Možná budou už v březnu koncerty (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Rodí se plány, jak se bavit bezpečně. Možná už v polovině března se kulturní nadšenci dočkají a budou moci zajít na koncert. A jak by na nich měla vypadat protikoronavirová opatření?
Ještě předloni pořádali v pražské Lucerně jeden koncert za druhým a ve velkém sále se mohlo bavit přes dva tisíce lidí. Nyní vše závisí na epidemické situaci.
O to, aby se mohlo koncertovat co nejdříve, se snaží zpěvák Daniel Landa. „Ten pocit, který mám vevnitř, je fakt zoufalství. Snažím se držet, abych si ponechával nadhled, ale už to cítím déle jako velkej tlak na hrudníku,“ líčí. Proto se rozhodl angažovat.
Klíčem k otevření pražské Lucerny jsou PCR testy z úst, které by se započítaly do ceny vstupenky. Plán už posvětil i ministr zdravotnictví. Akce by byly bez roušek a mohlo by se na nich pít.
„Bude to pravděpodobně to nejbezpečnější místo na zemi, protože všichni lidé včetně paní uklízečky nebo údržbáře budou muset mít z toho dne PCR test,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný. Lidé pak získají unikátní náramek na ruku, na kterém je vygenerován kód potvrzující negativní výsledek.
Možná už v polovině března se kulturní nadšenci dočkají a budou moci zajít na koncert. Zdroj: pixabay.com
Dostat lidi za kulturou se snaží i další skupiny. Aktivní je třeba zpěvák Dan Bárta. Uvažuje se nad státem hrazenými antigenními testy, s těmi by ale byla pravidla přísnější.
„Diváci budou sedět v rouškách tak, aby mezi nimi byla dostatečná vzdálenost. Takových koncertů jsme pár naplánovali v létě i na jaře a normálně to jde. Vydržíme to my i lidi, protože to vydržet chceme,“ myslí si Bárta.
Pro účastníky by vznikla speciální testovací místa, kam by mohli přijít maximálně dva dny před akcí. V případě, že to nestihnou, měli by ještě šanci zhruba tři hodiny před koncertem tam, kde se koná.
Testovat diváky lze začít prakticky hned. Připraven je i systém, který výsledek testu propojí se vstupenkou. Vše ještě musí schválit hygiena.