Zavést na dva až tři týdny striktní opatření, která by se teprve poté začala uvolňovat. To navrhuje epidemiolog Roman Prymula kvůli zhoršující se situaci v Česku. Opatření navrhne premiérovi Andreji Babišovi (za ANO). Jde nicméně o politické rozhodnutí, které by mělo mít i podporu u opozice, řekl Prymula v České televizi.
„Dostáváme se na nějaké rozcestí, kde si opravdu musíme říct, a ono těch řešení už není opravdu moc, že buď tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme,“ řekl Prymula. Vývoj epidemie koronaviru v Česku se podle něj zhoršuje a během jednoho až dvou týdnů se zdravotnická zařízení dostanou za hranu svých kapacit.
Kolaps, obrna lícního nervu, otoky na tváři. Očkovaní Češi hlásí vedlejší účinky
Více než sedm set lidí po očkování proti covidu již nahlásilo podezření na nežádoucí účinky. Nejvíce si stěžují na bolest hlavy, zimnici, zarudnutí v místě vpichu nebo otok obličeje. Vše vyplývá z dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který ale zdůrazňuje, že nejde o potvrzené případy, někteří lidé prý dokonce mohou své problémy popsat špatně.
Na to, aby lidi převzali odpovědnost, jak apeloval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), je podle jeho předchůdce pozdě. „Teď je vyhrocená situace a měnit systém z technokratického po liberální s osobní odpovědností je rizikové,“ prohlásil.
O vážnosti situace v uplynulých dnech mluvil i ministr Blatný a uvedl, že plošná opatření nefungují. V březnu by se přitom mělo podle vládního materiálu postupně vrátit do škol téměř půl milionu žáků a učitelů. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) navíc navrhuje od 22. února zcela otevřít maloobchod. Podle Blatného ale případné otevření obchodů není možné označovat jako rozvolňování. „Jestli k nějaké změně dojde, tak to povede ke změně v tom, abychom každý převzali svůj díl odpovědnosti,“ řekl Blatný.
Prymula se však obává, „že osobní odpovědnost, která nenastala za posledních x měsíců, zásadním způsobem nezmění vývoj, který tady je“. Podle něj by se v Česku nyní nemělo rozvolňovat nic. „Kdybych měl postupovat mimo politiku – a bylo by to čistě epidemiologické – tak bych šel cestou krátkého uzavření a pak uvolnění za testování a v podstatě návrat do běžných aktivit,“ uvedl Prymula. Doplnil, že by však musela být politická dohoda, že opatření bude tvrdé a že s výjimkou například průmyslových aktivit a kritické infrastruktury budou veškeré ostatní kontakty na danou dobu omezeny.