Opatrnost evropských zemí vůči čínským turistům kvůli covidu je podle epidemiologa Romana Prymuly přehnaná. V asijské zemi, jež se v současné době potýká se silnou epidemií, se totiž podle něj šíří stejné varianty nemoci jako u nás. Potenciální riziko by prý představovalo až zavlečení nové mutace, které podle odborníka může hrozit spíše z Ameriky.
„Opatření ve vztahu k Číně jsou trochu přehnaná. Šíří se tam naprosto identické varianty covidu jako u nás, případně další subvarianty omikronu,“ vysvětlil Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Některé evropské země totiž u přijíždějících čínských turistů vyžadují negativní testy na koronavirus. Nebezpečný by podle epidemiologa byl až výskyt nové varianty nemoci. Podporuje proto u Číňanů tzv. selektivní sekvenování, v plošném testování však význam nespatřuje.
„Jediná větší riziková událost se netýká Číny, ale západního světa – varianta XBB.1.5 (přezdívaná ‚kraken‘, pozn. red.). Ta se šíří z Ameriky, kde se stává dominantní. Je už i ve Velké Británii,“ popsal hrozbu vysoce nakažlivé varianty onemocnění. U nás se však zatím vyskytla jenom v několika málo izolovaných případech. V současné době je podle něj Česká republika s nákazami covidem „ve velmi příznivé situaci“.
Naopak období dalších respiračních onemocnění zřejmě ještě zdaleka nekončí. „Nemůžeme ještě říci, že by chřipka vymizela. Máme zkušenosti z jižní polokoule, v Austrálii byla vlna výrazně silnější než v předcházejících letech,“ uvedl epidemiolog. Nemoc se běžně v populaci vyskytuje do konce března, v minulých letech i v průběhu dubna, říkat proto, že již ustává, je podle experta „iluzorní“.