Lék proti příznakům covidu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Proti covidu zatím lék neexistuje. Pokud ale onemocníme a potřebujeme něco na bolest či horečku, lékaři doporučují starý dobrý aspirin nebo acylpyrin. Podle nich tyto léky pomáhají předejít závažnému průběhu nemoci. Nyní se ukazuje, že by mohly být účinným nástrojem při zmírnění příznaků onemocnění COVID-19.
Tabletky obsahují kyselinu acetylsalicylovou, která působí antioxidačně a má protizánětlivé účinky. Ulevuje od horečky, bolestí hlavy, kloubů a dalších problémů, spojených právě s chřipkou. „Když je někomu špatně, má COVID-19 a léčí se doma, mohl by mít aspirin,“ říká lékař a zástupce primáře pro intenzivní péči z kliniky anesteziologie a resuscitace Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík.
„Je to návod pro laickou populaci nebo pro praktické lékaře, kteří by lidem mohli v první fázi nemoci, vedle jiných léků, dát i tento starý známý lék. Nevyléčí samozřejmě množení viru a nevyléčí ani covid, ale může zmírnit symptomy,“ podotýká Balík.
Jedním z hlavních rizik u pacientů s vážným průběhem nemoci COVID-19 je vznik krevních sraženin. A právě kyselina acetylsalicylová, která je obsažena v obou lécích, tomu může předejít. Podle lékárníka Lukáše Duška snižuje riziko infarktu. „Snižuje srážení krevních destiček a právě tento mechanismus by mohl pomáhat proti covidu. Zjistilo se, že tato nákaza zvyšuje riziko infarktů a trombóz. Mohly by předejít úmrtí pacienta,“ tvrdí odborník.
V srpnu to bude již 125 let od chvíle, kdy se německým chemikům podařilo izolovat léčivou kyselinu acetylsalicylovou v takové podobě, aby se dala vyrábět uměle. Místo složitého názvu ji ale lékárnické firmy prodávají pod názvy jako aspirin, acylpyrin nebo také anopyrin.
Aspirin nebo acylpyrin mohou pomoci v první fázi nemoci COVID-19. Zdroj: Profimedia.cz