Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) odmítl spekulace ohledně údajné protekce pro svou dceru. Firma Medinum vyrábějící mj. dezinfekci, kterou od roku 2017 vlastní Karolína Prymulová, získala podle týdeníku Euro dotaci z operačního programu „Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost“ spravovaného ministerstvem průmyslu a obchodu. Prymula argumentuje, že rozhodnutí nemohl ovlivnit, protože v té době nebyl členem vlády.
Týdeník Euro napsal, že výběrová komise ministerstva letos 5. srpna firmě Medinum odklepla dotaci přesahující 650 tisíc korun, uvedl web Euro.cz. „Díky finanční podpoře bude moci příjemce vyrábět dezinfekci, což posílí jeho konkurenceschopnost,” uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.
Prymula v neděli v České televizi uvedl, že se „kupí útoky na mou osobu a na mou rodinu“. K dotaci pro svou dceru poznamenal, že nebyla příliš vysoká. „Je možné to chápat jako střet zájmů...,“ zauvažoval Prymula a zdůraznil: „Ale bylo to před tím, než jsem přišel na ministerstvo.“ Prymula se stal členem vlády letos 21. září. Od roku 2017 do konce letošního května byl náměstkem ministra zdravotnictví. V době, kdy se rozhodovalo o dotaci na ministerstvu průmyslu vedeném Karlem Havlíčkem (za ANO), byl Prymula vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.
Rodinnou firmu Prymulových roky vlastnila ministrova manželka Ruslana. V roce 2017 ji převzala dcera Karolína. Společnost Medinum založená v roce 2003 byla během většiny času ve ztrátě a vykazovala buď nulovou, nebo zanedbatelnou činnost. Teprve v minulém roce zaznamenala podle Eura čistý zisk ve výši jednoho tisíce korun při celkovém obratu 180 tisíc.
Dezinfekce jde dnes na dračku
Letos prý ale chystá téměř milionovou investici do výroby dezinfekce, která jde v době pandemie velmi dobře na odbyt. Dotace by tak tvořila více než polovinu z investované částky. „Cílem projektu je vyrábět zdravotní dezinfekční prostředky využitelné v nemocnicích a dalších zdravotních zařízeních na vlastních výrobních technologiích s dostatečnou kapacitou, která splňuje poptávané množství na trhu. Dílčím cílem je nákup vybraných strojů a technologií a jejich uvedení do provozu,” uvádí společnost na svých webových stránkách.
Karolína Prymulová v minulosti provozovala úspěšnou firmu Biovomed. V letech 2014 a 2015 za „poradenskou činnost“ pro farmateutické firmy, kdy radila i ohledně výroby vakcín, společnost utržila téměř 75 milionů korun. Její čistý zisk byl necelých deset milionů. Roman Prymula v té době vykonával ve firmě funkci prokuristy (zmocněnce k právnímu jednání), šéfoval Fakultní nemocnici v Hradci Králové a zároveň byl předsedou České vakcinologické společnosti, jímž je do současnosti.
Z nemocnice byl Prymula odvolán
Celá věc se nakonec dostala na veřejnost a tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ho z pozice ředitele nemocnice odvolal. Prymula se bránil s tvrzením, že za ministrovým rozhodnutím vidí osobní spor.
Prymula se letos v červnu sám stal podnikatelem, když získal živnostenské oprávnění, mimo jiné na výrobu zdravotnických prostředků. Kvůli kritice o možném střetu zájmů živnost v polovině září pozastavil.
Euro se pokusilo Romana Prymulu a jeho dceru Karolínu kontaktovat s žádostí o rozhovor, na kterou však nedostalo odpověď.