Nový balík sankcí proti Rusku zahrnující zákaz dovozu většiny ruské ropy postupně ohrozí zásobování středoevropského trhu včetně Česka. Ve čtvrtek to oznámila bratislavská rafinérie Slovnaft, která zpracovává hlavně ruskou ropu a značnou část své produkce exportuje. Podle experta České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václava Louly situaci v současné době není třeba dramatizovat. Na přípravu je osm měsíců, což je doba, za kterou lze udělat spoustu práce, řekl Loula.
„Po osmi měsících od platnosti sankcí nedokážeme zaručit zásobování trhu v regionu střední Evropy. Současné znění sankcí nám totiž neumožní vývoz klíčových produktů na naše tradiční trhy, jako je Česko, Rakousko a Polsko,“ sdělil mluvčí rafinerie Anton Molnár.
EU už Rusko netrestá. Sama se bojí, že Moskva vypne kohoutky, říká expert na energie
Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval nové sankce vůči Rusku, na kterých se dohodli lídři zemí Evropské unie (EU). Podle něj jen posilujeme ruskou ekonomiku a v Česku navíc opět drasticky zdraží pohonné hmoty.
Podle Slovnaftu po uplynutí zmíněného osmiměsíčního přechodného období nebude moci rafinerie vyvážet produkty z ruské ropy. Podnik, který ročně zpracuje kolem 5,5 milionu tun ropy, exportuje dvě třetiny své výroby. Do Česka z celkové produkce Slovnaftu míří 27 procent nafty a 23 procent benzinu.
Zmíněný dopad sankcí na export podle Slovnaftu, který patří do maďarské skupiny MOL, následně omezí zpracovatelskou kapacitu rafinerie v Bratislavě pod úroveň technologického minima. „V důsledku toho nebude garantována bezpečnost dodávek na Slovensko,“ uvedl Molnár.
Podle Slovnaftu návrh sankcí nedává této rafinerii původně požadovanou tříletou výjimku v souvislosti s realizací technologických úprav a zajištění dodávek jiného druhu ropy.
„Nelze zastírat, že bilance nafty v Evropě je deficitní,“ uvedl Loula. Varianty, jak se vypořádat s novou situací, podle něj ale existují a za osm měsíců je možné mnohé vyjednat. Slovnaft by například mohl usilovat o udělení výjimky z opatření. Dále se podle Louly mluví o tom, že země EU budou solidární, nabízí se tak možnost dovozu nafty z jiných zemí, třeba z Polska. Bylo by také vhodné prověřit zvýšení kapacity rafinerie v Kralupech a jednat by se rovněž mělo o zvýšení zásob motorové nafty ve státních hmotných rezervách, řekl Loula.
EU by na základě embarga měla koncem roku přestat dovážet 90 procent ruské ropy, výjimku bude mít jižní větev Družby zásobující Česko, Slovensko a Maďarsko.