Protesty v Hongkongu nabírají na intenzitě: Policisé použili slzný plyn

Protesty v Hongkongu

Protesty v Hongkongu (Zdroj: CNN)

Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu dnes vyšli opět do ulic. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla. Demonstranti protestovali proti navrhovanému zákonu o národní bezpečnosti, který má zabránit podvratné činnosti a separatistickým aktivitám. Podle aktivistů jde ale o ohrožení svobody v Hongkongu.

Tisíce demonstrantů se shromáždily v centru města, aby vyjádřily nesouhlas s plánem pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Ten byl představen na zasedání čínského parlamentu a má zabránit „podvratné činnosti a separatistickým aktivitám“. Prodemokratičtí aktivisté se obávají, že norma by mohla omezit v Hongkongu svobodu.

Účastníci protestu, prvního od představení návrhu zákona, provolávali hesla prodemokratického hnutí. Menší skupina se sešla před budovou čínského zastupitelského úřadu a skandovala „zákon o národní bezpečnosti ničí dva systémy“. Naráželi tak na princip jedna země, dva systémy, který měl zaručovat městu autonomii poté, co ho v roce 1997 Peking převzal do správy od Británie. Davy skandovaly, že „nezávislost Hongkongu je jediným východiskem“.

Policie demonstrantům vzkázala, že demonstrace je nepovolená a vyzvala je, aby se rozešli. Mnozí přišli v černém a volali hesla „zastaňte se Hongkongu“, „osvoboďte Hongkong“ a „revoluce naší doby“. Zároveň byl zatčen známý aktivista Tam Tak-chia, který pak sdělil, že si s ním policisté promluvili a zakázali mu účast na akcích s více než osmi účastníky.

Ministr Wang dnes prohlásil, že je „k zajištění národní bezpečnosti Hongkongu nezbytné zlepšit právní systém a vynucovací mechanismus“. „Stupňují se násilné teroristické aktivity a do hongkongských záležitostí zásadním způsobem a nelegálně zasahují zahraniční síly,“ dodal ministr. Zákon předložený čínskému parlamentu by měl podle něj neodkladně vejít v platnost.

Ministr také řekl, že se norma týká úzkého okruhu činností a neovlivní svobody ani práva Hongkongu a neohrozí nijak zájmy zahraničních firem. Lidé by se podle něj měli přestat obávat a více věřit ve stabilitu Hongkongu.

Nový zákon by měl podle návrhu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Dále uvádí, že by měla být zachována „svrchovaná soudní pravomoc“ centrální čínské vlády a „vysoká autonomie“ Hongkongu. Kdykoliv to bude potřeba, bezpečnostní orgány centrální vlády budou moci ustanovit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Záměr Číny kritizují i USA a Británie, podle nichž by zákon omezil autonomii provincie a popřel by princip jedna země, dva systémy, který městu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví. Dění v Hongkongu představuje podle Reuters nový problém pro autoritu Pekingu, který se snaží zlomit odpor veřejnosti a posílit vládu nad městem. Hongkong se také čím dál více stává pěšcem ve zhoršujících se vztazích mezi Washingtonem a Pekingem. Loňské protivládní protesty uvrhly město do největší politické krize za desítky let, poškodily ekonomiku a představovaly největší problém pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga od jeho příchodu k moci v roce 2012.

Tagy: