Deprese a úzkosti trápí Čechy během koronavirové krize čím dál víc. Pokud ale někdo chce navštívit svého psychologa, nemůže. Vláda totiž v říjnu nakázala soukromým psychologům pracujícím mimo zdravotnictví, že musejí zavřít své ordinace. Paradoxem je, že premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přišli s tím, že by lidé měli mít možnost zdarma absolvovat deset sezení u psychoterapeuta.
Soukromí psychologové se už koncem října obrátili dopisem na premiéra, aby jim vláda udělila výjimku a mohli vidět své klienty a poskytnout jim terapie.
Další přetahovaná mezi ANO a ČSSD. Babiš s Petříčkem navrhují terapie zdarma
Koaliční ANO a ČSSD se už nejednou předháněly, kdo přijde s nějakým „vylepšovákem“. K přetahování o důchodech nebo zrušení superhrubé mzdy se teď přidávají terapie u psychologů zdarma. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že chce posílit prevenci duševního zdraví a navrhne, aby lidé s psychickými problémy měli možnost jít zdarma na 10 terapeutických sezení. Podobnou věc ovšem před pár dny navrhoval i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
„Psychologové a psychoterapeuti působící v soukromé sféře nemohou poskytovat služby svým klientům v osobním kontaktu a podílet se tak dostatečně efektivně na zmírnění dopadů aktuální situace na duševní zdraví populace. Nacházíme se přitom v období, které pro mnoho lidí představuje extrémní psychickou zátěž,“ stojí v dopise pro premiéra.
Lidé podle předsedy Unie psychologických asociací Michala Waltera trpí izolací kvůli omezení sociálních kontaktů, mají obavy o sebe i blízké z důvodu hrozící nákazy či ze ztráty příjmů, rodiče jsou vytížení z důvodu uzavření škol.
Zvyšuje se riziko depresí, varuje psycholog
„To jsou jen některé z dopadů stávajících opatření, které mohou vyústit ve zvýšený výskyt psychických obtíží a přispívat k rozvoji duševních onemocnění. Již nyní jsou dostupné studie, které dokládají zvýšené riziko pro psychické zdraví populace. Zvyšuje se riziko depresí, úzkostných poruch, nadměrné konzumace alkoholu či jiných návykových látek, sebevražd i výskytu domácího násilí,“ varuje Walter v dopise.
Zdůrazňuje, že mnozí odborníci se alespoň snaží nabízetí svým klientům psychologické a psychoterapeutické rady on-line formou. „Ta však s sebou nese různá úskalí a limity. Pro někoho může být nevhodná nebo nedostupná. Důvodem může být například nedostatečné technické vybavení pro on-line komunikaci nebo neznalost, jak ho ovládat, ostych z on-line kontaktu a obava svěřovat se na dálku, ale také například absence klidného prostředí doma, které by zaručovalo dostatek soukromí a diskrétní kontakt s psychologem nebo psychoterapeutem,“ upozorňuje Walter.
Apeluje na premiéra, aby vláda povolila otevřít i soukromým psychologům a psychoterapeutům. Služby totiž mohou poskytovat jen psychologové působící ve zdravotnictví. Zavřeno má téměř 4 000 soukromých psychologů.
Sám Babiš přitom několikrát zdůraznil, že duševní zdraví je velký problém. Přišel s návrhem, že lidé trpící psychickými problémy by mohli chodit na deset terapií zdarma. Podle Waltera by přitom stačilo, kdyby vláda povolila, aby mohli psychologové a terapeuti vykonávat svoji práci. „Pak by nikdo žádné terapie zdarma nepotřeboval,“ řekl CNN Prima NEWS Walter.
Redakce oslovila premiéra Andreje Babiše, jestli vláda neplánuje změnu. Premiér zatím neodepsal.