Video pru°hledne´ rousˇky
V době, kdy se zakrývání obličeje stalo povinnou normou, je pro sluchově postižené velice těžké rozumět ostatním lidem. Nejen, že roušky tlumí zvuky, ale navíc zabraňují odezírání ze rtů. Manželský pár v Indianě proto vyvinul speciální průhledné roušky, které mají neslyšícím a sluchově postiženým pomoci při komunikaci.
Roušky vnímá jako komunikační bariéru většina lidí. Tlumí mluvené slovo a brání čtení výrazu obličeje, který je při komunikaci důležitý pro emoční podtext. Pro lidi, kteří netrpí vadou sluchu, se jedná jen o malou nepříjemnost, pro sluchově postižené jsou ale roušky zásadní překážkou, která jim komplikuje každodenní fungování. V České republice přitom žije přes půl milionu sluchově postižených, nejedná se tedy o zanedbatelné procento obyvatelstva.
V americkém státě Indiana, které má větší rozlohu než Česko, se ve stínu koronavirové pandemie zrodil nápad na výrobu průhledných komunikačních roušek, které mají usnadnit život lidem se sluchovým postižením. Těm zajistí opět možnost odezírat ze rtů.
Roušky tlumí hlas na polovinu
Manželé David a Gyl Kasewurmovi tento problém přímo zasáhl. David se potýká se sluchovým postižením již 30 let, jeho manželka, doktorka Gyl Kasewurmová, vypomáhá v centru pro sluchově postižené Professional Hearing Services. Podle studie této společnosti snižuje zakrytý obličej hlasitost řeči až o padesát procent. Možnost odezírat ze rtů samozřejmě úplně vylučuje. „Většina lidí se sluchovým postižením se při hovoru s jiným člověkem soustředí na pohyby rtů. To ale samozřejmě není možné, pokud na sobě máte roušku. I pro lidi, kteří slyší normálně, je to problém. Roušky tlumí váš hlas takřka na polovinu,“ přibližuje doktorka Kasewurmová.
Místo roušky nakupoval Američan v kukle Ku Klux Klanu. Událost prošetřuje místní policie
Kalifornský zákazník si vyložil ochranné doporučení federální vlády proti koronaviru po svém a o víkendovém nákupu ve městě Santee kvůli tomu na sebe strhl pozornost ostatních zákazníků. Bohužel nikoliv v pozitivním slova smyslu. Na hlavu si totiž navlékl bílou masku Ku Klux Klanu, nenávistné organizace, která je spojena s vraždami a rasismem.
Po začátku pandemie začali manželé Kasewurmovi spolupracovat s výrobcem v Kalifornii, který jim pomohl vytvořit vlastní model komunikačních roušek s průhledným předním dílem, který nezakrývá ústa nositele. Nepomůže sice s problémem tlumení hlasu, ale možnost znovu „číst“ řeč ze rtů je pro většinu sluchově postižených stěžejní.
Mluvte hlasitěji a přímo
Roušky už Kasewurmovi prodávají přes e-shop, zahájili ale také iniciativu o jejich zařazení do obchodů, kde vznikají největší problémy v komunikaci s obsluhou. „Rouška tlumí zvuky souhlásek a samohlásek natolik, že většinu z nich prostě neslyším. Naštěstí ale vím, kde mají pivo a víno, takže to mi život velmi zjednodušuje,“ žertuje David Kasewurm.
„Pracujeme nyní s několika obchody na tom, aby vyhradily speciální pokladny a místa pro sluchově postižené. Tam by zaměstnanci využili našich komunikačních roušek, aby bylo možné odezírat z jejich rtů,“ komentuje jejich snahu o rozšíření roušek do obchodů a mezi širší veřejnost doktorka Kasewurmová. „Pokud mi, a ostatním sluchově postiženým, chcete pomoci, není to nic složitého. Mluvte hlasitěji a přímo na mě,“ dodává David Kasewurm.