Děti prvních až pátých tříd se můžou od pondělí dobrovolně vrátit do školních lavic. Žáci druhého stupně musí kvůli koronavirové epidemii zůstat doma. Podle většiny opozičních politiků tento systém nemá logiku, když se spolu děti stejně mohou vídat venku, v kině nebo v bazénu.
„K tomu systému jsem kritický od počátku. Vzhledem k vývoji epidemie je už od začátku května jasné, že jsme mohli být odvážnější a na dobrovolné bázi otevřít základní školy,“ sdělil CNN Prima NEWS poslanec a středoškolský pedagog Marek Výborný (KDU-ČSL).
On sám má tři děti. Dvě chodí na gymnázium, třetí do páté třídy. „Ten nejmladší se celý víkend těšil do školy, takhle nadšeného jsem ho už dlouho neviděl,“ popsal Výborný. Dvě starší děti pokračují v on-line výuce.
Otevřete školy, žádají v petici rodiče i učitelé. Do lavic se některé děti mají vrátit nejdříve 25. května
Už přes 30 tisíc rodičů a učitelů podepsalo petici, aby se po ukončení nouzového stavu otevřely školy. Podle rodičů jsou školy důležitou platformou na budování mezilidských vztahů a izolace dětí s rodiči představuje velkou stresovou zátěž.
S řešením ministerstva školství nesouhlasí ani poslanec a pedagog Petr Gazdík (STAN). Podle něj nemá logiku, aby děti mohly do bazénu nebo do kina, ale nesměly do školy.
„Dlouhodobě jsme vyzývali ministerstvo, aby systém upravilo, aby šly všechny děti do škol už před měsícem,“ řekl CNN Prima NEWS Gazdík.
Nařízení, aby se vyučovalo nanejvýš v 15členných skupinách, by šlo podle Gazdíka vyřešit tak, že by se třídy rozdělily. První skupina by měla výuku dopoledne, druhá odpoledne.
Školy v přírodě se do konce školního roku už konat nebudou
Školy v přírodě a jiné vícedenní výlety, které pro děti pořádají školy, se kvůli opatřením proti koronaviru zřejmě budou moct konat až na podzim. Vyplývá to z informací ministerstev školství a zdravotnictví.
Gazdík také zkritizoval metodologické pokyny pro ředitele škol. „Jsou s tím obrovské organizační zmatky, jsou tam nelogičnosti,“ míní Gazdík. Podobně to vidí i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Od začátku je problém s informacemi. Učitelé i ředitelé měli chaos v tom, co všechno musí splnit. V tomto ohledu se ministerstvo musí snažit situaci zlepšovat,“ uvedla Pekarová.
Baxa: Ministerstvo situaci jen komplikuje
S tím souhlasí i místopředseda ODS a středoškolský pedagog Martin Baxa. Podle něj patří velký dík učitelům a ředitelům, kteří se na situaci připravili nejlépe, jak mohli. „Na rozdíl od ministerstva, které zvolilo zbytečně složitý model, který ředitelům, učitelům i rodičům situaci jen komplikuje. Díky příznivé epidemiologické situaci měl ministr přistoupit k rozsáhlejšímu otevírání škol, především pro druhé stupně,“ komentoval pro CNN Prima NEWS Baxa.
Situace je podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše náročná hlavně pro rodiče. „Ta situace je taková hybridní a dosti chaotická. Část dětí půjde do školy, ale na druhou stranu dál jede model domácího vyučování on-line. Když půjdete na tu výuku, tak přicházíte o on-line vyučování. Je to hlavně nápor pro rodiče,“ řekl Bartoš v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Žáci druhého stupně a středoškoláci by se už na začátku června mohli vrátit do lavic
Žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol by se v omezené míře mohli do lavic vrátit 8. června. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to navrhne vládě.
Do lavic se vrátí asi polovina žáků
Děti prvního stupně se od pondělí vrací do školy po dvou a půl měsících, kvůli koronaviru byly školy uzavřené od 11. března. Docházka je až do konce školního roku dobrovolná. Podle odhadů se do školních lavic vrátí asi polovina žáků prvního stupně.
Ve třídách musí být dodržovány hygienické podmínky. Děti mohou být nanejvýš v 15členných skupinách. Roušky ve třídě nejsou povinné, pokud budou mít děti rozestupy 1,5 metru. Na chodbách, toaletách nebo v šatnách roušky nosit musí.
Pro žáky devátých tříd se školy otevřely 11. května k přípravě na přijímací zkoušky na střední školy.