Léta dřete, abyste mohli reprezentovat Česko na olympiádě, a nakonec se kvůli amatérismu pohlavárů váš sen rozplyne pár dnů před startem. Tímto směrem se ubírají kritické reakce v souvislosti s nákazou koronavirem v českém týmu. Objevují se i požadavky na rezignaci předsedy Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřího Kejvala. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pak trvá na prošetření dodržování hygienických opatření na palubě letadla, které do Tokia odletělo minulý pátek a vezlo 42 českých sportovců a členů realizačního týmu.
„Čtyři roky dřete na olympiádu a pak vás dostane amatérismus druhých. Tři týdny Tour de France bez jediného nakaženého. Proč? Čistá profesionalita. Týmy k sobě nikoho nepustily. Realizační tým roušky všude. Takže to jde,“ prohlásil český profesionální cyklista Leopold König.
Kritika se na Český olympijský výbor snáší poté, co se ve čtvrtek objevil už pátý případ nákazy koronavirem u sportovců či členů realizačního týmu, kteří letěli do Tokia letadlem minulý pátek.
Mezi pěticí pozitivně testovaných jsou tři sportovci – plážoví volejbalisté Ondřej Perušič, Markéta Nausch Sluková a stolní tenista Pavel Širuček, trenér a manžel Slukové Simon Nausch a ortoped Vlastimil Voráček, který čelí kritice i proto, že není proti covidu očkovaný.
Konec olympijského snu
Pro Markétu Nausch Slukovou a její parťačku Barboru Hermannovou to znamená deset dnů v karanténě a konec olympijských nadějí. Nákazu si s největší pravděpodobností beachvolejbalistka odnesla právě z letadla, které výbor vypravil. Kvůli olympiádě přitom odložila i založení rodiny. Vedení ČOV už přiznalo, že na palubě letadla došlo k porušení hygienických pravidel.
Covidové letadlo české olympijské výpravy začal vyšetřovat šéf ČOV Kejval
Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval a místopředseda Filip Šuman začali vyšetřovat události v olympijském speciálu, kterým v pátek odletěli do Tokia Češi, u nichž se objevil koronavirus. Zatím se jedná o čtyři případy, počínaje lékařem Vlastimilem Voráčkem, kterého odhalily už testy na letišti v Tokiu, přes plážového volejbalistu Ondřeje Perušiče a trenéra beachvolejbalistek Simona Nausche po stolního tenistu Pavla Širučka.
„Neskutečně podceněná logistika sportovců do Tokia je v našich očích čistým amatérismem, selhání toho, kdo měl na starosti výpravu charterového letu, ne lidí na palubě. V letu z 16. července pod organizační hlavičkou ČOV očividně neexistovala jakákoliv standardní protiepidemická opatření na letišti ani během letu samotného,“ pustil se ostře do Kejvala a spol. David Trávníček, šéf agentury, která beachvolejbalistky zastupuje.
„V praxi má ČOV vedle ochrany olympijské symboliky jediný úkol – dostat zdravé sportovce na místo konání olympiády, kde mají zúročit letité snažení a dostat možnost hrdě reprezentovat Česko. Místo toho vznikla situace, ve které vedle mnoha zničených sportovních snů bere za své také dobrá mezinárodní pověst českého sportu jako celku. Ve světle současného skandálu se opět otevírá otázka funkčnosti současné podoby ČOV a jeho fungování do budoucna,“ doplnil Trávníček.
A do případu se vložil i premiér Andrej Babiš (ANO), který považuje za skandální, že do Tokia letěl s výpravou lékař neočkovaný proti covidu. Novinářům řekl, že je to nefér vůči sportovcům i daňovým poplatníkům a hrubě se mu to nelíbí.
Kejval musí rezignovat
A v této souvislosti už se začínají objevovat i první hlasy na rezignaci předsedy výboru Jiřího Kejvala. „Nenapadá mě, jaký větší průšvih by Český olympijský výbor mohl v souvislosti s olympiádou vyrobit. A následně, proč předseda atd. ještě nerezignovali,“ napsal například exposlanec Evropského parlamentu Petr Ježek a později spoluzakladatel hnutí Hlas.
KOMENTÁŘ: Nadcházející letní olympijské hry v Tokiu budou nespravedlivé, zrušme je
Budou to nejpodivnější letní olympijské hry za poslední čtyři dekády. Zatímco dříve do sportovního zápolení promlouvala politika, nyní atletům dělá čáru přes rozpočet koronavirová pandemie. Ještě před zažehnutím olympijského ohně v Tokiu je jasné, že s fair play budou mít letošní hry jen málo společného.
Olympijský výbor uvedl, že se celou věcí hodlá zabývat a šíření nákazy prošetří. Na vyšetřování má přitom dohlížet ombudsman ČOV Alexander Károlyi. „Toto vyšetřování se konkrétně zaměří na to, zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci COVID-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti. Výsledek vyšetřování bude zveřejněn do 14 dnů,“ uvedl ČOV v tiskové zprávě.
Šéf mise Martin Doktor sdělil, že tým udělal od prvního případu maximum pro zastavení šíření viru. „Bohužel se nám nevyhnuly sportovní tragédie, je mi to nesmírně líto,“ prohlásil sportovní ředitel výpravy.
Vojtěch chce důkladné šetření
Do toho se vložilo i ministerstvo zdravotnictví s tím, že vytvoří komisi, která vše prověří. „Příčiny výskytu nákazy COVID-19 mezi členy olympijské výpravy prošetří hygienici. Musí se provést důkladné epidemiologické šetření. To ukáže, jak se nákaza mezi sportovce dostala a zda byla dodržena všechna protiepidemická opatření,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Zatím není jasné, zda se koronavirus rozšířil od neočkovaného lékaře výpravy Vlastimila Voráčka. Zároveň už ale výbor přiznává, že neočkovaných bylo v letadle víc. Navíc lékaři a odborníci upozorňují na to, že očkování nepomáhá tomu, aby se člověk nenakazil, ale aby měl mírnější průběh nemoci.