komunit a menšin k tamní situaci po prezidentských volbách. Žádají propuštění všech politických vězňů a zadržených demonstrantů, svobodné a demokratické prezidentské volby. CNN Prima NEWS o tom za signatáře výzvy informoval zástupce polské menšiny Janusz Konieczny.
„Současná situace v Bělorusku sjednotila všechny národnostní menšiny v ČR, které této věci nemohou pouze nečinně přihlížet. Každý z našich národů si v minulosti prošel bolestivou cestou proti diktátorským či autoritářským režimům,“ uvedl jménem signatářů Konieczny.
Rakušan: V roce 1968 jsme čekali na reakci Západu, teď ji potřebuje Bělorusko
„Jsme na vaší straně.“ To je vzkaz, který demonstrantům v Bělorusku vyslal předseda Evropské rady Charles Michel po středečním mimořádném videosummitu špiček sedmadvacítky. Evropská rada výsledky srpnových běloruských voleb neuznala. Jak problematiku vnímají čeští politici? O tom v pořadu 360° mluvili poslanci Leo Luzar (KSČM) a Vít Rakušan (STAN).
Mezi signatáři jsou zástupci běloruské, polské, ukrajinské, romské, bulharské či německé národnostní menšiny. Dále například lidé z kurdské a olašské komunity.
Iniciativa dle Konieczného vznikla spontánně během nedělního protestního shromáždění na podporu demonstrantů na pražském Staroměstském náměstí. „Předpokládám, že běloruský velvyslanec v ČR projedná našich šest požadavků s běloruskou vládou, a věřím, že se zachová podobně jako běloruský velvyslanec na Slovensku, který otevřeně zkritizoval brutalitu vůči běloruským demonstrantům,“ dodal Konieczny.
Ukončete krvavé potlačení protestujících
Výzva obsahuje požadavky „propuštění všech politických vězňů a zadržených demonstrantů, zajištění nezávislého prošetření porušování zákonů a potrestání osob odpovědných za úmrtí občanů, mučení vězňů a porušování lidských práv či okamžité ukončení krvavého potlačování protestních shromáždění“.
„Pronásledování opozičních politiků či aktivních občanů a jejich mučení, falšování voleb a zejména omezování svobody projevu je pošlapáním základních demokratických práv a svobod, jemuž i s ohledem na minulost Evropy není možno nečinně přihlížet,“ stojí ve výzvě.
Text rovněž konstatuje, že podle dostupných informací se při volbách na běloruském velvyslanectví v Praze výsledky nefalšovaly, což autoři oceňují. Připomínají také krok běloruského velvyslance na Slovensku Ihara Ljaščeni, který vyjádřil solidaritu s protestujícími. „Diplomaty s takto pevnou morální pozicí bude potřebovat nové svobodné Bělorusko,“ uvádí se v dokumentu.
Čtyři tisíce lidí ve vězení
Nepokoje v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách, které se konaly v neděli 9. srpna. Úřady vyhlásily výrazné vítězství Alexandra Lukašenka, který v čele země stojí od roku 1994. Značná část obyvatel ale považuje výsledky za zfalšované a začala proti nim demonstrovat. Lidé v ulicích dál žádají jeho odchod i přes tvrdý postup bezpečnostních sil vůči demonstrantům v minulých dnech.
Zadrženo bylo na 7 000 lidí a z toho kolem 4 000 stále zůstává ve vězení. Propuštění mluví o násilí a psychickém mučení ve věznicích. Při zásazích podle dostupných údajů zemřeli tři lidé, několik Bělorusů se pohřešuje.