První kroky při výchově psa: Jak začít správně?

Pořídit si psa je krásný krok, ale zároveň velká odpovědnost. Aby se z vašeho nového parťáka stal skvělý společník, je potřeba začít s jeho výchovou správně hned od prvních dnů. Moderní trénink klade důraz na vztah, pozitivní motivaci a pochopení základních principů. Jak na to? Přinášíme rady zkušeného trenéra Tomáše Nusharta.

Sjednoťte přístup v celé rodině

Pokud si pořizujete psa, je důležité, aby se všichni, kdo se kolem něj budou pohybovat, shodli na způsobu výchovy. Stanovte si společně, jaké povely budete používat a jakými metodami chcete psa učit. Ideální je výchova založená na odměně a potvrzování správného chování – a nikoli na trestech.

„Pokud chcete sázet na tresty, máte ještě čas si to rozmyslet, výchova by měla být primárně postavená na tom, že co pejsek udělá správně, to odměním,“ upozorňuje psí trenér a zakladatel akademie moderního tréninku Psíchologie Tomáš Nushart.

Budujte vztah, ne jen drezúru

Místo soustředění se na jednotlivé povely jako „sedni“ nebo „lehni“ je mnohem důležitější budovat pevný vztah. Pes by se měl se svým člověkem cítit bezpečně, měl by s ním rád trávit čas a bavit se.

Na procházce by měl mít pocit, že jsme tam spolu a společně něco děláme. Zábava a aktivita jsou klíčem. Pejsek pak nebude mít tendenci odbíhat, protože zábava bude u vás“ vysvětluje trenér.

Učte principy, ne jen povely

V začátcích je dobré zaměřit se na tři základní principy:

Přetahování o hračku: Pomáhá budovat vztah, je skvělé pro zábavu a motivaci. Někteří psi se přetahují rádi od začátku, jiní si na to musí zvyknout.

Navádění: Naučte psa následovat pamlsek nebo hračku. Díky tomu snadno zvládnete povely jako „sedni“, „lehni“ nebo „ke mně“. Také ho učte, aby vás přelézal. Pamlsky volte raději menší, abyste pejska rychle nepřekrmili. „To většinou majitelé u mě na první hodině tréninku nečekají, že si lehnu a učím psa přelézat mne. Ale je to, aby se štěně nebálo člověka a opět jde o navádění za mňamku, potažmo mou rukou," vysvětluje Tomáš.

Šejpování (tvarování chování): Pomocí klikru označujte správné chování a ihned ho odměňte. Klikr urychlí učení a pomůže přesněji vysvětlit, co od psa chcete.

Jak na odchody

Pokud si pořizujete štěně nebo nového psa, je vhodné si na první dny vzít dovolenou. Během prvního týdne až čtrnácti dnů není nutné hned trénovat samotu – důležité je, aby se pes nejdříve cítil v novém prostředí bezpečně a v klidu. Pokud je pejsek v pohodě, můžete postupně začít s krátkými odchody a samozřejmě nezapomenout psa odměňovat. Neznamená to ale hned odejít z domu, třeba vynést odpadky. Začněte pozvolna – například tím, že odejdete do jiné místnosti. Postupně dobu nepřítomnosti prodlužujte, vždy tak, aby pes zvládal situaci bez stresu. Správným postupem předejdete rozvoji separační úzkosti.

Tagy: