Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Verdikt není pravomocný. Kováčikův obhájce oznámil odvolání vůči odsuzujícímu verdiktu, žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.
Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.
Bývalý speciální prokurátor má na Slovensku a zejména v tamních médiích pověst člověka, který nad kauzami zavíral oči. Ne nadarmo se mu přezdívalo „zametač kauz“.
Další přezdívkou nyní nepravomocně odsouzeného Kováčika je také „pán 61:0“. Prvně zmíněné číslo značí množství kauz, nad kterými jako prokurátor dozoroval. U žádné však nakonec nepodal žalobu, a proto je v jeho druhé přezdívce přítomno číslo 0.
Soud uznal devětapadesátiletého Kováčika vinným ve všech čtyřech bodech obžaloby, tedy i za to, že za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomíru Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil. V této souvislosti Kováčika soud potrestal i z trestné podpory zločinecké skupiny.
Soudkyně: Kováčik lhal
Kromě toho žalobce uspěl i s těmi částmi obžaloby, podle nichž Kováčik vynášel z vyšetřovacích spisů informace osobě, která pak jako klíčový svědek vypovídala u soudu, že Kováčikovi zmíněný úplatek odevzdala.
„Při dokazování nedošlo k žádnému překvapivému zvrácení důkazní situace. Soud z důkazů zjistil, že obžalovaný lhal,“ poznamenala soudkyně při zdůvodnění verdiktu. Kováčikovi hrozil trest 16 let vězení. Uložení trestu u horní hranice sazby soudkyně zdůvodnila tím, že řídil zvláštní instituci, kterou stát zřídil právě kvůli boji proti organizovanému zločinu či korupci.
„Krotil bych emoce, je to prvostupňové rozhodnutí. Co mě netěší, je skutečnost, že takovýto činitel byl zatím nepravomocně uznán vinným z takto závažných skutků,“ řekl novinářům prokurátor Michal Šúrek. Jeden z obhájců Kováčika prohlásil, že se s žádnou částí soudního rozhodnutí neumí ztotožnit.
Kováčik byl donedávna jediný a historicky první speciální prokurátor v zemi. V čele úřadu speciální prokuratury stál od jeho vzniku v roce 2004, po zadržení a vazebním stíhání loni na podzim se funkce vzdal.