Obyvatelstvo by se mělo promořit a lidé by měli prodělat nemoc COVID-19. Myslí si to náměstek ministra zdravotnictví a exšéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula, zastání má i u ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Naopak premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra a nový předseda štábu Jan Hamáček (ČSSD) jsou zásadně proti.
„Je potřeba vrátit se do běžného života. Potřebovali bychom populaci trochu promořit, já jsem na to změnil trochu názor,“ prohlásil Prymula v DVTV s tím, že je důležité ochránit rizikové skupiny.
Onemocnění je nebezpečné pro seniory starší 65 let, ale také pro lidi s chronickým onemocněním či se sníženou imunitou. Prymula si myslí, že tvrdá opatření v Česku nemohou fungovat další dva nebo tři měsíce, ale měla by se postupně rozvolňovat.
Dříve přitom jako šéf krizového štábu razil restriktivnější cestu. Prymula například řekl, že zákaz cestování by mohl platit až dva roky. Prymulu podpořil i ministr zdravotnictví Vojtěch.
„Nejsme schopni být takto uzavřeni další měsíce. Aby ekonomika fungovala, tak plošná opatření nemohou být zavedena na půl roku nebo na rok,“ řekl na pondělním brífinku.
„Je jasné, že jak se ta opatření budou rozvolňovat, dojde k promořování populace, ale nesmí to být nic masivního. Musíme chránit rizikové skupiny, tam ty podmínky budou pořád striktní. I epidemiologové se domnívají, že je to trend, který je správný,“ dodal Vojtěch.
Je to riskantní, tvrdí Babiš
Proti se ale postavili jak premiér Babiš, tak šéf krizového štábu a ministr vnitra Hamáček. Podle premiéra je promoření populace nebezpečné. „Je to velice riskantní. Neumím si to představit. My jdeme cestou chytré karantény,“ řekl Babiš v pondělí Radiožurnálu.
„S ukvapeným promořováním obyvatelstva mám problém,“ napsal Hamáček na Twitteru. Podle něj je nejdřív potřeba vést o tom odbornou diskuzi. Zároveň upozornil na to, že taková změna by už nešla vzít zpět. Hamáček připomněl případ Velké Británie, kde se metoda promořování obyvatelstva neosvědčila.
Vláda plánuje zmírnit některá opatření od středy nebo od čtvrtka. Otevřít by se měly některé obchody a prodejny, dovnitř ale budou smět pouštět jen málo zákazníků, dezinfikovat a měřit zaměstnancům teplotu. Otevřít by se mohla také některá venkovní sportoviště.
Kabinet chce také prodloužit nouzový stav. Na jak dlouho, rozhodnou v úterý poslanci. Hamáček navrhuje prodloužení o 30 dní, tedy do 11. května. S tím ale nesouhlasí opozice, která by nouzový stav prodloužila maximálně do konce dubna. Ustoupil i Babiš, který by s termínem 30. dubna také souhlasil.